Kam a jak jedeme?
Tento pivovar je náš oblíbený. Když jsme
jeli do Prahy, tak jsme se tam samozřejmě museli zastavit na večeři a konečně ochutnat všechna jejich piva.
Za čím jedeme?
Pivo se v
Berouně vaří od r. 1295, kdy král Václav II. povýšil
Beroun na královské město a udělil mu mimo jiné i právo várečné a sladovnické. R. 1872 si měšťané postavili společný pivovar, ve kterém vařili pivo až do r. 1978.
Po dalších dvaceti letech navázali manželé Mayerovi na tradici vaření piva ve městě a založili
rodinný pivovar Berounský medvěd. Pivovar s restaurací je v Tyršově ulici, na okraji města mezi tratí a řekou Litavkou, necelých 0,5 km na západ od vlakového nádraží. Vznikl v části vlakové dopravny, v tzv. zhlaví. Kdo tam jde prvně, asi musí váhat, zda jde dobře. Prostor, kterým se prochází, je značně neupravený, je tam i skladiště kovošrotu. Ale když se toto vše překoná, tak vás překvapí útulná, hezky zařízená
restaurace, před kterou je i venkovní posezení. V nabídce mají speciality české kuchyně i minutky a samozřejmě všechny druhy jejich piv. Je jich poměrně dost, myslím, že nabídka se obměňuje. Velice rozumná je i cena a ještě zajímavější je možnost dát si pouze dvě deci, kdy poměr ceny k množství zůstává stejný. Snadno je tak možno ochutnat víc druhů a vybrat si pro sebe to nejvhodnější. Nabízí i
dárkové poukazy, takže pro milovníky piva je to určitě zajímavý dárek. Do restaurace se vejde až 100 lidí, stejně tak i do patra, kde mají velký salonek - šalandu, kde lze pořádat různé oslavy. K dispozici je wifina.
Pivo vyrábí z tradičních surovin - pitné vody, ječného sladu (dokonce v nedalekých Suchomastech mají vlastní sladovnu), hlávkového chmele a pivovarských kvasnic. Pod varnou topí dřevem, jako se to dřív dělávalo. Pivo nefiltrují.
V pivovaře nabízí i zhruba 30 minutovou exkurzi s ochutnávkou - pouze v českém jazyce. Termín je nutno si domluvit alespoň 5 dní dopředu na tel. č. 602 388 305. Cena je 30,- Kč na osobu.
V pivovaře rozšířili svoji nabídku o netradiční službu - půjčují kola, i dětská a další příslušenství, jako např. zámky, helmy, brašny, mapy. V okolí je celá řada cyklotras a tato služba v blízkosti nádraží chyběla. Kolo si můžete předem rezervovat na č. 602 222 204 nebo 602 388 305
Kdo má své vlastní kolo, se kterým má nějaký problém, jsou zde k dispozici náhradní díly a možnost vlastními silami si kolo opravit ve zdejší dílně.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najedli jsme se samozřejmě tady a skutečně dobře. Zrovna tak jsme si pochutnali na jejich pivu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Interiér restaurace je skutečně hezký, ochotný je i personál. Takže vše super.
Ostatní informace
Vpravo před vchodem na tzv. nádvoří je neustálá služba, kde se nechá pivo v petkách koupit nonstop.
Pivovar může být i cílem
nejrůznějších výletů. Z nedalekého autobusového nádraží vede červená turistická trasa, označená jako
Cesta Vojty Náprstka k poutnímu místu
Sv. Jan pod Skalou (6 km). Ze stejného místa vede i zelená turistická trasa a cyklotrasa, označená jako
Stezka sv. Ludmily do Tetína, ke zřícenině hradu a na hradiště (3 km). Modrá na opačnou stranu se na náměstí rozděluje. Vpravo vede k
rozhledně Lhotka u Berouna (6 km), vlevo k
rozhledně Děd (5 km). Téměř stejným směrem vede i červená, jen je o trochu delší. Spojením těchto tras jde pak vytvořit zhruba 11 km dlouhý okruh. Možností je zde daleko víc, stačí se podívat na mapu. I my se na tyto procházky teprve chystáme, stejně tak se chceme projít po zajímavostech města.
Poslední aktualizace: 24.5.2018
Historie pivovarnictví v Berouně a rodinný pivovar Berounský medvěd na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Historie pivovarnictví v Berouně a rodinný pivovar Berounský medvěd
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!