Karasín – sportovně rehabilitační areál, rozhledna a sjezdovka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrazili jsme na prodloužené Velikonoce na Českomoravskou vysočinu. Každý den je jiné počasí. Máme za sebou dvě tůry, první den poprchávalo, druhý den bylo neskutečné horko. Poslední den jsme vyrazili autem po vzdálenějších krásách. Byli jsme na Pernštejnu, na Zubštejnu. Milujeme rozhledny, je jich tu několik, většina jich je ještě zavřená, ale to naštěstí neplatí o rozhledně Karasín.
Za čím jedeme?
Karasín patří od r. 1980 pod Bystřici nad Pernštejnem. Leží asi 4,5 km severním směrem na nejvýše položeném místě Bystřicka. V 16. století patřil Pernštejnům, pak převážně do bystřického panství. 30. 6. 1895 téměř celá obec shořela. Za pomoci hraběte Mitrovského a díky sbírkám byla obec znovu vybudována. Již další rok zde založili vlastní hasišský sbor.
R. 1926 přišel do Karasína mladý učitel Josef Věromír Pleva, který je známý jako autor dětské literatury, např. Malého Bobše, Robinsona Grusoa a dalších.
Soukromý podnikatel Libor Jedlička se rozhodl na svých pozemcích vybudovat sportovně rehabilitační areál. Jeho součástí by měla být rozhledna, sjezdovka, cyklocentrum, penzion rodinného typu, vodní rehabilitační a relaxační centrum, zázemí pro turisty i sportovce. Areál se stále buduje.
Nejdřív byla otevřena zděná rozhledna. Její stavba na hřebeni kopce Zadní skála (712 m) trvala od 15. 2. 2002 do 25. 5. 2002, kdy byla slavnostně otevřena. Čtverhranná věž je vysoká 28,2 metru, na vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů vede 128 schodů. Rozhledna má i bezbariérový přístup. Je otevřena denně od 9 do 19 hodin.
Součástí rozhledny je i přízemní domek se sociálním zařízením a malým bufetem, který je otevřen za příznivého počasí, a to od 10 do 17 hodin. Pokud je bufet otevřený, prodávají se v něm vstupenky na věž. Jinak je rozhledna volně přístupná. Cena je na současnou dobu směšná, myslím 5,- Kč. Po zaplacení vstupného každý obdrží skládačku, podle které zjistí, kterým směrem je co vidět. A to je docela příjemné.
Z rozhledny je kruhový výhled, samozřejmě hlavně na Českomoravskou vysočinu - Křižanovskou pahorkatinu, Arnolecké hory, Svrateckou hornatinu a Žďárské vrchy. Z vrchů je vidět Sýkoř, Harusův kopec, Buchtův kopec, Devět skal, Javořici, je vidět Bystřice nad Pernštejnem, hrad Zubštejn a nedaleký Vítochov s krásným kostelíkem. Jsou vidět i další rozhledny - Babylon, Horní les, Milenka, Babí lom. Ty však v době naší návštěvy ještě nebyly otevřené. Za vynikající dohlednosti je vidět i Schneeberg v Alpách. My jsme měli obzory zamlžené, ale přesto jsme byli s výhledy spokojeni.
Od prosince 2002 je otevřena sjezdovka s umělým zasněžováním a s lyžařským vlekem o délce 450 m. Ski areál je otevřen denně od 9:00 do 20:00 hodin.
U rybníka je ještě chata s dvouapartmánem. U rozhledny je dětské hřiště, stolky s lavičkami i poměrně velké parkoviště. Jsou tady i stojany na kola.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytovali jsme se v hotelu Medlov nedaleko Nového Města na Moravě, kde jsme se i stravovali. Když je hezky, je otevřený zdejší bufet, který na rychlé občerstvení stačí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celý areál je nádherný. Výhled daleký. Jsou tu i informační tabule. Jen mne trochu mrzelo, že řada návštěvníků nezaplatila ani tu symbolickou cenu za výhled z rozhledny. Je to napsáno na dveřích, ale protože to nikdo nekontroluje, tak proč by platili.
Ostatní informace
Určitě by byla zajímavá cca 15 km dlouhá procházka k zámku a zřícenině hradu v Dalečíně a zpátky Svrateckou vodohospodářskou NS podle vodní nádrže Vír I. až k přehradní hrázi a pak bohužel zase do kopečka k rozhledně. Na to jsme bohužel už čas neměli.