Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Tato obec se nachází zhruba 12 km na východ od okraje
Liberce (cestou přes Bedřichov), do
Lučan nad Nisou je to jižním směrem cca 8 km, do
Albrechtic 11 km na východ.
První písemná zmínka je v liberecké matrice z r. 1645 – již kolem r. 1630 se zde prý jako první usadil uprchlý rekrut Johan Wolfganf Reckziegel. Od jeho jména se odvodil i název obce – přezdívali mu Jan z hor - Hans vom Berge. Protože zde bydleli Němci, tak i název byl německý - Honsberg, později Johannesberg a pak česky Janov.
Jako v celé této oblasti se obyvatelé i tady živili broušením skleněných perel, knoflíků, později se zde rozšířil i textilní průmysl. První brusírna byla založena r. 1750, počátkem 20. století jich bylo 40 a 47 mačkáren skla, kde se vyráběly speciálním způsobem různé korálky a knoflíky. Počátkem 20. století byl Janov na vrcholu svého rozkvětu. R. 1909 byl povýšen na městys, r. 1922 na město. Z
Liberce sem tehdy jezdila i tramvajová linka. V letech 1927 – 1929 byla postavena radnice. Dnes je poblíž centra poslední sklárna a v části Velký Semerink poslední brusírna.
Na vrchu Královka 3,5 km na sever od obce je stejnojmenná rozhledna. Jenže koncem 19. století bylo vše jinak. R. 1888 na tomto vrcholu původně s názvem Nekras stávala 19 metrů vysoká dřevěná třípatrová rozhledna, kterou zde postavili členové Německého horského spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Zdejší pozemek vlastnil sedlák König. Těsně pod vrcholem od r. 1806 bydlel a pozemek pod rozhlednu spolku daroval. Proto se rozhledna a s ní i vrch pojmenoval Königshöhe, česky Královka. Rozhlednu si turisté brzy oblíbili, proto zde o 2 roky přibylo i malé pohostinství.
Již brzy po tom, co r. 1906 dřevěnou rozhlednu strhla vichřice, se začala stavět kamenná masivní věž. Postavili ji během 4 měsíců a 8. září 1907 byla slavnostně zpřístupněna. Staré pohostinství zde bylo až do r. 1933, kdy lehlo popelem. Proto byla v letech 1934-36 postavena nová turistická chata.
Po 2. světové válce se zde střídali majitelé, v letech 1980-86 byla rozhledna dokonce i opravena. Přibylo zde však i několik různorodých objektů. R. 2013 chátrající areál vydražila pražská společnost Kisses s.r.o., která opravila rozhlednu, zbourala nevyhovující objekty a mohutně upravuje celý areál. V původní budově nově otevřela samoobslužnou restauraci Sluneční terasa s velkým venkovním posezením a hezkou vyhlídkou a velké venkovní dětské hřiště. Chce přistavět další budovy, kde bude hotel, apartmány i welnes, a venkovní amfiteátr. Nechtějí stavět nic moderního, ale zachovat původní charakter. Zkoumají původní plány i materiály.
Kamenná rozhledna je 24 metrů vysoká a na vyhlídkovou plošinu ve výši 23,5 metru vede 9 venkovních kamenných schodů a 102 železných schodů uvnitř věže. Z prosklené vyhlídkové plošiny se nechá vyjít i na otevřený vyhlídkový ochoz, odkud je krásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše,
Český ráj, Ještěd, Jablonec nad Nisou, do Polska i Německa. Jen tu není nikde žádná panoramatická tabule. Západním směrem je výhled omezen vzrostlými stromy. Rozhledna je přístupná celoročně - pokud je zavřena, klíče je možno si půjčit v recepci uvnitř chaty. Vstupenky se kupují v pokladně restaurace.
Na vrcholu se nechá zaparkovat – podle zde psaných informací má být parkoviště placené. Možná v sezoně. Za nás ve čtvrtek 4. října 2018 tam lidí bylo dost, ale nebyl tam nikdo, kdo by parkovné vybíral, ani nic, kde by se parkovné dalo zaplatit.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nejbližší možnost je samozřejmě přímo u rozhledny v nově upraveném objektu. My jsme se tam nezastavili. Řidič pivo nemohl a večeři jsme měli v penzionu. Lidí tam však bylo dost, a to byl říjnový všední den, ale také hezké počasí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Takovéhle kamenné rozhledny mám moc ráda. Navíc nádherné byly i výhledy. Co víc chtít od rozhledny.
Ostatní informace
Od rozhledny na okraj Bedřichova vede dětská Mravenčí naučná stezka. Je dlouhá necelý kilometr a samozřejmě seznamuje malé návštěvníky s těmito malými obyvateli hor.
Souběžně vede i žlutá turistická trasa, která přes kopec přechází z jihovýchodu na severozápad. Na silnici těsně pod rozhlednou je ještě rozcestí modré a zelené turistické trasy, vede tudy i cyklotrasa. V okolí je i řada neznačených cest. Po jedné z nich se zhruba po 0,5 km dostanete k Prezidentské chatě, kde nabízí i vyjížďky na koních, v zimě i na saních. Provozují i malou miniZOO.
Poslední aktualizace: 4.3.2019
Janov nad Nisou - rozhledna Královka na mapě
Diskuse a komentáře k Janov nad Nisou - rozhledna Královka
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!