Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory • Na kole • Se psem
Tento tip na výlet nás zavede do vysoce atraktivní lokality Lužických hor a nabídne nám nejen čarokrásnou přírodu, ale také sakrální památky, mezinárodní výhled z vrcholu kamenné rozhledny i návštěvu zříceniny středověkého hradu. Start i cíl výletu je v Jiřetíně pod Jedlovou, což je půvabná obec s necelými sedmi stovkami obyvatel, která ovšem bývala městem již za císaře Rudolfa II.
Startujeme u jiřetínského kostela Nejsvětější Trojice z přelomu 16. a 17. století, vedle kterého se nachází také dva mohutné památné stromy. V této chvíli se nacházíme ve výšce 454 m a před námi je dlouhé stoupání, kterým musíme překonat rozdíl 220 výškových metrů.
Nejprve nás čeká Křížová hora. ale ještě předtím si stihneme prohlédnout pár zajímavých – a mnohdy i památkově chráněných – domů. Na vrchol, kde se nachází kamenná kaple Ukřižování nás povede 11 rokokových kapliček křížové cesty z let 1759 až 1764. Součástí areálu jsou i sochy světců z Getsemanské zahrady, kaple Panny Marie, socha Ecce Homo a vstupní brána. Když dorazíme ke kapli Božího hrobu, máme za sebou sice jen 700 metrů vzdálenostních, ale výškově jsme už v 570 m.
Na Křížové hoře „nastoupíme“ na zelenou TZ, kterou na rozcestníku u sjezdovky změníme na červenou. Stoupání sjezdovkou je docela náročné, ale pak následuje příjemná vrstevnicová procházka, kterou ovšem zakončí krátké, prudké, asfaltové stoupání k rozhledně Jedlová. V té chvíli máme za sebou 3,2 km a jsme ve výšce 774 m.
Jedlová patří mezi naše nejkrásnější rozhledny. Jedná se o válcovou kamennou stavbu z roku 1891, jejíž podobu navrhl ing. Stoy z Varnsdorfu. Celkem 124 schodů nás zavede na vyhlídkovou plošinu s cimbuřím ve výšce 23 m (rozhledna je o 6 m vyšší), která nám nabídne výhled na území tří států. Pomineme-li naše sousedy, je k vidění např. Ještěd, Krkonoše se Sněžkou, Trosky, Bezděz, Hazmburk, Milešovka nebo Děčínský Sněžník.
Na Jedlové (německy Tannenberg) je k vidění také Schillerův památník nebo lanová stezka v korunách stromů. A také hostinec, který nechal vedle rozhledny postavit majitel panství kníže Kinský. S tímto rodem je, koneckonců, v této lokalitě spojeno snad téměř všechno.
Poté následuje prudký asfaltový sestup a úsek s celkovou délkou 2,5 km, který nás – stále po červené TZ – zavede až na zříceninu hradu Tolštejn, která se na Kavčí skále nachází ve výšce mezi 645 až 670 m. Hrad byl na skalnatém vršku postaven Vartenberky ve II. polovině 13. století a později jej vlastnili např. Páni z Dubé. Tolštejn byl zničen Švédy v období třicetileté války (roku 1642). V roce 1865 jeho podobu doplnila hradní restaurace ve švýcarském stylu, která byla v roce 2002 zrekonstruována.
Hrad dnes slouží hlavně jako rozhledna či pozorovatelna a například takový západ slunce je prý odsud výborný. Jakýkoliv pohyb po hradě – nebo alespoň po jeho horní části – je v podstatě takovým zdejším koloritem a musím tedy počítat hlavně s žebříky, skalami a železnými rošty. V každém případě hrad za návštěvu rozhodně stojí a nikomu snad ani nebude vadit, že některé úseky hradeb jsou prý novodobými dostavbami.
Poté ještě sestoupíme po červené TZ do rekreační osady Lesné, kde „přestoupíme“ na žlutou TZ, která nás zavede zpět do Jiřetína. Celkově nás z Tolštejna čekají necelé 3 km a trvalé klesání.
Občerstvovací možnosti nabízí Jiřetín, Jedlová i Tolštejn. My tentokrát zvolili nabídku v nejvyšším bodě trasy, tedy v restauraci vedle rozhledny Jedlová.
Líbilo: Dá se říct, že snad úplně všechno. Je tedy téměř nemožné vybrat „absolutního vítěze“, Všechna místa jsou navíc velmi půvabná, atraktivní a vyhlídková.
Nelíbilo: Zavřené informační centrum v Jiřetíně. Cedulka sice hlásala, že 7.5. zde mají (z nepochopitelných důvodů) zavřeno, ale ani 10.5. se nic nezměnilo.
Běžné náklady činí doprava a poživatiny v pevném i tekutém skupenství. K tomu je potřeba připočíst vstupné na rozhlednu Jedlová (30 Kč) a na zříceninu hradu Tolštejn (také 30 Kč). K tomu nějaké ty turistické vizitky a další suvenýry (v IC Jiřetín jsme ovšem možnost utrácet nedostali). Recipročním bonusem byl fakt, že v závěru doby koronavirové jsme byli odměněni volným vstupem.
Do kategorie celodenní výlet jsem článek zařadil proto, že běžná odpolední vycházka to opravdu není (i když kilometrově by to tak být mohlo). Pokud se ovšem na vyhlídkových místech trošku déle zdržíte, v klidu pojíte a posedíte (např. pod rozhledmou Jedlová) a navíc se sem musíte odněkud dopravit, jedná se skutečně o plnohodnotnou celodenní akci.