Ke zřícené kapli sv. Jana Nepomuckého.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jižním směrem nedaleko od města Klatov se nalézá několik velmi zajímavých míst. Jedním z nich je i zřícená kaple sv. Jana Nepomuského, nedaleko osady Loreta. Místo je nejen plné romantiky, ale i trochu záhadné. Samotná kaple byla v barokním slohu postavena v roce 1730 a i dnešní stav dokládá, že se jedná o poměrně velikou stavbu. Vysoký čtvercový objekt byl ukončen mohutnou kopulí. Všechny čtyři zdi kaple byly naprosto stejné a z každé strany byl i vstup. V okolí roste smíšený les a k severozápadu je i zajímavý pohled do údolí Úhlavy. V samotné osadě jistě každého zaujme loretánská kaple z roku 1711 a barokní myslivna. V nedalekém, dnes již uzavřeném lomu, jsou několika set metrů dlouhé štoly po těžbě krystalického vápence, která zde probíhala v 19. století. Na vstupním portálu je datován rok 1889. Těžba byla ukončena v roce 1911. Dnes je lom přírodní památkou. Ta byla vyhlášena již v roce 1984 a má rozlohu 13, 65 ha. Je největším zimovištěm několika druhů netopýrů v západních Čechách. Chodby jsou nepřístupné. A tak necháme netopýří sídliště v poklidném spánku a vydáme se na cestu.
Za čím jedeme?
Výchozím místem je malá vesnička Vrhaveč v údolí Drnového potoka. Žlutozelený vláček se znovu dává do pohybu a tak zbývá upravit popruhy batohu a začít s ukrajováním prvních metrů. Samotnou obec dělí již zmíněný potok na dvě části a prochází tudy hlavní silnice z Klatov do Železné Rudy. Mají zde hezkou kapličku z roku 1937, domy jsou většinou novějšího data. Od kaple vede neznačená polní cesta k západu a hned za posledními domky začíná stoupání na hřeben. Asi po 1 km výška stoupla o více jak 100 m a tak je čas na vydechnutí. Ze hřebene se otevírají výhledy na východ i západ a na jihu se objevil Týnec s jedinečným barokním zámkem. Cesta míří ke skupině lip na rozcestí Pod Holinkou. Odtud se jde po červené k barokní myslivně. Z tohoto místa se pokračuje po žluté. která jde po okraji lesa a později lesem ke kapli sv. Jana. Od kaple to je stále lesem po žluté do osady Loreta. Kromě kaple je zde několik krásných starých stromů a opětovné setkání s již známou červenou. Po té se jde směrem k severu přes sedlo na svahu Výhořice ( 525 m.n.m.) do Lub u Klatov. Po cestě se otevírají pohledy na nedaleké Klatovy, vrcholy Plánického hřebene a SZ na jižní část Švihovské vrchoviny. V samotných Lubech je nádherný gotický kostelík sv. Mikuláše ze 14. století. Ani barokní úprava v roce 1756 mu nic neubrala na kráse. Mimořádný je interiér s malbami ze 16. století a na obraze hlavního oltáře je pohled na staré Klatovy. Poslední část cesty je na 1 km vzdálené lubské nádražíčko, kde hezký výlet končí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Malá svačinka a pití v batohu během cesty jistě přijde vhod. Jinak je možné zajít do hospůdky v Lubech. S ubytováním zde také nebudou potíže, v informačním centru na náměstí v Klatovech jistě každému rádi poradí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Za slunného únorového, předjarního dne ani nelze najít něco nelíbivého. Tato cesta jsou nejen nádherné výhledy a zajímavá místa, ale především až neskutečný souhrn maličkostí, počínaje prvními květy „ kočiček“ nebo probouzejících se lískových keřů v mnoha odstínech hnědožluté na jejich jehnědových závěsech. Či tlukot strakapoudů nebo zjevení a křik obezřetné sojky, která kontroluje celé okolí. Rozrytá země od černé zvěře a udivené stádo srnek, kdože se to tu objevil. Navíc se ještě stát posluchačem úžasného koncertu desítek ptačích zpěváčků. Dotknout se pupenů stromů a cítit jak je jaro nablízku. Lze si přát více?
Ostatní informace
Celá cesta je dlouhá asi 7 až 8 km. Kromě začátku, kde je trochu větší stoupání, se jde většinou po rovině. Na rozcestí Pod Holinkou roste stará lípa, pod kterou rád sedával a psal spisovatel Josef Hais Týnecký. Stará myslivna je dnes sídlem polesí kolovratských lesů. Pokud budete vstupovat do vnitřku kaple, je vhodné být dále od stěn. Především nyní po zimě je nebezpečí pádu uvolněného zdiva. Popisovaná cesta je součásti mapy KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Vrhaveč i Luby jsou na trati č. 185 Z Klatov do Horažďovic předměstí.