Komentovaná prohlídka Státní opery
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
|Budova Státní opery byla vystavěna v novorenesančním slohu jako Nové německé divadlo v roce 1888 pražskými Němci. Podnětem pro její stavbu bylo otevření českého Národního divadla.
Od svého zprovoznění, až do roku 1939 vlastnil budovu Německý divadelní spolek. Na repertoáru divadla byla činohra a opera. Divadelní spolek v roce 1939 v reakci na měnící se poměry v Evropě ukončil svou činnost a divadlo prodal československému státu. Za okupace divadlo ovládané protektorátními orgány bylo přejmenováno na Německou operu a bylo i místem, kde se pořádala politická shromáždění příslušníků NSDAP. Po osvobození divadlo začíná s názvem Velká opera 5. května a působí v něm operní a baletní soubor. V roce 1949 je scéna začleněna do svazku s Národním divadlem a mění se opět její název, tentokrát na Smetanovo divadlo.
V letech 1967-73 je v rámci absolutních změn v okolí Smetanova divadla, při nichž byla postavena budova Federálního shromáždění, pražská magistrála a metro provedena i generální rekonstrukce divadla. Bylo renovováno technické zázemí, byla zrestaurována veškerá umělecká výzdoba a bylo upraveno i hlediště, do kterého se od té doby vejde na naše poměry neskutečných 1076 diváků.
V letech 2016-20 proběhla zatím poslední rekonstrukce provozní i historické budovy. V rámci ní byla do divadla umístěna replika původní opony, která se za nevyjasněných okolností ztratila v roce 1945.
Za čím jedeme?
Prohlídka budovy Státní opery začíná před divadlem výkladem o jejím vzniku a vnější výzdobě. Následuje prohlídka vnitřních prostor. Ze vstupního foyer prohlídka pokračuje do hlediště, prezidentské lóže, kuloáru s vyhlídkovou terasou nad vstupem do divadla a do salónku Angelo Neumanna, což byl první ředitel tohoto divadla.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jsme v centru Prahy, takže o možnost občerstvení není v okolí budovy Státní opery nouze.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celá prohlídka byla parádní, pan průvodce byl fantastický. Prostě srdcař. Škoda jen, že se nedá nakouknout i do technického zázemí divadla.
Ostatní informace
Komentované prohlídky se uskutečňují nepravidelně a jejich termín je aktualizován na www. stránkách Národního divadla.
Vstupenky a tím pádem i rezervaci prohlídky je potřeba si zajistit předem buďto přes formulář na webových stránkách, nebo na pokladně Státní opery, která se nachází v provozní budově v zadním traktu Nové budovy Národního muzea.
Cena za prohlídku je 160,- Kč.