LABSKÉ PÍSKOVCE-země mnoha tváří...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory • Na kole
Kam a jak jedeme?
Jednu z nejkrásnějších oblastí naší republiky budeme hledat na Děčínsku.Dominantní pískovcové skalní útvary vytváří plnohodnotné území,hrdě se řadící ke krajině srovnatelné s národními parky v USA v Arizoně a Utahu.Hodnotné území vyhlášené Chráněnou Krajinnou oblastí v roce 1972,zahrnuje také nejzachovalejší část vyhlášenou jako Národní Park České Švýcarsko.
Geograficky zaujímá spolu s Np České Švýcarsko prakticky celou geografickou jednotku Děčínská vrchovina s nejvyšším vrcholemDěčínský Sněžník – 723 m. Zaujímá plochu severně od Českého středohoří zhruba od obce Petrovice a Tiských stěn na západě přes Děčín až po Chřibskou na východě s výběžkem k severu konče u Mikulášovic.
Turisticky nejatraktivnější jsou zde skalní města Tiské stěny,Děčínský Sněžník,České Švýcarsko,Pavlinino údolí,nejsevernější Rozhledna Tanečnice.
K dalším velice poutavým místům můžu doporučit..Vlčí Horu s rozhlednou nedaleko Krásné Lípy,Býnovecké skalní město a Sluneční bránu,vyhlídku Belveder a soutěsky Suché Kamenice,Ostrovské skály a Volské kameny.
Celá oblast má dobrou dopravní infrastrukturu.Pohyb zajišťuje shustá síť cyklotras a tur tras.Na části území prochází mezinárodní turistická trasa E3.
Za čím jedeme?
Lákavé Tiské Stěny leží v nejzápadnější části Labských pískovců.Nejvyšší bod Tiských stěn dosahuje nadmořské výšky 613 metrů. Jednotlivé vrcholky se tyčí do výše 70 metrů.Což tvoří zvláštní skalní vrcholky.Díky výskytu zajímavých druhů ptáků(poštolky obecné, sokola stěhovavého) i jiných živočichů (plcha velkého) byly Tiské stěny navrženy jako ptačí oblast do soustavy Natura 2000.
Stejně jako celé Labské pískovce, i Tiské stěny vznikly přibližně před 100 miliony letv období druhohor na dně moře. Postupně se tu uložilo několik vrstev písčitých usazenin, pískovce vznikly jejich následným zpevněním. Skalní města a skalní věže jsou pak výsledkem erozní činnosti větru, Slunce, stromů a deště. Erozní činnost začala krajinu přetvářet po ústupu moře. Vedle dalších vlivů je dále nutné připomenout sopečnou činnost, která „rozlámala původně souvislé tabule a kry“, místy byly pískovce zpevněny sopečnými výlevy. Výsledkem dlouhého vývoje je skalní město s nesčetným množstvím spár, puklin, dutin, výklenků, tunelů. Zvětráváním se všechny druhy dutin pomalu rozšiřují a pískovcová hornina je zvolna odplavována.Skalním městeme prochází dvě okružní trasy.V obou případech nás nemine patební povinnost vstupného.Na okraji skal je turistická chata a možnost parkování.Přístup je také z obce Tisá nebo delší trasou z Libouchovce(žlutá).
Tiské stěny přes hřeben Severních stěn přechází pozvolna k Volským kamenům a Ostrovským skalám.Relativně menší,přesto však lákavé skalní útvary jsou dostupné po červené a žluté tur.trase od Tiských stěn.V obci Ostrov ,pod skalními stěnami jsou romantické rybníky,využívané k letní rekreaci.
Nejvyšší masív labských pískovců tvoří oblast Děčínského Sněžníku.Přístupný je nejlépe z náhorní rekreační obce Sněžník po červené magistrále.Výrazná stolová hora, tvořená svrchnokřídovými turonskými pískovci, je téměř celá zalesněná.Na vrcholu stojí 33 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1864, jedna z nejstarších na území ČR. Při rozhledně se nachází chata a jezírko.Pod rozhlednou při žluté tur.trase je zajímavá jeskyně spojená s okolními štolami.Na celém masívu je několik pěkných míst.Např..Vlčí jezírko u silnice do Děčína,Bělská rokle,Dráždanská vyhlídka a jiné.
Oblast Českého Švýcarska, nazývána trampy, také jako Zadní Země, je kapitolou samostatnou.Dominuje ji Pravčická brána,nad Jetřichovicemi soustava skalních vyhlídek-Marinina skála,Vilémina stěna a Rudolfův kámen.Shluk pískovcových skal vytváří zajímavá skalní města-Na Tokáni,Kyjovské,Jetřichovické atd.Zajimává je též historie skalních hrádků.Nejznámější je Loupežnický hrad nad Českou silnicí nedaleko Vysoké Lípy,který byl vybudován na mohutné skalní věži,dnes přístupné zajištěnou cestou(žebříky atd)Zajímavá je také řada menších hrádků-Brtnický nebo Chřibský.V severní části oblasti se v zimě vytváří překrásné Brtnické Ledopády.U Hřenska jsou turistickým lákadlem Soutěsky Kamenice.1.zona Np.chrání unikátní soutěsky Křinice u Černé Brány.Velice oblíbeným výletním místem je Dolský mlýn.Severní okraj parku a část Labských pískovců je pěkná v okolí obce Brtníky-Písečná Brána.Méně navštěvované je údolí Bíleho potoka nedaleko Zadní Doubice.
U Jetřichovic nalezneme překrásné Pavlinino údolí.Přístupné červenou tur.trasou.Jeho rozloha je 183 ha. Předmětem ochrany je významný geomorfologický útvar, tím je kaňonovité údolí řeky Chřibská Kamenice.Při návštěvě Českého Švýcarska by nikdo neměl opomenout procházku tímto údolím.
Méně navštěvované je Býnovecké skalní město nedaleko obce Růžová.Tvořeno je drobnými skalními útvary a jedinečnou Sluneční bránou(skalní okno).Místo je přístupné od vesnice Býnovec po zelené značce.Od nedalekého rozcestí pod Kamenským vrchem bychom po červené došli na úžasnou vyhlídku Belvedér.Vyhlídka s hotelem je dostupná také autem od Labské stráně.
Zmíním se ještě o dvou rozhlednách.Jedna stojí nedaleko Krásné Lípy na Vlčí hořě.Na táhlém hřbítku na vrcholu stojí cihlová čtyřboká věž rozhledny, 12 metrů vysoká, z roku 1889. Izolovaná poloha rozhledny umožňuje z věže téměř kruhový rozhled po celém Šluknovsku.Druhá rozhledna je naše nejsevernější a najdeme ji na Tanečnici nedaleko obce Mikulášovice.Přístupná je z Mikulášovic po modré trase.
Oblast labských pískovců nabízí mnoho dalších míst.Je zde z čeho vybírat.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po celé oblasti je několik velice dobrých restaurací a penzionů.Jen namátkou..osada Kopec u Brtníků-hospoda u Vyskočilů
http://www.hemm.ic.cz/hospoda.html
,Vlčárna na Vlčí hoře,hotel Zámeček -Rynartice,turistická a lovecká chata Na Tokáni a další...
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Celé oblast je úžasná.je potřeba mít mnoho času na toulky po oblasti labských pískovců.
Ostatní informace
vstupy se platí v Tiských stěnách a na mnoha místěch v Českém Švýcarsku.
Tipy na výlet z oblasti
https://www.turistika.cz/trasy/bynovecke-skalni-mesto-a-slunecna-brana
https://www.turistika.cz/vylety/krajem-ceskeho-svycarska-2-dil-na-loupeznicky-hrad-ceskou-silnici
https://www.turistika.cz/vylety/krajem-ceskeho-svycarska-1-dil-kyjovske-udoli-v-zime
https://www.turistika.cz/mista/rozhledna-tanecnice-a-saska-vyletni-mista
https://www.turistika.cz/vylety/brtnicke-ledopady-zimni-kralovstvi-ceskeho-svycarska
Pěší a cyklo přechody do německa:Mikulášovice-Tomášov(pod Tanečnicí),Zadní Doubice,Zadni Jetřichovice,Hřensko,Jílové-Sněžník-Rosenthal,Petrovice
E3.mezinárodní turistická cesta v oblasti vede po červené značce-Tisá-Tiské stěny-Děčínský Sněžník-Pastýřská stěna-Labské vyhlídky-Býnovecké skalní město okraj-Belveder-Hřensko-Pravčická brána,Křídelní stěna-Mezná-Malá Pravčická brána-Loupežnický hrad-Česká Silnice-Jetřichovické sk.město-Jetřichovice-Pavlinino údolí a směr Lužické hory..
Zajímavé přírodní rezervace a přírodní památky oblasti mimo část Národního parku:Olšový potok-protáhlá přírodní rezervace chránící druhy živočichů a rostlin, zejména chřástal polní, koprník štětinolistý, vrba plazivá, upolín evropský, suchopýr úzkolistý a další.Nachází se nedaleko osady Rájec-Nový DVůr při státní hranici.Rájecká rašeliniště-drobné přírodní památky nedaleko Rájce a Tisé s ochranou rašelinných druhů rostlin.Romantické místo umocňující hlavně nedaleké skalní stěny.Jeskyně pod Sněžníkem-zajímavá pískovcová jeskyně a zimoviště netopírů.Přístupné od Děčínského Sněžníku po žluté značce a poté odbočkou.rašeliniště Čabel-vetší rašeliniště a slatina na pískovcovém podkladu nedaleko obce Bynovec.Stará Oleška-ochrana přilehlé části rybníka Oleška pro výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů, při obci Stará Oleška.Část rybníku využívána k rekreaci.Za pilou-výrazná slatinná louka na okraji Srbské kamenice.Důležitá botanická lokalita.Arba-niva řeky Kamenice,na okraji Srbské Kamenice.Rostou zde vlhkomilné druhy jako vachta trojlistá, sítina ostrokvětá, rákos obecný a jiné. Na sušších místech roste bledule Jarní. Chráněné jsou i živočišné druhy např,více než 15 druhů vážek, kobylka mokřadní , užovka obojková , skokan ostronosý,nebo skokan skřehotavý.Nad rezervací skalní vyhlídka na niž vede žlutá tur.trasa.Růžák-velice významný vrchol sopečného původu.Čedičový vrch, kterému se pro svoji mohutnost a dominantní postavení v místní krajině často přezdívá Děčínská Fudžijama. Svahy hory porůstají přirozené lesy, mající místy charakter pralesů."Krutý" výstup po žluté tur.značce.Soví vyhlídka-Písečná brána-skalní vyhlídka a skalní utvary nedaleko obce Brtníky na zelené tur.trase směrem na Brtnický hrádek.V zimě v oblasti řada ledopádů.Saské studně-pramenná a mokřadní oblast při přechodu Mikulášovice-Wiefberg.Na vrcholu Viefbergu vollně přístupná rozhledna(od přechodu jen 1km).