Hukvaldy
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Na slunečný víkend během celého roku doporučuji navštívit hrad Hukvaldy situován ve stejnojmenné obci, rodišti Leoše Janáčka, mezi městy Příbor a Frýdek-Místek. Cestu do Hukvald je nejlepší zvolit autem, pro pohodlí času a nevázanosti na místní autobusové linky. Parkoviště je asi 300 metrů od vstupní brány do parku pod hradem. Na hard se pak během 30 minut dostanete po vyzančených turistických trasách.
Cestou zpět jsme zvolili trasu kolem amfiteátru a "Lišky Bystroušky".
Za čím jedeme?
Cílem návštevy je nejen poznat hrad, mimochodem každou hodinu od kostela uvnitř hradu začíná prohlídka s průvodcem, mnoho návštěvníků ale hrad navštíví jako relax z jejich běžného každodenního života.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pár restaurací je v městečku Hukvaldy u parkoviště. Bohužel jsme je nenavštívili, takže nemůžeme hodnotit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Fauna a flóra, krásné okolí, velice čistý vzduch, přátelští lidé .......
Ostatní informace
Vstup do areálu je zpoplatněn a na vlastní nebezpečí.
Kam a jak jedeme?
Vlakem: nejbližší stanice s napojením na autobusové spojení je Kopřivnice, Příbor a pak Frýdek-Místek
Za čím jedeme?
Obec Hukvaldy byla nejen správním střediskem rozsáhlého panství olomouckých biskupů, ale také rodným místem hudebního skladatele Leoše Janáčka. Rozsáhlý hradní areál byl založen kolem poloviny 13. století, za jeho zakladatele je považován německý šlechtic ve službách Přemysla Otakara II, Arnold z Huckeswagenu, vlastník rozsáhlého území mezi Odrou, Ostravicí a Beskydami. Již v druhé polovině téhož století přešel do majetku olomouckých biskupů, kterými byl z důvodu finanční tísně často zastavován. Svou úlohu pevnosti splnil zejména za třicetileté války, kdy byl několikrát bezúspěšně obléhán. Na konci 17. století byl naposledy přestavěn a výstavbou barokního opevňovacího systému se z něho stala moderní pevnost. Rychlé změny vojenské techniky podporovaly jiný způsob boje a vojenský význam hradu rychle ustupoval do pozadí. Požár v roce 1762 byl poslední tečkou za jeho slavnou existencí a hrad nebyl obnoven.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
občerstvení: hradní restaurace, pod hradem rychlé občerstvení
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zajímavosti
S jménem Hukvaldy je nerozlučně spjat život a dílo hudebního skladatele Leoše Janáčka. Na počátku 20. století započal zde své letní pobyty a později si zde zakoupil domek, který je dnes zařízen jako Památník života a díla Leoše Janáčka. Z Hukvald čerpal motivy pro svá operní díla, krajovou atmosféru zachytil ve sborových skladbách, komponovaných na básně Petra Bezruče. Areál hukvaldského hradu a přilehlé obory je již několik let dějištěm mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.
Ostatní informace
Vstupné 2010
dospělí: 60 Kč
studenti, důchodci a mládež od 15 do 18 let: 40 Kč
děti od 3 do 15 let, ZTP, ZTP/P: 20 Kč
psi (zásadně a pouze jen na vodítku): 10 Kč
Upraveno je vstupné při doprovodných programech, koncertech a produkcích.