Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Hukvaldy
Vyrážíme s Kopřivnice pěšky po modré turistické značce na zříceninu, kdysi jednoho z největších moravských hradů rozkládajícího se na dlouhém hřebenu výrazného Hradního kopce. Hukvaldský hrad byl budován postupně v průběhu pěti staletí od konce 13. až do poloviny 18. století, kdy jeho nepřístupná poloha a míra pohodlí (spíše nepohodlí) v hradních prostorách zavinila jeho opuštění a postupnou přeměnu v ruinu.
Po prohlídce hradu se můžeme po silnici vydat do blízského městečka Příbor, které si do dnešních dnů zachovalo kouzlo starých časů a atmosféru století dávno minulých. Ještě i teď se můžete stále procházet po oblázkové dlažbě ze středověku.
Hrad Hukvaldy - Rozsáhlá zřícenina hradu založeného před rokem 1285 Jindřichem z Příbora a Hukvald. Zpustl po požáru v roce 1762. Mohutná věž dnes slouží jako rozhledna.
Město Příbor - najdete zde rodný dům, muzeum a pamětní síň asi jednoho z největších místních rodáků - Sigmunda Freuda
Najíst se dá v jedné z několika hospůdek v místním podhradí, takže smrt hlady zde rozhodně nehrozí a pokud si nevyberete ze zdejší nabídky, tak v nedalekém městečku Příbor je také několik restaurací.
Hukvaldy - spousta polorozbořených zdí pod souhrným názvem - zřícenina. A já mám prostě zříceniny rád, protož může člověk zapojit fantazii a představovat si jak to tu asi vypadalo v době největší slávy.
Příbor - současný ráz dala městu barokní přestavba po třicetileté válce, když jej roku 1626 vypálila Mansfeldova vojska a roku 1644 Švédové. Ovšem v některých uličkách starého města se ještě i teď můžete stále procházet po oblázkové dlažbě ze středověku. Historická část města byla již v roce 1989 prohlášena za městskou památkovou rezervaci.
Cena vstupenky na Hrad Hukvaldy - 60,- kč. Vstupné v běžné provozní době je celodenní.
Prohlídka hradu je možná samostatně i s průvodcem.
Rodný dům Sigmunda Freuda - vstupné 40,- kč
Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda - vstupné 10,- kč