Hrad Hněvín, dominanta Mostecka.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Minout při návštěvě Mostecka hrad Hněvín, snad ani není možné. I když jeho nadmořská výška je jen 399 metrů, je viditelný z hodně velké vzdálenosti. I minulost tohoto místa je více než zajímavá. Archeologické výzkumy dokládají, že nejen toto místo, ale i celá oblast byly osídleny již v pravěku. Samostatnou kapitolou je i středověk. V době, kdy se osada Most stala městem stál na vrcholu kamenný hrad. Jeho staviteli byli Hrabišici a to již bylo ve 12. století. Když král Václav I. povýšil Most na královské město, stal se hrad sídlem královského správce. Jeho tehdejší název Landeswarte ( Zemská stráž) přesně vyjadřoval jeho důležitost. Královským hradem byl až do roku 1480. Byl ale v tomto období několikrát zastaven míšeňským markrabětem, přesto se pod správu českých králů opět navracel. V roce 1480 prodal panství Jindřich, syn krále Jiřího z Poděbrad, Benešovi a Ludvíkovi z Veitmile.
V držení šlechty bylo panství až do roku 1585. V tomto roce byl jeho majitel Ladislav Popela mladší z Lobkovic obviněn z pokusu o vzpouru proti císaři Rudolfu II a došlo k konfiskaci celého panství. V roce 1595 prodal císař hrad mosteckým měšťanům. zajímavostí je, že v této době tu byl vězněn alchymista Eduard Kelley, který tady v roce 1597 zemřel. Během třicetileté války hrad drželi císařští a až v roce 1646 jej dobyli Švédové. Pro město bylo vydržování obou znepřátelených stran značnou zátěží a aby se tato situace neopakovala, požádali císaře Ferdinanda III. o povolení hrad zbourat. A tak mezi roky 1651 až 1653 byl hrad zcela rozebrán. Dalších 200 let byla Zámecká hora pustá. S úpravami vrcholu se začala až v 70 letech 19. století. V roce 1879 byla otevřena restaurace. Došlo i na vyhlídkovou věž, která ale na vrcholu stále jen jeden rok. V roce 1889 ji zničil vítr. Přelomen byl rok 1896, kdy se německý spolek přátel Zámecké Hory rozhodl pro obnovení hradu. V roce 1906 byl hrad v novogotickém slohu dokončen.
Za čím jedeme?
V této době se hrad těšil z přízně návštěvníků a to až do první světové války. V období první republiky byla v roce 1927 na hradě postavena krytá veranda. Během druhé světové války využívala hrad německá armáda. Po válce opět na hradě působili vojáci a v roce 1950 přešel pod správu MNV v Mostě. Následné roky začalo pozvolné chátrání celého areálu. Jen v roce 1959 byla do věže umístěná retranslační stanice. V 60 letech minulého století byl hrad nepřístupný. Od roku 1967 se začalo s jeho obnovou. Ta probíhala až do roku 1970. V roce 1972 byla v zámecké kapli zřízena hvězdárna. Město Most se stalo majitelem hradu v roce 1989. Poslední opravy proběhly mezi roky 200 až 2001 a dnes je na hradě restaurace, hotel a rozhledna.
Vyběhnout z města na hrad je otázkou půlhodinky, ale je také možné vyjet až k hradu autem. Před vchodem je menší parkoviště. První naše kroky po dosažení vrcholu začaly s obejitím celého hradu. Kolem vede stezka a prakticky z většiny míst se otevírají pohledy do Mostecké pánve, na České středohoří a Krušné Hory. Jeden hezký rozhled střídá další, na opačné straně stezky jsou hradby, rozhledna a další budovy hradu. Nádherné jsou zdi porostlé břečťanem. Končíme u hradní brány a vstupujeme do hradu. Lze projít skoro celý areál. Z rozhledny jsou pohledy podobné těm ze stezky okolo hradu. Najde se tu u několik hezkých maličkostí zhotovených z drátů. Zdobné prvky na fasádě také stojí za povšimnutí. Jinak k prohlídce tady toho moc není a chodí se sem především za výhledy do kraje. Posedět v restauraci u kávy se ukázalo být problémem. Číšník českým turistům moc nefandil, ale v kiosku nad vchodem do hradu vaří velmi dobrou a levnou kávu příjemná paní, která zároveň prodává vstupenky na rozhlednu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tento den jsme obědvali v restauraci, nedaleko mosteckého kostela. Při pobytu v této oblasti jsme bydleli v horském hotelu Svahová, kde jsme se i stravovali. Jídlo bylo výborné a pivo jako křen. Navíc příjemná obsluha, co si člověk může více přát.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledy z Hněvína se dají označit za jedinečné a nám se tady líbilo. Při dobré viditelnosti to musí být nádhera. Při naší návštěvě viditelnost na jedničku nebyla.
Ostatní informace
Vstupné na hradě se platí jen na rozhlednu, ale jeho výše mně nějak vypadla z hlavy. To je možné si zjistit na webových stránkách hradu. Co se týče popisu historie, je to jen malý výtah, jinak ale to je zajímavá četba. Parkoviště před hradem je menší a může se stát, že zde nezaparkujete. Lepší je výstup po svých.