Brno je statutárním městem, které je druhým největším městem v České republice, co do počtu obyvatel i svou rozlohou. Sídlí zde Jimoravský kraj, v jeho centrální části vytváří samostatný okres Brno-město. V Brně se nalézá soutok dvou řek Svitavy a Svratky. Dominantou města je hrad a pevnost Špilberk. Mezi další oblíbené turistické cíle patří katedrála svatého Petra a Pavla, hrad Veveří či vila Tugendhat, která byla zapsána i na seznam světového dědictví UNESCO.
Už máme v úmyslu se pomalu vracet z Moravy domů. Odjíždíme z Tišnova, ale nedaleko – u obce Kaly máme ještě nějaké rozhledny, kde jsme nebyli. Tak to jedeme prozkoumat.
Za čím jedeme?
Obec Kaly se nachází na jižním okraji Hornosvratecké vrchoviny, asi 7 km severozápadním směrem od Tišnova, na silnici směr Nově Město na Moravě.
První písemná zmínka o obci je z r. 1386. Uprostřed obce stávala zvonička z r.1834. Nyní na jejím místě od r. 1883 stojí kaple sv. Maří Magdaleny, chráněná kulturní památka. Ve výklenku nad vchodemje plastika sv. Floriána.
Obec je to poměrně malá, ale na jejím území ještě donedávna stály dvě rozhledny. Obě byly postaveny za podpory obce Kaly a Mikroregionu Porta. To je svazek 8 obcí okresu Brno-venkov, který byl založen r. 2003 a jehož cílem je regionální rozvoj.
R. 2004 byla postavena dřevěná vyhlídková věž Křivoš. Odbočka k ní je ze silnice z Tišnova, dokonce se k ní nechá dojet autem. Je to však kousek, cca 350 metrů do kopečka. Je vysoká 7 metrů, zastřešená vyhlídková plošina je ve výšce 5 metrů a nahoru se stoupá prakticky po trochu pohodlnějším žebříku. Je z ní vidět krajina kolem Dolních Louček a Tišnova i rozhledny Klucanina a Čebínka. I když je to takový snad trochu lepší posed s nevelkým výhledem, je nahoře fotka a popis toho, co vidíme.
Rozhledna Babylón byla postavena ve stejném roce o kousek dál – severně od obce Kaly. Vypadala podobně, výhled byl na opačnou stranu směrem do přírodního parku Svratecká hornatina a k Sýkoři, dokonce prý téměř kruhový. Jenže r. 2016 byla silně napadena hnilobou, pro návštěvníky uzavřená a že se chystá její rekonstrukce. My jsme si to samozřejmě přečetli na obecní vývěsce na rozcestí turistických tras až při návratu. Ale nakonec jsme byli rádi, že jsme to nevěděli, protože to byla hezká procházka a i bez rozhledny byly nahoře i cestou hezké výhledy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tady jsme se tak dlouho nezdrželi, nikde jsme nejedli, neměli jsme to ani v plánu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhledy nebyly špatné, ale někdy si říkám, zda to za to stojí stavět takovéhle dřevěné rozhledny, jejichž životnost je zhruba 10 let. Myslím, že i rozhlednu Křivoš brzy stihne stejný osud. Jen by mne zajímalo, zda rozhledna Babylón skutečně bude obnovena. Zatím tomu nic nenasvědčuje, vše je odklizeno. Jen cedule o hrozícím se propadnutí a její rekonstrukci zůstala.
Ostatní informace
I kdyby rozhledny nestály, určitě zůstává možnost příjemných procházek. Žlutý okruh k místu bývalé rozhledny Babylon měří cca 3 km, od kapličky po modré k rozhledně Křivoš je to 2 km. Když se půjde po modré dál je to cca 4 na nádraží do Štěpánovic (přes peřeje Kalského potoka). Když se půjde další 2 km po červené a 0,5 km po zelené, dojde s k nádhernému klášteru Porta Coeli v Předklášteří.
Obcí prochází i cyklotrasy. Zdá se, že okolí je docela zajímavé.