Horšovský Týn - město plné památek
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Horšovský Týn je malebné městečko vzdálené 9 kilometrů od centra Chodska Domažlic. Městečko nás oslní množstvím historických památek, kterým jednoznačně vévodí místní hrad a zámek s šesti prohlídkovými okruhy. Pokud pojedeme autem směrem od Plzně je nejlepším řešením silnice číslo 26 Plzeň - Stod - Furth im Wald, která nás dovede přímo do Horšovského Týna. Pokud však jedem od Klatov, musíme zvolit silnici číslo22 Klatovy - Domažlice a v Domažlicích odbočit na silnici číslo 193 do Horšovského Týna. Auto můžeme zaparkovat přímo na náměstí.
Za čím jedeme?
Nacházíme se v historickém centru města, kterým protéká řeka Radbuza. Město se poprvé připomíná v letech 1184 - 92, ale můžeme se domnívat, že již dříve v 10. století tu stávala osada. Město během 1000 leté historie zasáhlo několik požárů a prošla tady francouzská, rakouská a ruská vojska při napoleonských válkách. I přesto si město zachovalo svůj historický ráz.
První památkou, která nás zaujme je hrad a zámek založený v 13. století a sloužící pražským arcibiskupům. Po nich hrad a zámek vlastni rod Dobrohostů z Ronšperka, Lobkovicové a Trauttmansdorffové, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Pokud si chceme prohlédnout celý objekt, budeme si muset vyhradit více času, protože se zde nachází 6 prohlídkových okruhů, díky kterým se tento zámek řadí k nejvíce zpřístupněným památkám ČR. Na výběr jsou okruhy Hrad, Zámek, Purkrabství, Kuchyně, Mitsuko a Erbovní sál. Během polední přestávky či po prohlídce se vypravme do zámeckého parku. Buď tu můžeme pouze relaxovat, nebo si můžeme prohlédnou gloriet, který slouží jako vyhlídková věž, loretánskou kapli a letohrádek.
Vraťme se na náměstí, v jehož středu se nachází kostel sv.Petra a Pavla a jehož věž slouží jako vyhlídka. Dále si můžeme prohlédnou zvonici, původně gotickou budovu radnice a řadové měšťanské domy, které mapují gotiku, renesanci a baroko. Ve městě je dále ještě k viděná Kapucínský klášter a arciděkanský chrám sv. Apolináře.
Pokud ještě budeme mít dostatek sil můžeme se projít k pozdně gotickému kostelu sv. Anny na Vršíčku, který najdeme při hlavním tahu na Domažlice nebo můžeme vystoupat na novou rozhlednu na Šibeničním vrchu. která stojí na místě Kaple Panny Marie Lurdské a pokochat se pohledem na Český les a Šumavu a tím zakončit celodenní výlet do Horšovského Týna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ke stravování můžeme využít některou z restauraci na náměstí nebo v jeho blízkém okolí. Pokud se budeme chtít na Domažlicku zdržet déle můžeme využít ubytování v hotelích v historickém centru - Hotel Šumava, Hotel Gurmán, Pension REPROSPEC či v jiném ubytovacím zařízení v klidnější části města. Seznam stravovacích a ubytovacích zařízeních najdeme na oficiálních stránkách města Horšovský Týn.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbil hrad a zámek, který bychom neměli opomenout navštívit při návštěvě Horšovského Týna. Každý si určitě vybere alespoň jeden z prohlídkových okruhů, kterých je na výběr 6.
Ostatní informace
Hrad a zámek Horšovský Týn
otevírací doba: duben soboty, neděle, svátky 9:00 - 16:00
květen denně kromě pondělí 9:00 - 16:00
červen - srpen denně kromě pondělí 9:00 - 17:00
září denně kromě pondělí 9:00 - 16:00
říjen soboty, neděle, svátky 9:00 - 16:00
26. 12. - 31. 12. denně 10:00 - 15:00
vstupné: Hrad 60/40 Kč
Zámek 80/50 Kč
Kuchyně 40/30 Kč
Purkrabství 40/30 Kč
Erbovní sál 30/20 Kč
Mitsuko 40/30 Kč
Rozhledna na Šibeniční vrchu
otevírací doba: volně od 1.5. do 30.8. , mimo sezonu jsou klíče k zapůjčení v informačním středisku na náměstí