Na sever za dalšími rozhlednami - 4. den - odpoledne: Ujkovice-pivovar Slepý krtek; Horní Rokytňany-pivovar Anna Kráva; Veliš-kostel sv. Václava, hrobka Schliků, zřícenina hradu Veliš; Brada-kostel sv. Bartoloměje, zřícenina hradu s NS; Kbelnice-Ossarium
Úterý 2. 7. 2024 - odpoledne
Po obědě pokračujeme v našem přejezdovém a poznávacím dnu.
Naše další cesta vede přes Ujkovice, kde byl v čekárně bývalého nádraží založen r. 2011 minipivovar Slepý krtek. Zajíždíme tam, i když jsem se dočetla, že se u nich pivo koupit nedá. Jenže nepíšou, kde ho lze ochutnat. Snad prý na nějakých festivalech. Vaří ho většinou v malém množství - převážně pro vlastní spotřebu a známé. Přesto se tam jedeme podívat. Že jsme tu dobře, vidíme podle obrázku na štítu budovy. Před domem stojí auto, je vidět, že už dlouho nevyjelo. Také si čteme ceduli, kde mimo jiné zjišťujeme, že zde i bydlí a prosí o dodržování jejich soukromí. Proto jsme ani nezkoušeli volat na zde uvedené telefonní číslo. Nepíšou tu, kde je možno jejich pivo ochutnat, jen doporučují nejbližší možné občerstvení pro ty, co sem dorazili žízniví. Později jsme se od někoho dozvěděli, že zkouší různé experimenty - vaří pivo kávové, čokoládové, vícestupňové a pod. Vaří však i klasický ležák.
Vzhledem k tomu, že jsme nepočítali s tím, že tu pivo koupíme, tak ani nejsme zklamaní. Ota je rád, že ví, kde se pivo vaří.
Na dnešek máme v záloze další pivovar, i když ani tam není jisté, že budeme úspěšní. Jedeme do Horních Rokytňan, kde je rodinný pivovar Anna Kráva. Je otevřen poměrně nedávno. S realizací svého snu vařit pivo začali v květnu 2022. Jen bylo nutno upravit budovu starého kravína, kterou před lety koupil tatínek a dědeček a kde již delší dobu funguje docela oblíbená hospůdka.
Na dnešek máme v záloze další pivovar, i když ani tam není jisté, že budeme úspěšní. Jedeme do Horních Rokytňan, kde je rodinný pivovar Anna Kráva. Je otevřen poměrně nedávno. S realizací svého snu vařit pivo začali v květnu 2022. Jen bylo nutno upravit budovu starého kravína, kterou před lety koupil tatínek a dědeček a kde již delší dobu funguje docela oblíbená hospůdka.
Restaurace otevírá až v 16 hodin, ale budeme-li tam dříve, můžeme zkusit zavolat. Bude-li tam, určitě se domluvíme. Tak uvidíme, jak dopadneme.
Jen jsme zaparkovali, vyšel z pivovaru pán, až později jsem zjistila, že majitel. Já jsem se jen zeptala, zda tu je někdo, kdo by nám prodal s sebou nějaké pivo. Ochotně nás vzal dovnitř, v krátkosti nás seznámil s nabídkou piv a jejich charakteristikou. Má hořký ležák 11, ležák s vídeňským sladem 12 - ten není tak hořký, 10 Sommer Ale a nakuřované pivo. Pšenici mu včera prý vykoupili. Dal nám však ochutnat vzorek. Byla výborná, tak snad taková piva budou i ostatní. Samozřejmě jsme koupili všechny vzorky, Ota k tomu ještě etikety. Naše radost je o to větší, že jsme zjistili, že jsme měli štěstí. Pán sem jen něco přišel udělat a už je na odchodu. Také nemusíme mít jen smůlu.
Jak jsem řekla, dnes je to den poznávací. Zastavujeme se ve staročeské obci Veliš, která je kousek od Jičína. Jen rybníček na návsi připomíná dřívější prameny a bažiny. První zmínka je z r. 1143, kdy byla obec věnována nově založenému klášteru na Strahově. My se tady zastavujeme u pozdně barokního kostela sv. Václava. Byl postaven v letech 1747 - 1752 v blízkosti staršího gotického kostela ze 14. století na uměle vybudované terase. Po jeho postavení byl starý kostel zbourán. Okolo kostela je hřbitov s ohradní zdí. Tvoří ji velké pravidelně tesané pískovcové kvádry, které byly později omítnuty. Z původních 4 čtvercových márnic se dochovaly jen dvě. Mezi nimi je hlavní vstup - schodiště, které lemuje zídka se 6 sochami svatých českých patronů. Jenže vrátka na schodiště jsou uzamčená. Nedostaneme se tedy ani na hřbitov. Ještě jsme objevili boční vchod. Ten je však zadrátovaný, zdá se, že tam snad něco opravují. Nu, co se dá dělat.
Odjíždíme. Dnes je to počasí jak na houpačce. Jak vyleze sluníčko, je horko, když se schová za mraky je příjemně. Jenže teď se to zatahuje, zvedá se vítr a ochlazuje. Vypadá to, že opět sprchne.
Najednou u silnice vidíme hrobku - zastavujeme. Je to hrobka rodiny Schliků, která byla vybudována v letech 1925 - 1926 v blízkosti nového hřbitova. Postavil ji Jindřich Šlik pro své rodiče. Uvnitř jsou také pozůstatky Jáchyma Schlika, který byl jedním z 27 pánů popravených r. 1621 na Staroměstském náměstí. Veřejnosti je nepřístupná.
Máme před sebou jedinou, i když skutečně krátkou procházku. Jdeme na vrch Veliš, kde je vyhlídka, skály a zřícenina hradu Veliš, který byl ve 13. století postaven na čedičovém vrchu. Byl to mohutný hrad, založený Václavem II., který v době před třicetiletou válku patřil mezi největší pevnosti. Téměř nic se z něj však nedochovalo - zbytky palácové zdi, polozasypaná studna a příkop. Probíhala tady těžba, zbyla tu proto hlavně rozeklaná skála s hlubokou propastí.
Auto necháváme v Podhradí pod kopcem u malé zděné zvoničky. Tam a zpátky je to snad jen 600 m. Začíná drobně poprchávat, chci chvilku počkat, co z toho bude. Vyrazit do deště se mi nechce. Ota je zvědav na výhledy, vyráží. Naštěstí po pár kapkách přestává. Jdu za ním. Nejdřív vidím skály a na nich asi jediný zbytek zdí, který zde zůstal. Cesta zpočátku pohodlná se mění. Je doslova hrozná, skoro neschůdná. Však také cedule upozorňuje na nebezpečný výstup. Naštěstí není čerstvě po dešti. To by bylo asi zcela neschůdné. Jdu do prudkého kopce, i tak to občas klouže. Není skoro čeho se chytit. To už se Ota pro mne vrací s tím, že nahoře je to ještě nebezpečnější. Ale prý tam musím. Je to tam krásné. Společně jdeme vzhůru. Nahoře je plošinka s cihlovou - bývalou trigonometrickou věží, samozřejmě zavřenou. To by byla rozhledna. Okolo jsou strmé skály. Je to krása. Dokonce i Ota je nadšený. Na kraj nejdu, ale stejně mne Ota musí držet, abych mohla fotit. Nemám z těch srázů dobrý pocit. Krasné jsou i daleké výhledy. Jen vyhlídka není nijak zabezpečena. Ota se stále kochá, já se raději pomalu vracím. Necítím se nahoře zrovna nejlépe, ale líbí se mi tam moc.
Ještě se jdeme podívat k pozdně baroknímu sousoší Krista Pantokratora z r. 1770, kterého si Ota všiml o kousek dál.
Ještě nejsou 4 hodiny, na spaní je ještě brzy. Proto ještě zajíždíme ke zřícenině hradu Brada s další úžasnou vyhlídkou. I tady je to z parkoviště tam a zpátky cca 600 m, jen ta cesta je výrazně pohodlnější. Tady býval penzion a restaurace, který vloni v březnu vyhořel. Těžko říct, jaká bude jeho budoucnost..
Nás zaujal nedaleký bezvěžový raně gotický kostel sv. Bartoloměje. Byl postaven někdy kolem r. 1300. R. 1622 byla přistavěna předsíň. Ve 2. pol. 18. století byla v sousedství postavena barokní dřevěná hranolová zvonice s kamennými základy.
Mezi kostelem a zvonicí vede 230 m dlouhá naučná stezka o historii hradu Brada a jeho podhradí, na které je 5 zastavení. Čteme si o historii obce, hradu, o prusko-rakouské válce r. 1866, která zasáhla i toto území. Na vrchol jsme se dostali celkem bez problémů. Raně gotický hrad byl postaven kolem r. 1250, patřil mezi nejstarší opevnění Jičínska, dnes jsou zachovány hlavně terénní nerovnosti.
Na nejvyšším bodě je kříž a sochy sv. Petra a Pavla v životní velikosti - vše je památkou na bitvu u Jičína dne 29. 6. 1866. Odtud je úžasný výhled na Prachovské skály, Vyskeř, Trosky, Ještěd, Kozákov, Tábor, Bradlec, Kumburk, Zebín a město Jičín. Vlastní hrad měl stát kousek severním směrem. Dnes jsme tam viděli hlavně skaliska.
Vracíme se zpátky k Jičínu. Cestou z Kbelnice jsme zahlédli na hřbitově nějakou zajímavou kapli. Teď se tam chceme zastavit. Na místě zjišťujeme, že to není obyčejný hřbitov a už vůbec ne obyčejná kaple. Je to vojenský hřbitov, který byl založen r. 1891. Jsou tu pohřbeni padlí v před chvílí zmiňované válce r. 1866. R. 1931 byl ještě rozšířen. Monumentální secesní kaple (ossarium) byla postavena v letech 1904 - 1906 a je současně i památníkem. Je to důstojný památník, je tady i informační tabule s mapou, kde je vyznačena v této oblasti stezka přes památníky a hromadné hroby této války. Vše je volně přístupné. Já tady cítím tu strašnou tragédii. Už jsme několik podobných míst navštívili a všude mne to hodně rozechvívá. Nemohu se tu dlouho zdržet. Raději toto místo opouštím. Stejně mi to trvá chvíli, než se z toho vzpamatuji.
Je 17 hodin, vyšlo nám to dobře. Ještě kousek popojíždíme na severozápad. U vyhlídky v Lovči u Mladějova máme vyhlédnuté místečko s vyhlídkou na Trosky, kde jsme již jednou spali, dokonce dvě noci. Snad to tam nezměnili a nechá se tam stále zajet.
Vyšlo to. Jen jsme si vybrali vhodné místo blízko stolečku, přijelo další auto - také dodávka, ale větší. Váhavě sem přijíždí a pán se nás hned ptá, zda tu budeme spát. A jestli nám tu nebudou vadit. Že to našel v jedné aplikaci. Místa je tu dost, proč by nám měl vadit. Budou tu přes noc dvě auta.
Ohřívám večeři, venku je 20 stupňů, to je chladněji než včera. Jíme ještě venku u stolku, ale pak už si jdeme sednout do kabiny. Tam to nefouká.
Dnes jsem totálně zničená, jen nevím z čeho. Nejspíš to má na svědomí změna počasí. Usínám nad sudoku. Po 9. jdeme spát, v autě je 17 stupňů. Obávám se, že bude zima, ale peřinu se mi zatím vytahovat nechce. Jen doufám, že se na zítra pořádně vyspím.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.467, 15.332)
Poslední aktualizace: 14.10.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Brada-Rybníček
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Na sever za dalšími rozhlednami - 4. den - odpoledne: Ujkovice-pivovar Slepý krtek; Horní Rokytňany-pivovar Anna Kráva; Veliš-kostel sv. Václava, hrobka Schliků, zřícenina hradu Veliš; Brada-kostel sv. Bartoloměje, zřícenina hradu s NS; Kbelnice-Ossarium
vrch Brada
Vyhlídka
Vrch Brada se nachází západně nad vsí Brada, místní části obce Brada-Rybníček. Na vrcholu jsou tři sokly s křížem a sochami svatého Petra a Pavla, upravené odpočinkové místo s lavičkami a panely s popsanými panoramatickými fotografiemi výhledu. Poblíž jsou také pozůstatky hradu ze 13. století.
0.3km
více »
Brada - část obce Brada-Rybníček
Místní část
Vesnice Brada, místní část obce Brada-Rybníček se nachází severně od Jičína.V obci je k vidění kostel svatého Bartoloměje z počátku 14. století, se stavebními úpravami ze 17. a 19. století…
0.3km
více »
Brada - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Kostel se nachází na úpatí skalnatého vrchu Brada nedaleko míst, kde ve 13 století stával hrad. První zmínky o kostelu jsou z roku 1371, postaven byl však již kolem roku 1300. Roku 1662 byl opraven a byla přista…
0.3km
více »
Vrch Brada a Rumcajsí jeskyně
Vrchol
Vrch Brada a Rumcajsí jeskyně 8.5.2020 Jičínská pahorkatina Místo jsme navštívili z výletu do Prachovských skal . Původně byla cílem Rumcajsí jeskyně. Ovšem proč…
0.3km
více »
Brada
Tipy na výlet
Jedeme, nebo i jdeme cca 5 km severně od Jičína. Naším cílem je skalnatý blok na němž stával raně gotický hrad. Směřujeme za rozhledy a za historií. Historie je zastoupena zbytky hradu Brada, který byl založen cca v polovině 13. století, v letech 1241 – 63 se jako majitel zmiňuje Načerad z Brady. Dlouhého trvání však hrad neměl, zpust již po roce 1482, kdy jeho význam upadl se…
0.3km
více »
Zřícenina hradu Brada a vyhlídka Václava Čtvrtka.
Tipy na výlet
Jaro v Českém ráji je lákavou nabídkou na prožití několika dní v této kouzelné části naší země. I když podle předpovědi počasí pro druhou polovinu dubna to nemuselo vyjít, přesto jsme se…
0.3km
více »
Vrch Brada
Kopec
Začnu Přivýšinou. Přivýšina je pískovcový hřbet táhnoucí se východně od obce Prachov. Ano, Prachov je obec podle níž je pojmenováno velice známé a turisty velmi vyhledávané skalní město Prachovské skály.
Přivýšin…
0.3km
více »
Kolečko kolem Prachovských skal
Tipy na výlet
Na tento výlet vyrazíme z osady Brada, nacházející se cca 4 kilometry severně od Jičína. Dá se zde celkem pohodlně zaparkovat před místním penzionem. Naše další kroky pak povedou po okraji Prachovských skal, tedy …
0.4km
více »
Rumcajsova jeskyně v lese Řáholci
Jeskyně
Kdo by neznal Rumcajse, Manku a Cipíska! A s nimi i les Řáholec, kam Rumcajs musel z Jičína od verpánku utéct do jeskyně. Ta jeskyně opravdu existuje a dodnes je upravená tak, jako kdyby tu …
0.4km
více »
Vrcholky jičínska 3. - Přes Přivýšinu 464 m.n.m. na Brada 410 m.n.m.
Cestopisy
Třetí pokračování putování po vrcholcích jičínska začínám se synem na parkovišti u Prachovských skal v obci Prachov kam nás dopravil sezónní turistický autobus. Jízdní řády na www.craj.cz nebo www.cesky-raj.info. …
0.6km
více »
Ervínův hrad, Rumcajsova jeskyně, skalní hrádek Pařez – to vše leží v okolí Prachovských skal
Tipy na výlet
Jako východisko jsem zvolil vlakovou zastávku Hrdoňovice. Je možné vystoupit také o zastávku dříve v Mladějově. Je to o cca 1,5-2 km delší výlet.
U vlakové zastávky v Hrdoňovicích začíná žlutě značená cesta, kt…
0.6km
více »
Rybník Vražda
Rybník
Rybník Vražda je nejmenším ze tří tzv. Jinolických Rybníků o rozloze 2,1 ha. Tento rybník je jediný ze tří Jinonických rybníků, který není vhodný ke koupání. Ponurý název rybníku je odvozen od události, kdy v prů…
0.8km
více »
Přivýšina u Prachovských skal
Skalní útvar
Skalnatý vrch nedaleko populárních Prachovských skal. Va vrcholu nejvyšší skály Vyhlídka Václava Čtvrtka. Přístup buď z parkoviště v Prachově po zelené značce (na zobrazené mapce výše tato značka není zanesena, ale v reálu existuje - viz mapa v galerii) nebo z osady Brada po modré kolem Rumcajsovy jeskyně (https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/rumcajsova-jeskyne-v-lese-raholci) s odbočkou na zmíněnou zelenou.
0.8km
více »
Vražda v Jinolici
Rybník
Hned v úvodu po přečtení názvu článku vás musím ubezpečit, že nečtete černou kroniku, ale jste správně na Turistice.cz.
Vražda je v pořadí třetí ze soustavy Jinolických rybníků. Pravda, má trochu zvláštní jméno. …
0.8km
více »
Přivýšina
Vyhlídka
Přivýšina je skalnatý vrch na východě prachovského hřebenu, asi 4 km severozápadně od Jičína.Dostaneme se sem nejlépe právě z Jičína po modré turistické značce, cesta je až k Rozcestí Pod Přivýšinou sjízdná i pro kola. I přes blízkost turisticky velmi exponovaných Prachovských skal zde většinou moc lidí nepotkáte.
0.9km
více »
Camp Eden-Jinolické rybníky
Tipy na výlet
Jedeme do campu EDEN.Autem,karavanem,autobusem,vlakem atd. Za pohodou a klidem přírody.Po památkách(žádná památka není v tomto campu)!!! Tady.V tomto campu.Mají tam hospodu,ale je lepší jet někam do restaurace a n…
1km
více »
Jinolice
Vesnice
Malá obec severně od Jičína. Připomínají se roku 1377. Jsou zde roubené stavby (č. p. 8, 12-15) z konce 18. století a z první poloviny 19. století, mlýn (č. p. 37) z počátku 19. století, roubená stavba (č. …
1.1km
více »
Podůlší - Svatá Trojice
Vesnice
Podůlší - obec severně od Jičína ležící na východním úpatí kopce Brada. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1399, její název je odvozen od místa ležícího pod olšemi. V Dolním Podůlší najdeme sochu Svaté Trojice. V místní hospodě je dochována historická opona z roku 1927. V obci a jejím okolí se nachází několik pomníků obětí prusko-rakouské války roku 1866. Podůlším…
1.2km
více »
Paintballové hřiště u Jinolice na Jičínsku
Zábava, atrakce
Na okraji Jinolického kempu 100 m nad rybníkem Němeček se nachází paintballové hřiště o rozloze 5.000 m2. Různé zábrany a stavby z prken a sudů rozmístěné na ploše umožňují hráčům skrývat se před Střelami protivní…
1.2km
více »
Jinolické rybníky
Rybník
Sháníte-li se po nějakém Krásném letním rekreačním místě, věříme, že tato upoutávka bude přímo pro vás. Zveme vás totiž do malebné rekreační oblasti, rozprostírající se nedaleko města Jičín, která je atraktivní …
1.3km
více »
Autokemp Jinolice
Tipy na výlet
Vesnička Jinolice s přibližně 180 obyvyteli se nachází přibližně šest kilometrů od Jičína, ze kterého do obce jezdí jak autobus tak vlak. Tento vynikající kemp je posazen do jednoho z nejlepších a nejhezčích míst …
1.4km
více »
Víkend v Českém ráji
Tipy na výlet
16.-17.10.2010
V půlce října jsme vyrazili na víkend užívat si krásy podzimu. Díky akci NPÚ jsme měli vstup na jednu památku v jejich správě zdarma. Vybrali jsme si Zámek Sychrov. A při té příležitosti jsme se chystali i na zámek HRUBÝ ROHOZEC. Další místo, které jsme chtěli navštívit byla Turnovská Synagoga, tam však probíhala přednáška. Prošli jsme si tedy rychle centrum města a jeli jsme se ubytovat.
…
1.5km
více »
Prachov (obec)
Vesnice
Obec Prachov je připomínána roku 1533. Býval zde Prachův dvůr, později hradištní ves Valy, kterou vojsko Jana Žižky vypálilo. V obci a okolí se nalézá množství pomníků padlých v Prusko-Rakouské válce r. 1866.
O Prachovských skalách, resp. vyhlídkách více zde: https://www.turistika.cz/tipy-na-vylet/show/prachovske-skaly-vyhlidky.html
1.7km
více »
Prachov - Muzeum přírody Český ráj
Muzeum
Muzeum přírody Český ráj je součástí Turistického centra na Prachově v místě kde se dříve říkalo U kiosků. Muzeum bylo založeno 24.7.2002. Nabízí stálou expozici Příroda Prachovských skal, Českého ráje a Jičínska.…
1.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály - Myší díra
Skalní útvar
Skalní útvar Myší díra v Prachovských skalách se nalézá při cestě malým (žlutým) okruhem ve směru od Točenice k Vyhlídkám. Průchod skalní štěrbinou je však vhodný pro „konfekční" turisty, šíře průchodu je v některých místech něco málo nad 60 cm....
2.8km
více »
Prachovské skály - vyhlídka Českého ráje
Vyhlídka
Název místa Vyhlídka Českého ráje vypovída za vše... prostě nádhera. Z vyhlídky se nabízí výhledy na celý amfiteátr skal, Prachovskou jehlu, Madonu, skály Plecháče. V dálce jsou vidět Trosky, Vyskeř, Mužský, ale i Ještěd a při velmi dobré viditelnosti (jako na foto) Ralsko, Bezděz, České Středohoří a Lužické hory. K Vyhlídce Českého ráje nás dovede odbočka od žlutě značeného…
2.9km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Prachovské skály
Rezervace
Přírodní rezervace vyhlášena v roce 1933. Skalní město vzniklo usazením pískovců a slínovců na dně druhohorního moře a stalo se tak součástí českého křídového masívu. V okolí je prehistorické naleziště, svědčící o osídlení v 10. až 7. stol. př.n.l.
Rezervací vede mnoho turisticky značených cest vedoucích roklemi, obklopenými pískovcovými stěnami a Krásnými vyhlídkami.…
3.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jičín - Valdická brána
Rozhledna
Valdická brána - dominanta Valdštejnova náměstí v Jičíně. Je jedinou dochovanou z původních tří bran, které byly součástí původních městských zděných hradeb (pozn. redakce: součástí opevnění města). Do dnes známé podoby byla Valdická brána dostavěna kolem roku 1568 (pozn. redakce: na příkaz šlechtického rodu Trčků z Lípy, ale jak dokládají kusy zdiva, při stavbě byly využity…
4km
více »
Jičín
Město
Jičín leží v Severních Čechách, východním směrem od Mladé Boleslavi. Město Jičín proslavil spisovatel Václav Čtvrtek ve svých pohádkách umístěných do města Jičína a jeho okolí. Václav Čtvrtek tu jako chlapec trávil prázdniny u dědečka v letech 1914 až 1918. Město Jičín je pomyslnou bránou do oblasti Českého ráje, především do Prachovských skal. U západního a východního okraje…
4.2km
více »