Kam a jak jedeme?
My jsme do
Kadaně přijeli večer. Na prohlídku města to chtělo aspoň půl dne, takže to jsme si nechali na ráno. Ale zajít se podívat na rozhlednu nad městem, na to jsme čas ještě měli.
Za čím jedeme?
Rozhledna se nachází na Svatém kopečku v západní části města. Vedou k ní dvě trasy. Jedna je delší a pohodlnější, je žlutě značená, začíná u mostu přes Ohři v místech, kde je visutá lávka Víta Brandy a kde současně začíná i nábřeží Maxipsa Fíka. Měří 1,5 km a výšku nabírá jen pozvolně. Značka vede okolo kostela Zvěstování Panny Marie a Čtrnácti sv. pomocníků, kde přechází hlavní silnici a mizí po pěšince v lese.
My jsme šli na rozhlednu z druhé strany – z Klášterecké ulice. Za benzínkou vlevo odbočuje silnice k chatám a tam také do kopečka odbočuje pěšina. Odtud je to kratší, jen cca 0,5 km, ale výrazně prudší stoupání. Auto šlo nechat při silnici, kde bylo trochu místa. Tato cesta není značená, takže je trochu horší orientace. Je tu totiž velké množství cestiček, které orientaci zhoršují. Ale když se člověk chce dostat na kopec, tak to zvládne.
Obě nástupní místa jsou propojena naučnou stezkou Přírodou Svatého vrchu. Na obou místech jsou úvodní tabule této naučné stezky, takže lze říct, že je obousměrná. I když stezka vznikla později než rozhledna – až r. 2009, nevede přes ni, ale vrchol obchází. Je dlouhá 1,5 km a je na ní 11 nečíslovaných zastavení, na kterých je vždy mapka stezky se šipkou, kde se právě nacházíte. Informační tabule poskytují informace z různých přírodovědných oborů, které se týkají tohoto kopce – jak vznikl, jací živočichové zde žijí, jaké rostliny tu rostou. Na rozhlednu vás tedy nedovede, jen šipka vás na ni cestou upozorní, ale přesto si na vyhlídce na západní straně kopce užijete hezkých výhledů na řeku Ohři a Krušné hory. Na severním svahu kopce je cesta trochu náročnější. Pomocí této naučné stezky se procházka nechá prodloužit zhruba na 3,5 km a vrátit se na výchozí místo.
Výstup na rozhlednu byste si neměli nechat ujít. Jednak je hezká a jednak je tam hezký výhled. Čedičový Svatý kopeček, dříve Strážiště patří mezi jednu z dominant města. Dnes je téměř celý zalesněný, ale až do 2. pol. 19. století zde byly vinice, pole a sady, proto při cestě na kopec jsou vidět ještě různé kamenné terasy. V 60. letech 19. století se začalo se zalesněním, rostou ty jehličnany i listnáče. R. 1925 byl na vrcholku postaven dřevěný vyhlídkový altánek. Ten bohužel v 60. letech 20. století vyhořel a místo zarostlo zelení.
Až po r. 2000 si na toto místo na radnici vzpomněli a rozhodli se zde postavit
rozhlednu, která stojí na původní kamenné podezdívce. Rozhledně byl ponechán tvar otevřeného, ale zastřešeného osmibokého altánu, tentokrát s betonovými sloupy. Ze střechy vystupuje dřevěný krytý vyhlídkový ochoz. Kovové točité schodiště se 45 schody prochází středem. Slavností otevření bylo 13. října 2003. Celá rozhledna měří 14,5 metrů, vyhlídková plošina je ve výši 9 metrů a otevírají se z ní pohledy na
Kadaň, na řeku Ohři, Doupovské vrchy a na Krušné hory. Výhled trochu ruší elektrárny Prunéřov a Tušimice, ale i ty bohužel do krajiny patří. Je celoročně volně přístupná.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na rozhledně se můžete najíst pouze z vlastních zásob. Do města je to však kousek a tam je možností hodně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna se nám líbila moc, sama o sobě je hezká a je fajn, že připomíná i tu původní stavbu. I výhledy z ní jsou pěkné.
Ostatní informace
Každému mohu doporučit zajít se podívat do
centra Kadaně, v jehož části byla r. 1978 vyhlášena městská památková rezervace a odkud se nechají dělat další různé výlety. A kdo půjde s dětmi a koho skutečně nezajímá historie, ten si určitě užije procházku podle Ohře po nábřeží Maxipsa Fíka. Je to 1,5 km a také to za to stojí.
Poslední aktualizace: 8.11.2018
Kadaň – naučná stezka Přírodou Svatého vrchu a rozhledna Svatý vrch na Svatém kopečku na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
4,00
Diskuse a komentáře k Kadaň – naučná stezka Přírodou Svatého vrchu a rozhledna Svatý vrch na Svatém kopečku
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!