Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Autem přijíždíme do Kopřivné, malebné vesničky ležící v kopcovité krajině Hrubého Jeseníku a odtud chceme podniknout krátký výlet na kdysi největší strážní hrad na Moravě, dnes již zříceninu Nový hrad, občas zvanou též Furchtenberg.
Z Kopřivné, která je v písemných pramenech zmiňována již na počátku 15. století a jejíž dominantou je krásný rokokový kostel Nejsvětější Trojice z 18.století se vydáme po zelené turistické značce. Z vyhlídkového místa nad obcí se můžeme pokochat krásou zdejší KRAJINY a pak již sestupujeme do lesa, který skrývá na kopci vypínajícím se nad řekou Moravou největší středověký moravský hrad.
Po prohlídce rozlehlého areálu hradu, který svou velikostí určitě překvapí nejednoho návštěvníka se po modré značce přes osadu Lužná vracíme zpět do Kopřivné.
Nový hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století na horském hřbetu nad řekou Moravou k ochraně obchodní stezky z Moravy do Slezka. Jeho stavební plocha se rozkládá na celém hřbetu kopce, má tvar trojúhelníku a rozlohu cca 1,5 ha.
Strategická poloha hradu a jeho význam pro tehdejší dobu byl tak velký, že jej v druhé polovině 14. století kupuje markrabě moravský Jan Jindřich, mladší bratr císaře Karla IV., později se stává majetkem samotného krále Václava IV. a pak i jeho bratra Zikmunda, který Nový hrad využívá hlavně vojensky, jako opěrný bod během husitských válek. V druhé polovině 15. století, kdy se na našem území odehrávala česko-uherská válka mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Korvínem, byl hrad, který stál pevně na straně českého krále Korvínem dobyt a poničen do takové míry, že se od těch dob uvádí jako pustý.
Do dnešních dnů se z Nového hradu zachovaly zbytky hradeb, soustava obranných věží a i torza čtyř vstupních bran. Orientaci v terénu trochu ztěžuje lesní porost, ale i tak je zde mnoho zajímavého k vidění z této, kdysi největší fortifikační stavby na území Moravy.
Při cestě na hrad jsme vystačili s vlastními zásobami, ani jiná možnost není. Po celý týden, kdy jsme poznávali krásy zdejšího kraje jsme byli ubytováni pod stanem v autokempu u vodní nádrže Krásné, nedaleko Šumperka.
Hrad překvapil. Nejen tím, co z něj do dneška ještě zbylo, ale i svou rozlehlostí. Půl hodiny jsme se toulali areálem hradu a stále bylo co objevovat.
Žádné vstupné, zřícenina je volně přístupná.