Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody • Na kole • Se psem
Na Slovácko se většinou jezdí za zcela jiným účelem, než je návštěva kovošrotu. V tomto případě je ale nutno udělat výjimku a nemusíte být ani doprovodem nějaké drobotiny. V KOVOZOO, která je sama o sobě evropským unikátem, je totiž k dispozici také např. Muzeum veteránů nebo Muzeum zemědělství, kterému by spíše slušel název Muzeum zemědělské techniky. A v letounu L-610 se člověk také neprochází každý den.
My sem zavítali v říjnu roku 2021, když jsme se vraceli z víkendu v Luhačovicích. Auto jsme odstavili na nedalekém – kupodivu zcela bezplatném – parkovišti (Staré Město je ale dostupné snad všemi druhy dopravních prostředků a je zde i rychlíková železniční stanice) a vydali se do neobvyklé ZOO. Ta se nakonec ukázala natolik unikátní a zajímavou atrakcí, že jsme zde pobyli celkem 2,5 hodiny (a to nepočítám čas věnovaný majákové rozhledně – pak by se jednalo o hodiny tři). A dalo by se ještě přidat …
KOVOZOO vznikla 21. dubna 2012 a nachází se v netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště (ten zde fungoval v letech 1867 až 1997, aby jej roku 1998 vystřídala společnost Kovosteel zabývající se sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu a později Recyklační Ekologické Centrum, tedy REC Group). Jejím cílem je ukázat svým návštěvníkům, že i z nepotřebného odpadu mohou vznikat krásné a užitečné věci. Je přitom velice zajímavé, že jednotlivá kovová zvířátka vyrábějí v tzv. Porodnici nejen různí umělečtí kováři a zaměstnanci firmy, ale i ředitelé holdingu REC Group nebo – v rámci akce „zážitkové svařování“ - návštěvníci Kovozoo.
KOVOZOO tak obývají zvířata v životní velikosti, která byla vyrobená z kovového šrotu a téměř všechna mají své jméno. Je celkem pochopitelné, že nejvíce zaujme ty největší kusy, tedy např. slon, nosorožec, žirafa, mrož, plejtvák, los, bizon, medvěd nebo velbloud. Mnohdy se přitom jedná o tunové kolosy. Zvířat je dnes v Kovozoo přibližně 300 a toto číslo by mělo postupně stoupnout až na 456, což je počet živých zvířat v naší nejmenší klasické ZOO.
KOVOZOO však není jen o zvířátkách. Téměř horkou novinkou je „Strom života“, který zde vyrostl zásluhou uměleckých kovářů Vojtěcha Sousedíka a Jakuba Vaňhary mezi květnem roku 2019 a prosince roku následujícího. Jedná se o 4 tuny vážící a 7 m vysokou kovovou vrbu s průměrem koruny 7,5 m. Strom života je současně také stromem přání, na jehož větve věší návštěvníci Kovozoo zámky coby kouzelné listy.
O vstupní části KOVOZOO v podobě rozhlednového Majáku Šrotík a pirátské lodi Naděje jsme se již zmínili. Obě atrakce jsou volně přístupné, vznikly v letech 2007 až 2008 a staly se zdaleka viditelným symbolem Kovozoo i holdingu REC Group. Maják Šrotík prý pomáhá najít cestu všem, kteří plují ve světě recyklace a ekologické osvěty. Jeho vyhlídková plošina se nachází ve výšce 21 m a po zdolání 96 schodů nabídne pohled na Staré Město, Uherské Hradiště, Chřiby s hradem Buchlov nebo Bílé Karpaty s Velkou Javořinou.
Výrazným bodem je také dopravní letoun L-610, který pro někdejší Sovětský svaz vyvinuli v nedalekém LETu Kunovice. Jednalo se o největší, u nás zkonstruovaný, dopravní letoun, který poprvé vzlétl v roce 1988. A když už jsme u těch dopravních prostředků musíme hned zmínit také silniční vláček pojmenovaný Steelinka, který vozí návštěvníky KOVOZOO po celém areálu (jedná se však pouze o atrakci víkendově – prázdninovou). V blízkosti letounu se nacházejí také hasičská auta, zvonice nebo gumové bludiště z 2.000 pneumatik a Gumoland.
Opomenout – nejen kvůli jídelně - nelze ani tzv. Kongresové centrum, od něhož se rozbíhají vyhlídkové lávky. Měří asi 220 m a nabízí nejen pohled na areál z téměř ptačí perspektivy, ale i jednoho dinosaura a klasickou „rozhlednovou“ tabulku, kde jsou místo měst a vrcholů uvedeny druhy skladovaných odpadů. Nápadité i vtipné současně.
Pro mnohé však bude jistě tou hlavní atrakcí Muzeum veteránů. A přes jistou nepřehlednost celkem právem, protože je tady toho k vidění opravdu dost a dost. Vnitřní epozice vznikla ve spolupráci s uherskohradišťským Veteran Car Clubem a exponáty se obměňují. Je jich zde asi 60 a jednotlivá auta pochází z období od počátku do 70. let minulého století. A hlavní lákadla? V době naší návštěvy asi stařičký Ford T a Packard z roku 1920,
Zajímavé může být také Muzeum zemědělství a cukrovarnictví, které teď bylo z důvodu stavebních úprav dočasně uzavřeno. Některé exponáty však byly k vidění venku, protože různé secí a žací stroje, mlátičky obilí, fukary aj. jsou k vidění po celém areálu KOVOZOO. A když už jsme u těch muzeí, nemůžeme zapomenout ani „třídílnou“ Kovárnu.
Zkrátka a dobře, k vidění je tady toho opravdu hodně. Tím nejdůležitějším ale zůstávají ona zvířátka, u kterých jsou informační tabulky s popisky ve stylu klasické ZOO. Nechybí dokonce ani malý zookoutek s tvory skutečně živými.
Součástí Kongresového centra je jídelna, která slouží i návštěvníkům KOVOZOO (mimo sezonu však pouze ve všední dny). Několik druhů jídel, točené pivo a nealko nám bohatě stačilo. Ostatní stánky s občerstvením otevírají mimo prázdniny jen o víkendu, takže jsme jejich nabídky využít nemohli.
KOVOZOO a vše, co s ní souvisí, se nám líbila snad ještě více, než jsme předpokládali. Navíc je všude klid, pohoda a až neuvěřitelně čisto. Kromě originálního nápadu je potřeba ocenit např. ty veterány, možnost „prošmejdit“ interiér letadla a spoustu dalších zdánlivých maličkostí a nesmyslů kolem. Toto místo je skutečně atraktivní pro všechny generace i všechna pohlaví.
V KOVOZOO je otevřeno celoročně a denně (mimo sezonu se ovšem vstupenky neprodávají na pokladně, ale na vrátnici). Podle ročního období se otevírá v 9,00 nebo 10,00 hod. a zavírá mezi 16,00 až 18,00.hod. (zavírací hodina platí pro pokladnu, areál se návštěvníkům uzavírá až o 2 hodiny později. Vstupné přijde na 130 Kč (studenti a důchodci 120 Kč, děti od 3 do 15 let 100 Kč, rodinné vstupné 390 nebo 480 Kč) a musíte počítat s tím, že nějaké peníze zůstanou v jídelně, kavárně nebo obchůdku. Prodávají se zde také různé suvenýry, turistické vizitky, kovové krmivo pro kovovou kravičku atd. atd. A ani Steelinka nevozí své pasažéry zadarmo.
Jedno vstupné platí pro všechny části KOVOZOO (výstava kovových zvířat, Muzeum veteránů, maják, letadlo, vyhlídkové lávky aj.) a vstup pejsků na vodítku je povolen. Fotografování a parkování je bezplatné. Pokud se však trefíte do doby konání nějaké speciální akce pro veřejnost (Den Země, Hefaistos, Strašidelná zahrada, Sraz veteránů apod.) je vstupné do areálu stanoveno ceníkem příslušné akce a může tedy být podstatně dražší.
KOVOZOO najdete na adrese Brněnská 1372, Staré Město.