Horská Kvilda - Jezerní slať
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Autem přijíždíme do Horské Kvildy, obce, kterou protéká Hamerský potok a tvoří ji asi třicet stavení rozesetých na vrcholové pláni Šumavy pod vrchem Antýgl.
První písemná zmínka o Horské Kvildě se datuje do konce 16. století, ale živo zde bylo bezpochyby i o nějaké to století dříve, neboť tudy procházela Zlatá stezka, po které se přepravovala především sůl z Pasova do Čech.
Horská Kvilda je i jedním z nejstudenějších míst v naší republice. Při tuhých zimách jsou zde ranní minima okolo -30°C normální.
A právě odtud jsme jednoho krásného zimního dne vyrazili na 2 km vzdálenou Jezerní slať.
Za čím jedeme?
Cesta z Horské Kvildy na Jezerní slať není nijak náročná, jde se po silnici směrem na Kvildu. Na to, že už jsme na správném místě nás upozorní u silnice vybudované malé parkoviště s informačními tabulemi.
Jezerní slať je vrcholové rašeliniště, z kterého je voda odváděna dvěma různými směry. Menší část zdejší vody odtéká Hamerským potokem do Vydry a větší Kvildským potokem do Vltavy. Průměrná hloubka rašeliny činí asi 2,5 metru, nejvyšší mocnost rašeliny se nachází v severozápadní části slatě, která nebyly v minulosti porušena těžbou a činí asi 7,5 metru.
Jezerní slať se nachází v I. zóně Národního parku a od parkoviště nás k ní dovede naučná stezka. Na okraji rašeliniště stojí 8 metrů vysoká dřevěná vyhlídková věž. Z vyhlídkové věže lze zhlédnout celou plochu rašeliniště. Panoramatu krajiny dominuje 1253 metrů vysoký vrch Antýgl, zvaný též Sokol. Od vyhlídkové věže naučná stezka pokračuje ještě asi 120 metrů po vybudovaném povalovém chodníku. V tu chvíli je pod námi mocná vrstva zrádné rašeliny a okolo nás rostou ve Střední Evropě velice vzácně se vyskytující rostliny, jako např. horská kleč a bříza zakrslá.
K autu, které jsme zaparkovali na Horské Kvildě se po prohlídce tohoto krásného a zajímavého místa vrátíme stejnou cestou, kterou jsme na Jezerní slať dorazili.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Celý týden našeho pobytu na Šumavě jsme bydleli v Železné Rudě, při tomto krátkém, ale zajímavém výletě jsme ani neměli potřebu se občerstvovat.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda, velice zajímavé místo a sníh, který této unikátní přírodní lokalitě taky dodá na půvabu.
Ostatní informace
Rašeliniště i vyhlídkovou věž lze bezplatně navštívit v průběhu celého roku. Jediným výdajem tak bylo zaplacené parkovné na Horské Kvildě.
Infocentrum na Horské Kvildě je otevřeno v čase 9-16 hodin od ledna do března a od června do září denně. V květnu, říjnu a prosinci o víkendech a svátcích. V dubnu a listopadu pak mimořádně dle aktuálního počasí.