Rok 2013 - cca 13 km dlouhá trasa plná skal a vyhlídek: Jetřichovice - NS Jetřichovické stěny (vyhlídky: Mariina vyhlídka, Vileminina stěna, Rudolfův kámen) - skalní hrádek Šaunštejn - Malá Pravčická brána - Mezní louka
Dostaly se mi do rukou zajímavé cestovatelské deníky, které vydal Krajský úřad Ústeckého kraje, kde fiktivní rodina poutavým způsobem popisuje týdenní dovolenou na zajímavých místech tohoto kraje. Postupně si je pročítám a vypisuji si místa, která mne zaujala a kam bychom se měli někdy vypravit. Na řadě z nich jsme už byli. Při té příležitosti jsem však zjistila, že jsem dosud nezveřejnila trasu Jetřichovickými stěnami. Ani nevím, jak je to možné, protože zrovna skály a skalní vyhlídky je moje slabost. Asi nebyl čas a pak jsem na to zapomněla. Teď čas mám, tak to musím napravit.
Bylo to r. 2013, kdy jsme byli v Českosaském Švýcarsku a prošli tam spoustu zajímavých míst. Byli jsme na Pravčické bráně, u Dolského mlýna, svezli jsme se i soutěskou na lodičkách. Tehdy jsme z Hřenska, kde jsme se ubytovali, autobusem dojeli do Jetřichova, kde NS Jetřichovické stěny začíná. Vede okolo nádherných skal, přes skalní vyhlídky do Vysoké Lípy. Je dlouhá 8 km a je na ní 16 zastavení. My jsme do Vysoké Lípy nedošli, ale prodloužili jsme si trasu do osady Mezní Louka, odkud se nechá pohodlně vrátit autobusem.
Jetřichovice byly založeny koncem 14. století v návaznosti na nedaleký skalní hrad Falkenštejn, který byl vybudován na přelomu 13. a 14. století a měl chránit Českou silnici, spojující Čechy se Saskem a Lužicí. V obci byly pily, zpracovávalo se zde dřevo z okolních lesů. Tam se získávala i pryskyřice a dále se zpracovávala. Nějaký čas zde fungovali klimatické a minerální lázně. Dnes je hlavním zdrojem příjmů turistika.
Vystoupili jsme na zastávce Obecní úřad, abychom si obec trochu prohlédli. Je tu řada původních hrázděných domů. Úvodní tabule NS je v centru u informačního centra. Z obce tedy vyrážíme po NS a současně po červené trase. Nejdeme dlouho, už se před námi zvedají nádherné pískovcové skály a já jsem ve svém živlu. Je to však jen začátek té kamenné krásy.
Na placeném parkovišti míjíme žlutou odbočku ke zmiňovanému hradu Falkenštejn, také nazýván Sokolí hrad. Samozřejmě mne láká, ale jsme na začátku, nevíme, co nás čeká, jak to dlouho půjdeme. Proto tam nezacházíme, i když tam jsou zbytky vytesaných komnat a kaple. Teď jsem se dočetla, že r. 2017 (tedy 4 roky po naší návštěvě) tam bylo umístěno železné schodiště a kovová vyhlídková plošina. Je tedy o důvod víc se tam ještě vypravit.
Jak se dostáváme do lesa, začínáme stoupat. Nedaleko cesty je možno spatřit cihlovou stavbu vodního zdroje, která byla postavena nad studnou. Tady objevili vydatný pramen, který od r. 1927 zásoboval pitnou vodou dětskou ozdravovnu dole v obci. Vodovod je stále v provozu.
Mezi skalami dál stoupáme, občas po schodech, vytesaných ve skále nebo jinak zpevněných. Dokonce se nám otevírá i pohled do údolí, ze kterého jsme vyšli. Najednou na vrcholu skály před námi (spíš nad námi) vidíme chatku. Pevně věřím, že tam nějaká cesta povede.
Je to dobré - z cesty vede odbočka 200 metrů k Mariině vyhlídce na Mariině skále. Skálu nechali zpřístupnit v květnu 1856 zdejší majitelé hraběcí rodina Kinských. Na vrcholu byl vybudován altán v podobě řeckého templu, který sloužil hlavně jako požární pozorovatelna. Právě po kněžně Marii Anně Kinské byla pojmenována skála i vyhlídka. Šplháme po schodech, které jsou vytesány ve skále a střídají se se žebříky, které jsou umístěny v puklinách. Vybudovat to tady bylo asi hodně pracné. Náročný je i výstup, ale ty výhledy nám jsou odměnou, i když jsou mlhavé.
Je to dobré - z cesty vede odbočka 200 metrů k Mariině vyhlídce na Mariině skále. Skálu nechali zpřístupnit v květnu 1856 zdejší majitelé hraběcí rodina Kinských. Na vrcholu byl vybudován altán v podobě řeckého templu, který sloužil hlavně jako požární pozorovatelna. Právě po kněžně Marii Anně Kinské byla pojmenována skála i vyhlídka. Šplháme po schodech, které jsou vytesány ve skále a střídají se se žebříky, které jsou umístěny v puklinách. Vybudovat to tady bylo asi hodně pracné. Náročný je i výstup, ale ty výhledy nám jsou odměnou, i když jsou mlhavé.
Vracíme se na rozcestí a pokračuje opět mezi skalami. Najednou pod skalním převisem je nádherné posezení s názvem Balzerovo ležení. Nápis 1632 na sklaní stěně připomíná dobu, kdy se zde ukrývali obyvatelé z Jetřichovic před drancujícími Švédy. Často zde pobýval i lesní personál.
Po chvíli jsme u další odbočky - 200 metrů je to k vyhlídce Vilemínina stěna, která vznikla r. 1825 a byla pojmenována po kněžně Vilhelmině Kinské. Je na plochém vrcholu, takže kupodivu chvíli si od stoupání můžeme odpočinout. Tady býval původně altán v podobě poustevny, byl obložen kůrou a ozdoben křížem. Ještě ve 20. století tu byl postaven poslední přístřešek. Nyní tu chata už nestojí, nám však stačí ta vyhlídková skalní plošina. Až když jsme se k ní přiblížili, vidíme, že je na sousední skále. Naštěstí se na ní dostaneme bezpečně po dřevěném mostku - kupodivu mi ta díra pod námi moc nevadí. Hlavně, že se mohu kochat nádhernými výhledy na okolní skály. Já se jich snad nenabažím.
Střídavě jdeme do kopečka nebo z kopečka. Roviny jsme si moc neužili, ale i ta se tu našla - právě na rozcestí Purkratický les, kde si připomínáme bývalou zdejší samotu Purkratice. Obyvatelé se živili těžbou železné rudy, pálením uhlí v milířích, kde vyráběli dehet. Samota zanikla údajně za třicetileté války.
Na jedné skále opět vidíme dřevěnou chajdu. Tady to nevypadá, že by se nahoru mohlo dostat. Uvidíme. Přicházíme na rozcestí a dozvídáme se, že po 100 metrech náročného výstupu se dostaneme na Rudolfův kámen (je pojmenovaném po Rudolfu Kinském, který se sem ve dvaceti vyšplhal)). Nic mne neodradí. Tam přece musím. Na tomto vrcholu stával nejstarší zdejší altán - r. 1824 tady byla vybudována první požární pozorovatelna. Šplháme vzhůru. Po chvíli zjišťuji, že turistické hůlky mi spíš překáží. Občas je lepší lézt po čtyřech nebo se držet všeho možného - skal, zábradlí. Neprozřetelně jsem foťák nechala Otovi, takže zadokumentoval i ten můj suverénní výstup. Přesto jsem se nahoru dostala a vítězoslavně vstupuji do boudy. Jsem opět nadšená výhledy. Nahoru to šlo, dolů je to horší. Jenže nahoru jsem mohla, dolů musím. Maximálně prodřu kalhoty. Ale to mi je jedno.
Po chvíli skály trochu ubývají, jdeme dokonce po pohodlné cestě. Kde se tady vzala? Na velkém rovném prostranství s názvem Pohovka se dozvídáme, že první rozcestníky a lavičky se zde začaly umísťovat v 2. pol. 19. století, kdy se začala rozvíjet turistika. Tato křižovatka Purkratické cesty a Malého mokrého dolu však byla využívána i dřív - na mapě z r. 1794 je název Auf der Ruh (Na odpočinku). Proto je tady ta pohodlná cesta a ještě pohodlnější dřevěná lavice.
Odtud pokračuje už opět pěšinka mezi zajímavými skalami. Je už rovinatější, pohodlnější. V prudké zatáčce se dozvídáme, že v 19. století tady byl v provozu tzv. smyk - byly to dřevěné žlaby, po kterých se stahovalo dříví z nepřístupných oblastí.
Na trase se dozvídáme spoustu zajímavostí. Jsme na hranici katastrů obcí Vysoká Lípa a Jetřichovice. V prosinci 1817 vydal císař František I. patent, kterým chtěl zajistit přesné vyměřené pozemků. V této oblasti se hranice vyměřovaly až v letech 1830 - 1832, osazovaly se kamenné mezníky s křížem, číslem a letopočtem, ale také se sekaly značky do skal. Někde zde v úvozu má být značka viditelná. Jak pro koho. My ji nenašli.
Přicházíme na Českou silnici. Jako obchodní stezka byla využívána již od pravěku. Tento název je na mapách již z r. 1492. Používali ji však také při válečných vpádech - 30. 6. 1778 tudy pronikla pruská armáda a vyplundrovala Jetřichovice. Proto tady také r. 1813 toto území střežily vojenské hlídky. Tady se vybíralo i mýtné a clo - byla tady hranice mezi panstvím Česká Kamenice a panstvím Bynovec.
Na rozcestí Pod Šaunštejnem opouštíme NS, ale pokračujeme po červené na středověký skalní hrádek Šaunštejn, který byl využíván nejvíc ve 14. a 15. století na ochranu České silnice. Později ho využívali lapkové a loupeživí rytíři, byl proto v 15. století vypálen. Vrcholy skal jsou zpřístupněné po žebřících a mostcích a nabízí se tak opět jedinečné výhledy. Vypadá to, že byl docela veliký.
Pokračujeme po červené k poslední vyhlídce Malé Pravčické bráně. Tu její slavnější Pravčickou bránu připomíná jen vzdáleně. I tady je skalní oblouk, ale je jen 2,3 metry vysoký, 3,3 metry široký. Na vrchol vede žebřík a železné schody. Výhled je však omezený - je z větší části zakrytý vzrostlými stromy.
Po červené jdeme dál, nějaký čas ještě mezi skalami. Ke konci prudce klesáme do osady Mezní Louka. Tady bývaly jen louky, kudy vedla hranice polesí. Na křižovatce cest byla v 18. století postavena patrová hájovna s mansardovou střechou a panská budova. Od r. 1797 zde sídlila finanční stráž. R. 1838 tu bylo otevřeno pohostinství. Později vznikl nápad zde vybudovat lázně. Proto tu r. 1892 byl postaven Grand Hotel, měl 35 pokojů a hosté měli k dispozici solné koupele. R. 1902 chtěli navrtat minerální pramen, jenže to se nepovedlo. A tak je toto místo považováno pouze za vzdušné lázně a stalo se oblíbeným cílem turistů.
My jsme se ještě stačili zajít trochu občerstvit a už jsme spěchali na autobus, aby nás dovezl zpátky.
Je to už 8 let, ale některá místa si docela dobře vybavuji. Bylo to skutečně skvělé, i když někdy docela náročné. Ale my nespěchali, řádně jsme se kochali nejen výhledy, ale i těmi úžasnými skalami. Četli jsme také všechny informace, které byly skutečně zajímavé. Nakonec jsme na to i s pauzou na svačinu potřebovali skoro 6 hodin. Tady se to nedá uspěchat. Jen ty výhledy byly bohužel dost zamlžené. Ale co jsme neviděli, to jsme si domysleli.
Je to už 8 let, ale některá místa si docela dobře vybavuji. Bylo to skutečně skvělé, i když někdy docela náročné. Ale my nespěchali, řádně jsme se kochali nejen výhledy, ale i těmi úžasnými skalami. Četli jsme také všechny informace, které byly skutečně zajímavé. Nakonec jsme na to i s pauzou na svačinu potřebovali skoro 6 hodin. Tady se to nedá uspěchat. Jen ty výhledy byly bohužel dost zamlžené. Ale co jsme neviděli, to jsme si domysleli.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.874, 14.394)
Poslední aktualizace: 26.4.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Jetřichovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Rok 2013 - cca 13 km dlouhá trasa plná skal a vyhlídek: Jetřichovice - NS Jetřichovické stěny (vyhlídky: Mariina vyhlídka, Vileminina stěna, Rudolfův kámen) - skalní hrádek Šaunštejn - Malá Pravčická brána - Mezní louka
Národní park České Švýcarsko – Rudolfův kámen (Ostroh)
Vyhlídka
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básní…
0.7km
více »
Rudolfův kámen
Vyhlídka
Rudolfův kámen (též Ostroh,dříve Vysoký kámen) je vyhlídková skála asi 2 km jihozápadně od Tokáně, na jejímž vrcholu je podobně jako na Mariině skále postaven dřevěný altán. Původně…
0.8km
více »
Hledání ztraceného lva
Tipy na výlet
Spousta z nás již jistě viděla pohádkové fantasy,kde v jedné z hlavních rolí vystupuje lev Aslan...Ano,tušíte správně-skutečně se ve zdejším romantickém kraji natáčel film a to ne ledajaký.....Pro jedince,kteří ná…
0.9km
více »
rozcestí Pohovka
Rozcestí
Rozcestí Pohovka se nachází v Np České Švýcarsko. Leží na červené turistické značce, která směřuje buď na Rudolfův kámen, Purkratický les a Jetřihovice nebo opačným směrem na rozcestí Česká silnice, skalní hrádek …
0.9km
více »
Skalní výklenková kaple.
Drobné památky
V Českém Švýcarsku je mnoho drobných kamenných památek. Jednou z nich je skalní výklenková kaple Posledního soudu, která je schovaná mezi stromy poblíž turistic…
1km
více »
Se strážcem NP na vyhlídky u Jetřichovic.
Tipy na výlet
Vycházka se strážcem národního parku po Vyhlídkách u Jetřichovic s výkladem o práci strážců přírody a zajímavostech na trase vycházky. Akce pořádaná národním parkem České Švýcarsko. Přestože jsem vyhlídky u Jetř…
1.2km
více »
Národní park České Švýcarsko - Vilemínina stěna s vyhlídkou
Vyhlídka
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básníci i malíři. Obdivovali vysoké pískovcové skály, stolové hory i kaňony. Romantičtí krajináři z drážďanské malířské akademie přirovnali divokou zdejší krajinu ke…
1.2km
více »
Dolské skály, Malá pravčická brána, Jetřichovické skály
Tipy na výlet
Z Jetichovic se vydáme po žluté turistické značce směrem na Dolský mlýn. U Dolského mlýnu se vydáte po modré turistické značce směrem do skal. Půjdete do kopce, až dojdete do Vysoké Lípy. Odtud se vydáte po žluté turistické značce na Šaunštejn na rozcestí "pod Šaunštejnem" se vydáte po červené turistické značce na Šaunštejn. Kousek půjdeme po červené turistické značce a potom…
1.3km
více »
Vyhlídky u Jetřichovic
Tipy na výlet
Vyrazíme do Labských pískovců, a to konkrétně do okolí obce Jetřichovice. Pěkný pěší výlet nás zavede na tři upravená vyhlídková místa, z kterých se můžeme kochat krásnými výhledy do zdejšího kraje.
K Dopravě do …
1.4km
více »
Národní park České Švýcarsko - Mariina skála (Mariina vyhlídka)
Vyhlídka
České Švýcarsko je český nejmladší národní park. Založený byl v roce 1990 v návaznosti na sousední německý národní park Saské Švýcarsko. Název patrně pochází z 18. století, kdy sem přicházeli první poutníci, básníci i malíři. Obdivovali vysoké pískovcové skály, stolové hory i kaňony. Romantičtí krajináři z drážďanské malířské akademie přirovnali divokou zdejší krajinu ke…
1.5km
více »
Jetřichovické stěny
Skalní útvar
Jetřichovické skály jsou pískovcové skalní útvary zvedající se severním směrem od obce Jetřichovice, kterou najdeme severním směrem od města Česká Kamenice. Jetřichovické stěny jsou v jižní části Národního parku…
1.7km
více »
Okolo Jetřichovic
Tipy na výlet
Výlet do krásné krajiny v okolí Jetřichovic. Jetřichovice patří k nejstarším osadám Českého Švýcarska. Dnes jsou rekreačním centrem a důležitou křižovatkou turi…
1.7km
více »
Falkenštejn
Zřícenina
Zbytky hradu Falkenštejn se ukrývají v masívu Havraní skály (303 m) na severovýchodním okraji Jetřichovic na Děčínsku v Ústeckém kraji. Na temeni skály se zachovala poměrně rozlehlá v pískovci vytesaná komnata, …
1.8km
více »
Jetřichovice - bývalá dětská ozdravovna
Dům, budova
Bývalá Jetřichovická dětská ozdravovna je tak trochu unikátem. Jediný objekt svého druhu v severních Čechách připomíná spíše zámek. V roce 1927 ji slavnostně otevřel – jako léčebnu dětí s nemocemi dýchacích cest, …
1.8km
více »
Dolský mlýn
Tipy na výlet
Trasa má tam i zpět 4-7 km, podle toho, odkud vyrazíme.
Doprava autem, případně autobusem. Nenáročná půldenní procházka romantickým údolím k malebné zřícenině mlýna.
Restaurace je v centru Jetřichovic.
Nám se …
1.9km
více »
Jetřichovice – Mariina vyhlídka – Vileminina stěna – Tokáň – Doubice
Trasy
Další s úžasných tras vedoucích Českým Švýcarskem. Vyrazíme od rozcestníku uprostřed Jetřichovic a vydáme se po červené turistické značce, abychom vystoupali na Mariininu vyhlídku (původně sloužila jako požární pozorovatelna), od ní se vydáme dále po červené k další vyhlídce na Vileminině stěně (pojmenované po majitelce panství Vilemině Kinské), na dalším rozcestníku…
2km
více »
Ostroh (Rudolfův kámen)
Vyhlídka
Vyhlídkový altán u Jetřichovic byl postaven na skále s nápaditými železitými inkrustacemi ve výšce 484m n.m.
.......................................................…
2km
více »
české švýcarsko
Trasa
Zahájení cesty začíná v Jetřichovicích a pokračuje se po červené turistické značce. První cesta i výstup, který je dlouhý 700m a vede na Mariinu skálu (vyhlídku), odkud je překrásný výhled na celé údolí. Po sestou…
2km
více »
Tajemný Dolský mlýn
Zřícenina
Dolský mlýn u Jetřichovic,je dnes již ruina mlýna,v němž se natáčela Pyšná pricezna.I přes značnnou zchátralost,má svů tajemný půvab.Nyní se dokonce jedná o tom,zda bude zařazen do seznamu památek UNESCO.Dostanete…
2km
více »
Na Tokání
Rekreační oblast
Na Tokání - kotlinka v hlubokých lesích mezi skalami nedaleko Rynartic, v srdci národního parku České Švýcarsko, obývaná už od středověku, dostala název od kdysi zde tokajících tetřevů. Od starých časů zde stáva…
2km
více »
Doubice - Na Tokáni
Tipy na výlet
Autem jsme jeli do Českosaského Švýcarska do krásné osady Doubice. Jedeme do překrásné přírody, do malebného koutu pískovcových skal, za pěknými zážitky.
Naší cestu jsme začali od Staré Hospody v Doubici, kde se …
2km
více »
Jetřichovické vyhlídky
Tipy na výlet
Dnes již legendární okruh přes dominantní Jetřichovické stěny,patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v NP.České Švýcarsko(pochopitelně po boku Pravčické,Kamenice nebo Šaunštějnu).Podívejme…
2.1km
více »
Jetřichovice
Vesnice
Obec a rekreační místo v krásné pískovcové krajině, severozápadně od České Kamenice. Připomínána je koncem 14. století jako majetek hradu Sokolí. V roce 1778 byla zničena Prusy.
Původně …
2.1km
více »
NP České Švýcarsko
Trasa
Cesta vede Českým Švýcarskem a je dlouhá zhruba 17 km. Trasa může být i pro rodiny s dětmi, ale jsou zde místa, která jsou trochu nebezpečená.
Výchozí bod je…
2.1km
více »
Sněhurka a 7 trpaslíků - Rynartičtí trpaslíci
Tipy na výlet
Za sedmero horami, sedmero řekami a sedmero lesy žila, byla Sněhurka a sedm trpaslíků... Ne tak daleko opravdu nebudete muset cestovat, abyste mohli Sněhurku a trpaslíky navštívit.
O víkendu jsme vyrazili z Jetři…
2.4km
více »
České Švýcarsko, Vysoká Lípa. Jak jsme nezabloudili.
Tipy na výlet
Ten druhý den jsme chtěli napravit zabloudění z loňska. Nějak jsme přehlédli značku a viděli jiné krásy, než jsme předpokládali. Ale dneska budeme pozorní, však ten okruh, který jsme si usmysleli, projdeme. Den by…
2.4km
více »
Českosaské Švýcarsko
Tipy na výlet
Jeli jsme s dědou z Teplic autem přes Děčín a Hřensko do Vysoké Lípy a od motorestu jsme šli pěšky na loupežnický hrad Šaunštejn jsou tam vytesané místnosti z hladomornou a pěkná vyhlídka na okolní lesy a skály na…
2.4km
více »
Šaunštejn
Zřícenina
Zbytky skalního hradu Šaunštejn, nazývaného také Loupežnický hrad, stojí na mohutném pískovcovém bloku v Jetřichovických stěnách nedaleko Vysoké Lípy na Děčínsku v Ústeckém kraji. Vrcholo…
2.6km
více »
Loupežnický hrad Šaunštejn.
Hrad
Loupežnický skalní hrad Šaunštejn se rozprostírá na několika skalních masivech, spojených železnými můstky. Uprostřed vrcholové plošiny stála v minulosti dřevěná hlavní budova s věží, po níž dnes zbyly jen základy v podobě malé místnosti. Hned vedle pak najdete vytesanou, dosti hlubokou prohlubeň, která pravděpodobně sloužila jako skladiště obilí.
Přístup do hradu je…
2.7km
více »