Horšovský Týn, Horšov – zajímavosti (vč. pivovaru) a naučné stezky v okolí
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vracíme se z dovolené na Chodsku. V Horšovském Týnu je nový pivovar, tak to spojujeme – oběd a prohlídku města. Byli jsme tu na podzim - zhruba před 3,5 lety, kdy jsme si město skutečně prošli. Tak můžeme porovnávat.
Za čím jedeme?
Horšovský Týn leží na řece Radbuze v místech, kde se do ní vlévá Krakovský a Lazecký potok. Již v 10. století tady byla kupecká osada, pravděpodobně ohrazená palisádovou hradbou a chráněná hliněným valem. Právě tudy v dávné minulosti vedla zemská stezka z Prahy do Řezna. Nyní je zde hlavní silnice z Plzně přes Domažlice a hraniční přechod na Folmavě do Německa.
Horšovský Týn patřil pod pražské arcibiskupství, správa byla v nedalekém Horšově. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1184. Horšovský Týn svým strategickým i hospodářským významem již ve 13. století zastínil Horšov. V polovině 13. století do Horšovského Týna dokonce přestěhoval své sídlo i biskup. Proto si zde na strmě se zvedajícím levém břehu Radbuzy vybudoval pevný hrad. Město bylo obehnáno pásmem hradeb, které odolali v r. 1422 a 1431 i husitskému obléhání.
Od 14. století má Horšovský Týn statut města. R. 1542 získal celé panství jeden z nejvýznamnějších rodů u nás – Lobkovicové. Když r. 1547 hrad i město vyhořelo, vybudovali zde jako náhradu rozlehlý, pohodlný zámek ve stylu severoitalské renesance. Na náměstí byly postaveny renesanční domy.
Po porážce stavovského povstání, jehož se aktivně zúčastnil i Vilém st. z Lobkovic, jim byl majetek zabaven a panství získal r. 1622 hrabě Maxmilián z Trauttmansdorffu, který ho vlastnil až do r. 1945.
Během 2. pol. 17. století a 18. století došlo ke germanizaci Horšovského Týna. Ve městě se začalo přestavovat. Z té doby je historické jádro města, které má barokní a rokokovou podobu.
Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva. Vzhledem k tomu, že Horšovský Týn patřil do české oblasti Chodska, nebyl odsun tak citelný jako v jiných pohraničních městech.
V roce 1953 bylo historické centrum města vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Náměstí bylo r. 2006 zrekonstruováno. Opravuje se i zámek.
Ve městě je řada historických památek. Jednou z nejstarších staveb ve městě je gotický kostel sv. Apolináře na Husově náměstí – na dřívějším předměstí Horšovského Týna, který byl postaven v polovině 13. století. Uvidíte v něm vzácné malby města z r. 1500.
Jen o něco později v 80. letech 13. století byl postaven raně gotický kostel svatého Petra a Pavla na náměstí Republiky, v 17. století byl přestavěn ve stylu barokním. Jeho 38 m vysoká kostelní věž je přístupná veřejnosti a umožňuje daleký výhled.
Na západní straně náměstí Republiky byl ve 13. století založen hrad, ve kterém je zachována raně gotická kaple. Současný stav je po renesanční přestavbě r. 1550. Pod hradem je ve skále vytesané rozsáhlé historické sklepení. Severně od zámku je rozsáhlý zámecký park s Vdovským domem, Loretánskou kaplí a Glorietem. Jen samotný park určitě stojí za procházku:
http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-turistika-zameckypark/. R. 1996 byl celý areál prohlášen Národní kulturní památkou.
Na náměstí je radnice ze 16. století. Pozdně gotický sloh byl po požáru r. 1547 nahrazen renesančním, o 100 let později barokním. Poslední úprava byla v letech 1964 - 1967, kdy byl Radnici navrácen její renesanční vzhled.
Severovýchodně od náměstí byl r. 1654 vystaven v barokním slohu kapucínský klášter. Zanikl r. 1950 a byl využíván jako sklad potravin. Od r. 2015 probíhá jeho rekonstrukce.
Nedaleko od města západním směrem na Vršíčku je kostel svaté Anny. Je to poutní pozdně gotický kostel, který byl vysvěcený r. 1516, na začátku 2. poloviny 18. století byl barokně přestavěn. V letech 1835-1842 si Trauttmansdorffové vybudovali v podzemí kostela empírovou rodinnou hrobku a za kostelem empírovou pohřební kapli. Vybavení kostela se nedochovalo. Ke kostelu vede křížová cesta s kaplí Božího hrobu z r. 1696.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na oběd jsme zašli do hotelu Gurmán, kde v červenci 2014 otevřeli minipivovar. Hotel je na náměstí Republiky v těsném sousedství zámku v nově zrekonstruovaném měšťanském domě. Vaří zde několik druhů piv, dokonce i výborné pšeničné. Tím po více jak 600 letech navázali na staré várečné právo z r. 1406. Pivo vaří dle původních receptur bez konzervantů a filtrace. Mají ho připravené i v litrových petkách. Takže ani řidiči o ochutnání piva nepřijdou. I my jsme si vzali litrové vzorky domů a skutečně jsme si pochutnali.
Před hotelem je předzahrádka, samozřejmě s výhledem na zámek.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Náměstí je nádherně opravené. Navíc vše bylo krásně sluníčkem nasvícené, takže doslova nádhera. Už se těšíme na opravený zámek.
Ostatní informace
Městem prochází cyklotrasa, turistické trasy i naučné stezky.
U letohrádku v zámecké zahradě začíná okružní naučná stezka Královská rokle. Měří zhruba 3 km, provede vás parkem a přilehlým lesním komplexem Hubený. Na odkazu http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-naucnestezky-nskralovskarokle/ si můžete stáhnout i soubor.pdf s mapkou a povídáním.
Na Šibeničním vrchu byla r. 2010 postavena pětipodlažní dřevěná rozhledna, vysoká 21,5 metru. Dříve na kopci bývala poutní kaple Panny Marie Lurdské. Na kopec vede značená 2,5 dlouhá trasa naučné stezky Na Šibeniční vrch se šesti informačními tabulemi. Po zdolání 66 schodů se můžete kochat pohledem do blízkého okolí Horšovského Týna a na pásmo Českého lesa a Šumavy. Vstup není zpoplatněn, na noc se však zavírá. http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-naucnestezky-nsnasibenicnivrch/
Za prohlídku stojí opravená budova zámečku Annaburg. Je to malý barokní šestiboký lovecký zámeček se čtyřhrannou věžičkou a mansardovou střechou z doby po r. 1744. Bohužel není přístupný veřejnosti, je využíván městem pro pořádání společenských akcí. Přes něj vede naučná stezka Obora Horšov, která začíná v Horšově, údajně u školního statku. Jen nevím, zda stále existuje. Když jsme tam byli my minule, byli jsme nadšeni. Později jsem četla, že to snad bylo zrušené či že se uvažuje o jeho zrušení. Stezka však určitě zůstala http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-naucnestezky-nsoborahorsov/
O trochu dál - severně od Horšovského Týna, nedaleko od obce Mířkov, se rozkládá přírodní park Sedmihoří, kde je okružní naučná stezka Sedmihoří s 12 informačními tabulemi. Jen informace o její délce se liší. Někde je uváděno 10 někde 12 km. My jsme ji prošli, je to hlavně o přírodě. Byl tam úžasný klid, ostatně jako v přírodě všude. http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-naucnestezky-nssedmihori/
Od r. 2015 má být otevřena naučná stezka Dřevin, tu jedinou jsme ještě neprošli. http://www.mkzht.cz/cs/informacnicentrum-naucnestezky-naucnastezkadrevin/
Jak je vidět, je tady určitě kam jít a co vidět.