Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody • Na kole
Pokud chceme pobýt ve středočeském Kolíně alespoň dva dny a v klidu si projít jeho nejzajímavější, nejvýznamnější i nejvýraznější památky, je dobré zakoupit sobě tzv. „devítivstupenku“. Potom již můžeme bezstarostně vyrazit za poznáváním tohoto krásného královského města.
My se sem naposledy vydali na konci září a jeli jsme vlakem (i když jsme do poslední chvíle váhali mezi vlakem a autem). Pro vlak – i když zde všichni dopravci nezastavují a většinou ani nepřibrzdí - rozhodl fakt, že jsme se nakonec shodli na variantě pohybu v centru města (já původně hlasoval pro auto s možností výletů po okolí, ale musel jsem uznat, že by to pak chtělo delší pobyt než dvě noci). Pro mnohé bude navíc jistě přínosem fakt, že v Kolíně je MHD zdarma (my tuto možnost ale nakonec ani jednou nevyužili).
O „devítivstupence“, která je ovšem ve skutečnosti jen „osmivstupenkou“, jsme věděli dopředu, takže jsme šli takříkajíc na jisto. V prostorách Veigertovského domu, kde sídlí Regionální muzeum a TIC, jsme odevzdali část svých výplat a další program už si organizovali zcela podle svých potřeb i nálad (a otevíracích dob jednotlivých objektů, samozřejmě). Prošli jsme toho ve finále poměrně hodně, ale tento tip na výlet bude skutečně zaměřen jen na oněch 9 atrakcí ze vstupenky …
Většina z nich se nachází na tzv. Bartolomějském návrší a v celkové nabídce jsou zahrnuty záležitosti sakrální i profánní nebo – chcete-li – ty světské, i ty určené někomu tam nahoře. Většina spadá pod „krajské“ Regionální muzeum, zbytek je záležitostí města. V následujících řádcích si o každé z nich prozradíme alespoň to nejzákladnější.
1. chrám sv. Bartoloměje s kostnicí
Hlavní dominanta města a nádherný svatostánek z II. poloviny 13. století. Později přestavován (hlavně 14. století a Mockerova regotizace) a upravován, ale stále skvostný. Za vše hovoří jména Petr Parléř, Petr Brandl a František Bílek. Součástí prohlídky kostela je návštěva krásné barokní kostnice z roku 1733.
2. Zvonice
Hranolová věž vedle průčelí chrámu, kde byla postavena na počátku 16. století jako „z nouze ctnost“. Chrámová věž byla poškozená a bylo potřeba někam přemístit zvony. Dnes se zde nachází lapidárium a klenotnice.
3. Červinkovský dům
Sídlo nevelkého, ale velmi zajímavého Muzeum ve středověkém měšťanském domě na Brandlově ulici. Je zde mj. umístěna expozice Hygiena a péče o tělo v průběhu staletí, jejíž součástí je „sekce“ Historie záchodu.
4. Dvořákovo muzeum pravěku
Zaměřeno na nejstarší historii a dlouhodobější výstavy. V současné době je zde umístěna expozice Ozdoby dávné doby.
5. Stará farní škola
Interaktivní expozice je určená hlavně dětem a představuje slavné kolínské rodáky, z nichž mnohé má člověk spojené se zcela jinými lokalitami (Jakub Krčín nebo Gustav Frištenský). Pobaví se zde ale rozhodně i dospělí.
6. Regionální muzeum
Sídlí ve velkém měšťanském domě známém jako Veigertovský a nacházejícím se na centrálním Karlově náměstí. Expozice muzea je zaměřena na dějiny domu i města a doplňuje ji krátkodobá výstava.
7. Synagoga
Raně barokní stavba z II. poloviny 17. století se zajímavou štukovou výzdobou interiéru. Do synagogy se vstupuje přes dům s městským informačním centrem a přímo vedle ní se nachází Vinohrad souznění.
8. Rozhledna Vodárna
Funkcionalistická stavba vodojemu z konce I. třetiny minulého století je součástí Pražského předměstí. Je vysoká 45 m, vyhlídkový ochoz se nachází ve výšce 36 m.
9. Práchovna
Obranná gotická věž z I. poloviny 15. století se nachází na druhém břehu Labe a slouží jako nevysoká otevřená rozhledna. Dnes už je opatřena mincovním automatem, takže zde platíte samostatné vstupné ve výši 20 Kč.
Pokud by měl někdo dojem, že byl Práchovnou o jednu památku „okraden“, může si v TIC nebo MIC zapůjčit klíče od Starého židovského hřbitova a bezplatně jej navštívit. Rozhodně nebude litovat.
Vzhledem k tomu, že se všechny památky (kromě Vodárny a Prachovny) nacházejí v centru okresního města, neměl by být problém ani s ubytováním, ani se zaplněním útrob. Ale pozor, některé položky z jídelních lístků mizí docela rychle a i ubytovací kapacity nejsou nevyčerpatelné. Vzhledem k tomu, že jsme si využití „devítivstupenky“ rozložili do tří dnů, můžeme doporučit i pizzerii na Karlově náměstí.
Líbilo: Kolín nás svým způsobem nadchnul. Osobně jsem tady byl už poněkolikáté, ale tentokrát se vše sešlo téměř dokonale, a to včetně počasí. Průvodci v jednotlivých památkách a muzeích byli prostě skvělí, někteří dokonce téměř fantastičtí. A u všech bodů na vstupence platí: Škoda nezajít …
Nelíbilo: Snad jen to, že v Kolíně zřejmě neznají jiné pivo než desítku Gambrinus a Plzeň, která je v podstatě také jen lepší desítkou. Takže dvanáctka Radegast nebo Krušovice pouze v plechu …
Společnou vstupenku zakoupíte v Turistickém informačním centru (Regionální muzeum) nebo v Městském informačním centru (synagoga). Její cena je 350 Kč (zlevněná varianta 200 Kč) a platí měsíc od chvíle zakoupení. Každou památku na ni ovšem můžete navštívit pouze jedenkrát.
Náklady na dopravu, ubytování i stravování se budou u každého jistě lišit, stejně jako položky doprovodného programu. Jiná bude i doba pobytu v jednotlivých památkách. Článek je sice zařazen v kategorii Celodenní výlet (a ono se to opravdu za jeden den proběhnout dá), ale v tomto případě doporučuji skutečně rozdělit jednotlivé prohlídky do 2-3 dní. Musíte totiž počítat i s tím, že 5 z 9 položek vstupenky absolvujete s průvodcem ...