Královské věnné město Chrudim
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Na místě dnešního města stávalo na přelomu 10. a 11. století přemyslovské hradiště, kde roku 1055 při vojenském tažení zemřel kníže Břetislav I.. Město jako takové se z Chrudimi stává až roku 1263 zásluhou Přemysla Otakara II.. Titulem královské věnné město se může pyšnit od roku 1307, kdy jej Rudolf Habsburský věnuje své manželce Elišce Rejčce. I přes další rozvoj v následujících stoletích je velice pozitivní, že si samotné centrum města, ohraničené středověkými, velice zachovalými hradbami, zachovalo svůj historický vzhled až do dnešních dnů.
Do Chrudimi jsme se dopravili autem, parkujeme nedaleko náměstí a vydáváme se poznávat a obdivovat druhé největší město Pardubického kraje.
Za čím jedeme?
Naše první kroky míří na Resselovo náměstí s řadou krásným historických domů. Těm vévodí budova staré Radnice z 15. století s krásným, později barokně přestavěným průčelím. Dominantní stavbou náměstí je však gotický trojlodní kostel Nanebevzetí Panny Marie. V samém středu náměstí pojmenovaném po zdejším slavném rodákovi a vynálezci lodního šroubu Josefu Resselovi stojí mariánský a morový barokní sloup Proměnění Páně z 18. století.
Po prohlídce náměstí zamíříme do Břetislavovi ulice, kde najdeme krásný renesanční, arkádami zdobený Mydlářovský dům. V současné době v něm sídlí Muzeum loutkářských kultur. Muzeum jsme navštívili a to i proto, že součástí domu je vyhlídková věž, z které máte celé město jako na dlani.
Po prohlídce muzea a shlédnutí Chrudimi z výšky naše prohlídka pokračuje. Vcházíme do Štěpánkovi ulice a to z důvodu, že se zde nachází jedna ze dvou chrudimských forten. Jedná se o středověký průchod proražený v městských hradbách. Touto tzv. Tmavou fortnou se dostáváme z historického centra města za hradby a můžeme začít obdivovat tento středověký obranný prvek všech měst, který se ale v takové podobě jako v Chrudimi zachoval málokde.
Přes Široké schody následně zamíříme na Žižkovo náměstí, kde stojí za pozornost sochy sv. Anežky České, knížete Břetislava, krále Karla IV. a pomník Mistra Jana Husa.
Ocitáme se na druhé straně Žižkova náměstí a stojíme před bývalým kapucínským klášterem s klášterním kostelem sv. Josefa ze 17. století. S současné době je v jeho interiérech zřízeno Muzeum barokních soch. Procházíme okolo kostela a dostáváme se do bývalých klášterních zahrad. Z klášterních zahrad se postupen času stal městský veřejný park v jehož rohu u městských hradeb se zachoval jeden z významných obranných prvků města, bašta Prachárna. Bašta byla postavena v roce 1435 a bylo z ní v případě potřeby město bráněno ručními palnými zbraněmi.
Brankou se dostáváme opět za hradby a cestičkou nad tokem řeky Chrudimky se vydáváme k druhé chrudimské fortně. Nad touto tzv. Pardubskou fortnou byla ještě v minulosti vystavěna obranná hranolovitá věž.
Po projití fortnou naše kroky zamíří na místo, odkud jsme se na poznávání a obdivování historického jádra města Chrudimi vydali, tj. na Resselovo náměstí, kde naši procházku ukončujeme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Malé občerstvení jsme měli v kavárně a zároveň i prodejně suvenýrů v Muzeu loutkářských kultur.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celé historické centrum Chrudimi je krásné a vyplatí si ho prohlédnout. Určitě při své návštěvě objevíte i věci a místa, která nám třeba zůstala při naší procházce utajena. Nám se asi nejvíce líbilo na vyhlídce na město v Mydlářovském domě.
Ostatní informace
Chrudim toho nabízí opravdu hodně, a tak se určitě vyplatí navštívit místní infocentrum v budově staré Radnice a vybrat si něco z toho, co město nabízí svým návštěvníkům.
Otevírací doba infocentra:
červen-září
PO-PÁ 8-12 a 12,30-17
SO,NE 9-12 a 12,30-17
říjen-květen
PO-PÁ 8-12 a 12,30-16
SOBOTA 8-12