Kam a jak jedeme?
Naše
cestování po Moravě jsme zaměřili mimo jiné i na rozhledny. A když jsme v
Ivančicích, rodném městě V. Menšíka, tak se určitě musíme zajet podívat i rozhledně, která je po něm pojmenována a která není daleko.
Za čím jedeme?
Obec Hlína leží v Bobravské vrchovině jihozápadně od Brna, z brněnské dálnice je to zhruba 15 km.
Ivančice jsou na jihozápadě. Pěšky je to tam cca 5 km, autem skoro 10 km.
Podle archeologických vykopávek zde bylo osídlení již ve starší a mladší době kamenné - našly se tu kamenné sekery a dláta, z pozdější doby železné železné šípy. R. 1865 se na poli našlo 1335 českých a moravských mincí z 11. století
Přes
Ivančice vedla důležitá Uherská středověká cesta. Přes Hlínu - mezi obcemi
Hustopeče a
Polná vedla další stezka, po které se převážně převáděl dobytek, nazývala se tedy Dobytčí cestou. Tyto trasy se křižovaly západně od Hlíny za Neslovicemi. Stáda se hnala většinou mimo obydlená místa nebo v úvozu vedle silnice. Pro lepší orientaci sloužily trojboká Boží muka. Jedny takové je možné spatřit vpravo u silnice před klesáním do Neslovic. Jsou zhruba z doby kolem r. 1800. Dokonce jsou prý i úvozy stále místy ještě patrné.
V zájezdní hospodě na Hlíně byla i odpočinková stanice, kde byly stáje a hlavně hluboká studna s dostatkem vody a kde se dalo i přespat. Pravděpodobně i dnes je v místech hospoda, i když samozřejmě už přestavěná. Studna ve dvoře je zasypaná.
První písemná zmínka o obci je z r. 1537. Podle starých farních zápisů zde však již r. 1208 stál kostel. Naproti stávala fara. Po jejím zániku r. 1590 byla přeměněna na myslivnu. O kostel se starala vrchnost do r. 1656, kdy byla Hlína spojena s 6,5 vzdálenými Kounicemi. Kostel zůstal opuštěn a pustl, až ho r. 1793 zbořili. R. 1771 ve vzdálenosti 15 – 20 metrů od starého kostela postavili současný jednolodní barokní kostel sv. Kunhuty s 23 metrů vysokou věží. K vysvěcení došlo až r. 1794. Nejcennější památkou je dřevořezba sv. Kateřiny z 80. let 15. století. Je však uložena v církevním depozitáři, aby se zabránilo krádeži, protože již jednou byl kostel vykraden. U kostela je hřbitov. Na místě zbořeného kostela stojí kříž z r. 1852.
Rozhledna zde stávala již od počátku 20. století. Byla na opačné straně silnice blíž k obci, naproti místu kde dnes stojí Boží muka. R. 1910 ji zde postavil turistický spolek z
Ivančic. Byla to 17 metrů vysoká trámová konstrukce na kamenné podezdívce, nedaleko byl i zděný bufet. V r. 1938 ji ve značně zchátralém stavu prodali, majitel ji zboural a podezdívka se stala základem stodol.
Protože je Hlína šikovně položená (je to nejvýš položená obec v této oblasti), stávala zde ještě třípodlažní rozhledna, která byla r. 1939 zvýšena na pět pater. Prý z ní byly vidět vídeňské věže. Tato rozhledna byla zbořena r. 1944.
Až r. 2001 se začalo uvažovat o stavbě nové rozhledny. K tomu se spolu spojilo město
Ivančice, obec Hlína a Klub českých turistů. Již tehdy se plánovalo, že se bude jmenovat po Vladimíru Menšíkovi, rodákovi z
Ivančic. Proto se počítalo s tím, že na stavbu přispějí i umělci. Obec Hlína koupila pozemek a začalo dlouhé vyjednávání. Nakonec společná smlouva byla zrušena, o stavbu se postarala samotná obec Hlína. Dne 16. května 2005 se začalo se stavbou betonového základu rozhledny. Díly vlastní rozhledny se již montovaly ve výrobní hale firmy IVYSO, která udělala vstřícné gesto – netrvala na splátkovém kalendáři, nestanovila žádné termíny. Sama navrhla, že obec zaplatí, až na to bude mít. Dne 24. srpna 2006 za mohutné účasti lidí z Hlíny i z okolí se začala rozhledna montovat. K slavnostnímu otevření došlo dne 29. dubna 2007.
Rozhledna Vladimíra Menšíka ve tvaru dřevěného hranolu je 22 metrů vysoká a na vyhlídkový ochoz ve výšce 20 m vede 96 schodů. V mezipatrech jsou zajímavosti z kulturního života obce i ze života V. Menšíka. Na vyhlídkovém ochozu jsou čtyři informační tabule s obrázky a popisem vyhlídky. Jsou vidět Pálavské vrchy, Bílé Karpaty, Dukovany a za výjimečně dobré viditelnosti i Alpy, to však zpravidla v zimě, kdy se prudce střídají teplotní rozdíly.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Když je rozhledna otevřena, je zde možnost koupit si i menší občerstvení. My jsme měli smůlu, rozhledna byla zavřená. Najedli jsme se dobře v Pizzerii v
Ivančicích.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je skutečně hezká, v její blízkosti jsou i prostory, kde si mohou děti pohrát. Jen je však otevřena velice zřídka, a to od 1. dubna do 31. října pouze v sobotu, v neděli a ve svátek od 10.00 do 17.00 hod. Od 1. listopadu do 31. března jen v neděli od 13.00 do 15.00 hod. A to je myslím škoda.
Ostatní informace
Obec má divadlo v krásném lesním prostředí a ochotnický soubor. Jejich prázdninová představení jsou velmi známá a diváky vyhledávána.
Je zde i možnost
řady výletů. Z obce se po modré turistické trase dostanete do Ivančic, hezké procházky jsou v přírodním parku Bobrava, na jehož jihozápadním okraji se Hlína nachází. Obcí prochází cyklotrasa, po které můžete dojet do
Dolních Kounic, Oslavan, Moravského Krumlova a pod.
Poslední aktualizace: 28.10.2017
Hlína, její historie a rozhledna Vladimíra Menšíka na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Hlína, její historie a rozhledna Vladimíra Menšíka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!