Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Turisty chtivé výletu do exotických krajin zklamu hned v úvodu mého článku. Dnes totiž nenavštívíme zemi antických památek a olivovníků, zůstaneme pevně stát ve středu Evropy, v naši rodné České republice. Donedávna jsem věděl jen o jediném městě v Čechách, kterému se říká "Athény" a to o městě Kroměříž, zvaném "Hanácké Athény". Nyní do mé pomyslné sbírky přibylo město Chrudim s místním názvem "Východní Athény". Snad pro různorodost stavebních slohů nebo i z jiného důvodu dostala Chrudim toto přízvisko, prokázaným historickým faktem ale je, že její historie sahá až do desáteho století našeho letopočtu, kdy zde, na řece Chrudimce, vzniklo první přemyslovské hradiště.
Nejlepší spojení do dnes již okresního města s téměř 25000 obyvateli je přes sídelní město oblasti-Pardubice. Odtud je již možno do Chrudimi docestovat vlakem či autobusem, skutečně to není příliš daleko.
Já využil spojení vlakem z Pardubic a přejel jsem o jednu stanici dále-do Slatíňan. Toto městečko je známé svým zámkem, ve kterém sídlí hippologické muzeum a že zde o chovu koní vědí doopravdy vše. Blízko zámku se nachází i další turistická atrakce-napodobenina hradu-Kočičí hrádek. Já však městečkem pouze prošel a vydal se pěšky po modré značce do Chrudimi. Je to velmi příjemná cesta po asfaltovém povrchu podél řeky o délce cca 6 km. Jen si dejte pozor na cyklisty, kterých zde jezdí skutečně hodně neboť trasa vede souběžně s cyklostezkou. Do Chrudimi dojdeme za 80 minut pohodlnou chůzí. Na mostku u kostela odbočíme vpravo, projdeme nově opraveným historickým předměstím a po Širokých schodech vystoupáme až k hradbám. Pod hradbami vlevo se nachází historický náhon. Tmavou(jen pro štíhlé) nebo Pardubickou fortnou projdeme do vlastního centra, které je městskou památkovou rezervací. Dominantou náměstí je bezesporu arciděkanský chrám Nanebevstoupení panny Marie a morové sloupy Panny Marie a Nejsvětější Trojice(v současné době bohužel prochází rekonstrukcí a jsou zahaleny ochrannou fólií). Za zhlédnutí stojí též bašta Prachárna, situovaná za opravovaným kostelem sv.Josefa východně za náměstím. Při procházení městem vidíme mnoho historických domů v různých stavebních slozích, nutno však říci, že toto uskupení působí velmi přirozeně. Mne osobně zaujal tzv.Mydlářův dům s arkádami a věžičkami ve tvaru tureckých minaretů(dnes loutkářské muzeum).
Město má i svého významného rodáka. Ne náhodou se jmenuje hlavní náměstí Resselovo podle vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela.
Toto je jen velice povrchní popis města, které rozhodně stojí za návštěvu. Doporučoval bych do zdejšího kraje situovat dovolenou, myslím, že na prohlídku okolních míst a památek by skalnímu turistovi ani týden nestačil. Ti hodně unavení si mohou uživat sluníčka na nedaleké přehradě Seč.
Výběr restaurace nechám na vás, já osobně jedl v nádražní restauraci, kde sice nevaří, ale dá se tam objednat dobrá klobáska s pivem jako křen-třeboňským Regentem. Každopádně příležitostí se občerstvit je v centru hodně.
Na náměstí mne zaujala možnost poslat si zdarma z infoboxu na telefon plán města.
I bez mapy ale v Chrudimi určitě nezabloudíte-centrum není příliš velké a zbytek města není nic moc. I sem se dostaly všudepřítomné panelové domy.
Město ale dýchá nádhernou pohodovou atmosférou, ne nadarmo bývalo královským lenním městem.
Bližší info o městě na:www.chrudim.cz nebo v informačním centru na Resselově náměstí, telefon 469645821.