Krajem doktora Kittela
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Osada Krásná, dnes územně spadající pod obec Pěnčín, byla v 18. století místem, kde působil pro svou dobu velice záhadný doktor Kittel. V muzeu, které zde bylo otevřeno v roce 2010 se dozvíme mnoho o životě a praktikách tohoto legendárního doktora, který byl ve své době obviňován i ze spolčení s ďáblem, pročež si od místních vysloužil přezdívku Faust Jizerských hor. Doktor Kittel nebyl jen lékařem, ale byl i místním mecenášem. Jeho zásluhou byl v Krásné vystavěn kostel s farou. Nejvýznamější stavbou, kterou nechal v Krásné vystavět je na svou dobu obrovský dům zvaný Burk, který složil jako lékárna, nemocnice a sanatorium zároveň.
Po prohlídce všech zajímavostí v Krásné se pak odsud můžeme vypravit i na výlet, který nás zavede na jednu z nejhezčích kamenných rozhleden Jizerských hor. Z Krásné vede modrá a následně pak zelená turistická značka k rozhledně Černá Studnice. Z ní pak máme jako na dlani celý kraj, kde tajemný doktor Kittel v 18. století působil.
Za čím jedeme?
Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se narodil v Krásné, dříve zvané Šumburk, 3. února 1704. Pocházel z rodiny kde ranhojičství, bylinkářství a léčitelství mělo dlouhou tradici a tudíž následoval odkaz svých předků. V roce 1727 se oženil a se svou ženou měl jedenáct dětí. Nikdy nestudoval žádnou lékařskou universitu. Díky svým znalostem však byl vyhledávaným lékařem nejen v místním kraji, ale jezdil léčit i do šlechtických rodin do Prahy a Vídně. Ve čtyřicátých letech nechává v Krásné postavit obrovský dům zvaný Burk. V této budově si pak zřizuje např. i pitevnu, dále poznává další záhady lidského těla a to tak důsledně, že se nebojí pouštět i do takových složitých operací, jako jsou operace očí. Právě díky Burku a všem věcem, které se v něm dějí je často osočován ze spojení s ďáblem. Asi právě proto, jako protiváhu těmto nařčením, nechává v padesátých letech vystavět v Krásné kostel i s farou, kde se následně jeden z jeho synů stává prvním krásenským farářem. Doktor Kittel umírá v Krásné 16. listopadu 1783, ale jeho věhlas a legendy o něm přetrvávají ve zdejším kraji dodnes.
Rozhledna Černá Studnice je součástí turistického areálu na nejvyšším vrcholu Černostudničního hřebenu. Kamenná, 26 metrů vysoká věž i s přilehlou Turistickou chatou s restaurací byla postavena v roce 1905 na místě, kde již od roku 1885 stála dřevěná vyhlídková plošina. Z rozhledny je krásný kruhový výhled na Jizerské hor, Krkonoše, Ještěd, Český ráj či Ralskou pahorkatinu. Zajímavým vyhlídkovým místem je i nedaleká skalka, která byla na vyhlídku upravena ještě před stavbou rozhledny. Další zajímavostí je i pod skálou se nacházející malé arboretum, které bylo v nedávné době obnoveno na místě, kde bylo zřízeno již v roce 1923.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Malé občerstvení v podobě ochutnávky bylinného sirupu nám bylo poskytnuto bezplatně při návštěvě Kittelova muzea, další občerstvení jsme si dali v restauraci u rozhledny.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce se nám líbilo v Kittelově muzeu. Expozice je zajímavá a to hlavně díky všemožným legendám o doktorovi Kittelovi.
Ostatní informace
Kittelovo muzeum je otevřeno od května do srpna denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin, v září o víkendech od 10-18 hodin. Základní vstupné 50,- Kč. Letošní turistickou sezónu 2017 zahajují 1. května, kdy se v Krásné uskuteční tzv. Kittelova pouť.
Rozhledna Černá Studnice je otevřena od středy do neděle od 10-17 hodin, základní vstupné 50,- Kč.