Se strážcem NP na vyhlídky u Jetřichovic.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Vycházka se strážcem národního parku po Vyhlídkách u Jetřichovic s výkladem o práci strážců přírody a zajímavostech na trase vycházky. Akce pořádaná národním parkem České Švýcarsko.
Za čím jedeme?
Přestože jsem vyhlídky u Jetřichovic již několikrát navštívil, zaujala mě nabídka správy NP na vycházku se strážcem NP. Sraz byl u informačního centra v Jetřichovicích, odkud jsme po zeleném značení šli přes louky Na Bídě k lezeckým pískovcovým skalám Malé a Velké Žluté cimbuří. Cesta pozvolna stoupá lesem k dalším pískovcovým skalám. Na jedné z nich je upevněna Kesslerova pamětní deska. Je to připomínka na lesního správce, který se zasloužil o vybudování turistických cest v této oblasti. Na této skále bývalo dříve vyhlídkové místo. Dnes je okolí zarostlé vysokými stromy a Vyhlídka tak zanikla.
Stoupáme svahem Koliště, kde se zabydleli kamzíci. V okolí cesty jsou vidět staré zarostlé prohlubně – železné jámy. Vyskytovaly se zde pecky a žíly železa, které se zde v minulosti těžily.
To již přicházíme na rozcestí Pohovka. Pěkné odpočívadlo na velmi frekventované červeně značené cestě. Purkartickým lesem směřujeme k vyhlídce Rudolfův kámen, dříve také Vysoký kámen nebo Ostroh. Pískovcový masiv rozdělený puklinami na tři samostatné celky s dřevěným altánem na jednom vrcholu tvoří významnou krajinou dominantu. Vrcholy jsou rezavohnědě zbarveny železivcem. Vyhlídka dostala jméno po knížeti Rudolfu Kinském, majiteli zdejšího panství. Závěrečný náročnější výstup po žebřících a skalních stupních je završen nádherným výhledem.
Po sestupu pokračujeme po značené cestě na turistické rozcestí, kde dříve stávala samota Purkartice. Její obyvatelé zde těžili železnou rudu a pálili dřevěné uhlí. Dnes tu stojí ukázka milíře. Klikatící se cestou mezi zubatými skalními bloky přicházíme k další vyhlídce – Vilemínina stěna. Vyhlídka je pojmenována po ženě knížete Rudolfa. Další nádherný výhled na okolní pískovcové skály a na Jetřichovice.
Pokračování cesty nás dovedlo pod mohutný skalní převis nazvaný Balzerův tábor. Skalní úkryt ve válečných letech sloužil jako úkryt místních obyvatel, později byl využíván jako útulek pro panské lovce při lovu tokajících tetřevů. Proto se mu také často říká tokaniště. Dochovaly se zde nápisy a pamětní desky, připomínající exkurzi německých lesníků v roce1856. Ve skále je vysekaný výklenek, který sloužil jako Lednice. V minulosti se zde prodávalo občerstvení.
Dalším výstupem po kamenných, dřevěných a železných schodech jsme vystoupali na Marianinu skálu k dřevěnému altánu. Další nádherný pohled na České Švýcarsko.
Při sestupu do Jetřichovic jsme měli před sebou zarůstající svahy Havraní skály. V roce 2006 zde týden řádil požár. Skalní roklí, kde jsou na stěnách vidět pláty železivce, jsme došli ke staré vodárně, která zásobovala bývalou dětskou ozdravovnu. Odtud to byl jen kousek zpět do Jetřichovic.
Mladý strážce NP nám cestou sdělil plno zajímavých informací o místech, kterými jsme procházeli, upozornil nás na nápisy a letopočty vytesané ve skalách, seznámil nás s místní florou a faunou. Za tuto vycházku se neplatil žádný poplatek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Cestou není žádná možnost občerstvení. Trasa výletu není dlouhá, ale pití s sebou se vždy hodí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherné vyhlídky. Zajímavý a poučný výklad strážce NP.
Ostatní informace
Správa NP pořádá mnoho akcí pro návštěvníky Českého Švýcarska. Více na www. npcs.cz.