Kolečko kolem Prachovských skal
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na tento výlet vyrazíme z osady Brada, nacházející se cca 4 kilometry severně od Jičína. Dá se zde celkem pohodlně zaparkovat před místním penzionem. Naše další kroky pak povedou po okraji Prachovských skal, tedy po místech, která nejsou zpoplatněná.
Za čím jedeme?
Ještě než vyrazíme na putování samotné tak si v Bradě můžeme prohlédnout vyvýšeninu, na níž od 13. století stával hrad Brada. Nechali ho vystavět Ronovci, ale svému účelu sloužil pouhých 300 let. Na počátku století šestnáctého je již uváděn jako hrad opuštěný a spustlý a v současnosti jsou z hradu samotného k vidění jen jeho nepatrné zbytky. Vyvýšenina samotná pak měla ještě jeden historický význam, když zde v roce 1866 za prusko-rakouské války měl základnu rakouský dělostřelecký oddíl při bitvě u Jičína. Právě na památku této bitvy byl pak na konci 19. století na vrchu vztyčen velký kříž a byly zde umístěny sochy sv. Petra a sv. Pavla. Po prohlídce tohoto místa se pak už vydáme na výlet samotný. Vyjdeme po modré značce směrem na Prachov. Po cestě si můžeme prohlédnout Rumcajsovu jeskyni, místo upravené tak, jak o něm psal Václav Čtvrtek v pohádkách o tomto dnes již symbolu města Jičína a jeho okolí.
Když dojdeme na Prachov přejdeme na žlutou značku, která nás vede kolem Lepařova památníku až k parkhotelu Skalní město. Vladislav Lepař byl ředitelem jičínského gymnázia, prvním předsedou odboru KČT v Jičíně a velký propagátor turistiky v Prachovských skalách.
Od parkhotelu pak pokračujeme po zelená a následně po červené značce ke zřícenině hradu Pařez. Skalní hrad Pařez vznikl v polovině 14. století a jeho zánik je datován do období husitských válek, kdy byl dobyt a pobořen. V následujících letech pak toto místo sloužilo jako útočiště místních loupežníků. Do dnešní doby se z hradu, který byl vystavěn na mohutném pískovcovém bloku zachovaly zbytky zdiva a místnosti, které byly vytesané do skály. Po prohlídce hradu se vrátíme po červené značce na rozcestí Na Stájích a odtud po červené pokračujeme k rozcestí U Pelíška. Zde přejdeme na zelenou značku a přes obec Maršov se dostaneme k jedné ze zdejších vyhlídek, která nese název Ervínův hrad.
Vyhlídka Ervínův hrad je pojmenovaná po někdejším majiteli panství Ervínu Schlikovi. Byl to právě on, kdo dal na vrchu Brada instalovat mohutný kříž a sochy světců. Z vyhlídky je pěkný výhled na okolní lesy z nichž přímo pohádkově vystupují skalní pískovcové bloky. Od vyhlídky, na kterou jsme došli odbočkou ze zelené značky se vrátíme zpět a stále po zelené pokračujeme na rozcestí Pod Šikmou věží. Z tohoto rozcestí si uděláme malou odbočku a po červené a následně zelené značce vystoupáme až na vyhlídku Šikmá věž.
Vyhlídka Šikmá věž, zvaná též Vítkova věž, byla zpřístupněna v roce 1923 a nabízí krásný výhled do KRAJINY na jih od Prachovských skal. Výhledu pak dominuje zřícenina bývalého hradu Veliš. Po pokochání se krásným výhledem sestoupíme z vyhlídky zpět na rozcestí Pod Šikmou věží a pokračujeme po modré značce. Ta nás okolo hotelu Šikmá věž dovede znovu do Prachova. K návratu do Brady, kde jsme tento výlet začali nám pak poslouží zelená značka přes vrch Přivýšina. Na Přivýšině je zbudována Vyhlídka Václava Čtvrtka a je z ní krásný výhled směrem k Zebínu. Od vyhlídky samotné je to pak do Brady, kde putování ukončíme doopravdy jen kousek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po cestě z vlastních zásob, jako občerstvovna nám posloužil hotel Pod Šikmou věží.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná příroda, kouzelné skalní útvary a nádherné vyhlídky do okolí, to je to nejhezčí na celém výletě.
Ostatní informace
Parkování v Bradě je zdarma a jelikož do centrální části Prachovských skal, kam se platí vstupné, při tomto výletu nezamíříme, tak je vše zdarma.