Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Svoji cestu za parašutisty jsme zahájili na Masarykově nádraží v Praze, odkud jsme se vydali přes náměstí Republiky, Ovocný a Uhelný trh a Karlovo náměstí do Resslovy ulice, kde najdeme hledaný Kostel Sv. Cyrila a Metoděje. Po prohlídce jsme se vydali na Rašínovo nábřeží a na Palackého náměstí jsme nastoupili na metro a dopravili se zpět na Masarykovo nádraží.
Hlavním cílem našeho výletu je krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se skrývala a 18.6.1942 svedla svůj poslední, sedmihodinový boj skupina 7 parašutistů (Adolf Opálka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Jozef Gabčík a Josef Valčík). Tři posledně jmenovaní provedli 27.5.1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který na následky zranění 4.6.1942 zemřel.
Zradou byl úkryt parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje vyzrazen a v ranních hodinách 18.6.1942 byl celý obklíčen. Po vniknutí příslušníků gestapa do kostela se nejprve tři parašutisté (Opálka, Kubiš a Bublík) bránili v kostele. Bitva skončila po dvou hodinách, kdy po spotřebování střeliva spáchali sebevraždu. Zbylí čtyři boj poslouchali v kryptě kostela, během kterého se pokusili neúspěšně prorazit únikovou cestu do odpadní šachty. Po mnoha marných německých pokusech o dobytí, případně vyplavení krypty boj opět končí až s nedostatkem munice obránců, kteří stejně jako obránci v kostele spáchali sebevraždu. Proti sedmi parašutistům bylo nasazeno cca 800 příslušníků pražského gestapa. Další podrobnosti k průběhu tohoto dne i k předcházejícím událostem se dozvíte v expozici ...
Cestou je však mnoho míst, která stojí za pozornost. Především Prašná brána, Stavovské divadlo a Kolowratský palác na Ovocném trhu a v neposlední řadě kostel sv. Martina, na jehož, již zrušeném, hřbitově byli pohřbeni členové známé sochařské rodiny Brokoffů.
Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednodenní výlet nemuseli jsme využít ubytovacích služeb. A k občerstvení jsme neodolali pouze lahůdce v podobě Staročeského trdla, kterou jsme zakoupili ve Spálené ulici.
Líbila se celá expozice Národního památníku hrdinů heydrichiády, s možností nákupu množství odborné literatury zabývající se tímto obdobím.
A nelíbilo? Myslíme si, že jen pánovi, který nám prodával vstupenky, by jistě slušel alespoň náznak úsměvu.
Národní památník hrdinů heydrichiády je otevřen celoročně denně mimo pondělí v zimním období od 10,00 h. do 16,00 h. a v letním od 10,00 h. do 17,00 h. Základní vstupné činí 60,- Kč. Podrobnosti o otevírací době, vstupném a expozici najdete na http://www.pravoslavnacirkev.cz/pamatnik.htm