Krajem Heinricha Mattoni
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Inspirováni seriálem ČT Já Mattoni jsme vyrazili do míst při březích řeky Ohře, která před 150 lety pozdvihl český podnikatel italského původu Heinrich Mattoni na jedno z nejvýznamnějších českých lázeňských míst. Vypravili jsme se do Kyselky.
O Kyselce, jako o místu, kde pramení minerální vody je první zmínka z roku 1522. V roce 1793 začínají tehdejší majitelé panství minerální vodu prodávat a v první polovině 19. století jsou zde postaveny první lázeňské budovy. V roce 1852 navštěvuje Kyselku řecký král Otta I. O patnáct let později, v roce 1867 získává pronájem na pozemky s prameny minerální vody karlovarský podnikatel Heinrich Mattoni, který si toto místo zamiloval. V roce 1873 od Černínů z Chudenic, tehdejších majitelů panství, Kyselku kupuje a tím začíná období jejího rozkvětu. Jsou budovány lázeňské domy a místa sloužící k zábavě lázeňských hostů.
Kyselka, jako lázeňské místo pak slouží až do začátku 90. let minulého století. Po tehdejší, dosti divoké provatizaci začínají lázně chátrat a tento neblahý stav trvá až do roku 2013. V tomto roce se začíná s rekonstrukcí a obnovou kdysi tak významného lázeňského místa. Tento stav trvá doposud. Některé objekty v Kyselce jsou již po opravě, jiné na své oživení ještě čekají.
O tom jsme se osobně přesvědčili při výletě, který jsme podnikli.
Za čím jedeme?
Do Kyselky jsme přijeli autem, které jsme odstavili na místním parkovišti přímo u zrekonstruované budovy Trinkhalle, která dříve sloužila jako místo kulturního setkávání návštěvníků lázní. Dnes je v jejích prostorách kino. Přecházíme přes MOST Ohři. V první části výletu půjdeme po žluté turistické značce, která nás dovede na zajímavá místa v kraji, který si tak oblíbil Heinrich Mattoni.
Kaple sv. Anny - nechal ji v pneudorománském slohu vystavět v roce 1884 na skále nad řekou H. Mattoni. Od kaple je pěkný výhled na celou Kyselku.
Löschnerův pavilon - bývalá budova stačírny minerálních vod, zrekonstruovaná, dnes sloužící jako Mattoni Muzeum. V muzeu jsme se dozvěděli vše o historii Kyselky, o Heinrichu Mattonim a i o historii stáčení místní minerální vody.
Rozhledna Bučina - nechal ji pro návštěvníky lázní v roce 1880 vystavět H. Mattoni. Kamenná, 13 metrů vysoká rozhledna je po rekonstrukci a je z ní pěkný výhled na Kyselku, do údolí Ohře, na Krušné Hory a část Doupovských hor.
Z rozhledny se začneme nazpět do Kyselky vracet po červené značce.
Lesní kaple - zrekonstruovaná kaplička, postavená na skalnatém ostrohu nad Ohří v polovině 19. století.
Mattoniho vila - honosná vila, kde žil Heinrich Mattoni se svojí rodinou. V současnosti v katastrofálním stavu, čeká na rekonstrukci.
Ottův pavilon - lázeňská budova pojmenovaná po řeckém králi, nyní se rekonstruuje.
Mattoniho vodopád - Mattonim uměle vybudovaná jeskyně s vodopádem sloužící k pobavení lázeňských hostů. Do vodopádu je přiváděna voda z Ottova pramene. Voda je velice chutná a osvěžující.
Socha Heinricha Mattoniho - odhalena na tomto místě po smrti H. Mattoniho v roce 1914. V současnosti je k vidění kopie sochy. Původně zde byla umístěna busta dr. Löschnera, muže, který Mattoniho v jeho podnikatelském záměru s minerální vodou významně podporoval. Nyní je busta i s originálem sochy umístěna v Mattoni Muzeu.
Stallburg - bytový dům pro zaměstnance lázní nechal vystavět H. Mattoni na konci 19. století. První velký objekt lázní, který prošel celkovou rekonstrukcí.
Jindřichův dvůr, Švýcarský dvůr, Vilemínka - bývalé objekty lázní, které na svojí rekonstrukci čekají, nebo v nich už probíhá.
Dále pokračuje červená značka do místní části Radošov, kde si můžeme prohlédnout významnou stavbu, která nijak s lázněmi nesouvisí, ale je to unikát.
Radošovský dřevěný krytý MOST přes Ohři - byl vystavěn se svolením krále Karla IV. na staré obchodní stezce v druhé polovině 14. století. Původně celodřevěný, od 18. století stojí MOST na kamenných pilířích.
V Radošově jsme náš výlet po kraji Heinricha Mattoniho ukončili. Nazpět do Kyselky jsme se dopravili autobusem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možnost občerstvení byla v Mattoni Muzeu a pak i v Radošově v restauraci Na Špici.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jednou, až bude vše po rekonstrukci bude to nádherné místo. Nyní na člověka dopadají chmury nad tím, jak může být celoživotní dílo jednoho člověka prakticky zlikvidováno za dvacet let nezájmu. Z Kyselky jsme odjížděli s nadějí, že se zde blýská na lepší časy.
Ostatní informace
Mattoni Muzeum
otevřeno od 1.4. do 31.10. od 9-17 hodin mimo pondělí.
Ostatní místa volně přístupná, pokud okolo nich není oplocení kvůli probíhající rekonstrukci.