Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Vesnička Slatinice je jinak nenápadnou obcí uprostřed Hané.Mnoho z nás o ní ani neví,přitom jsou ve Slatinicích skvostné lázně a dnes i Zajímavé muzeum veteránů.Pochopitelně s lázněmi je spojena řada pozoruhodností jako vývěr léčivých pramenů.Těch je zde hned několik.Pokud nebudete počítat přímo ty v lázeňském areálu,našel jsem tři a jeden už bohužel zaniklý.V areálu mlýna je potom ještě jeden pramen.Asi tím nejhezčím,po renovaci, je pramen Svatého Václava pod křižovatkou silnic na Prostějov, Větřák a na Lutín.Autem je potřeba sjet se silnice po mírném kopečku a zaparkovat můžeme kousek od pramene.V létě nás navíc přes nos praští zápach po zkažených vejcích,nakonec tipický pro některé sirné kyselky.Pramen vyvěrá z hloubky 165metrů.V roce 2004 byl pramen celkově přestavěn do nynější podoby.Z tohoto pramene se původně voda čerpala do lázní. Ale již mnoho let mají lázně vlastní pramen / sv. Jan/, který má hloubku 160 metrů a 16°C teplou vodu. Pramen se nachází vedle koupaliště.
Druhý pramen v obci,nově upravený, je pramen Sv.Víta opraven v r.2OO4.
V roce 2001 byl otevřen pramen sv. Jiří, který je hluboký 92m o teplotě vody
17°C. Je umístěn vedle lázeňské budovy Morava.
V roce 2010 je před léčebným domem "Morava" otevřena nová fontána z názvem "Lázeňská květina" a pítko, kterým protéká léčivý pramen sv. Jiří.Voda je k mání téněř celej rok.
Historie Lázní Slatinic,pod svahy Velkého Kosíře, sahá až do 16. století. První důkladné vědecké pojednání o sirném slatinickém prameni pochází ze 16. století. V roce 1580 proslulý moravský lékař Tomáš Jordán z Klausenburka označil ve své knize s názvem "Kniha o vodách hojitedlných neb teplicech moravských" zdejší prameny jako léčebné. Zmiňuje položení pramene, chemické složení vody a její léčebné účinky. V archívech pánů z Lichtenštejna bylo v roce 1929 nalezeno podání, kterým kníže dovolil 21.března 1685 zřízení lázní, pokud stavební náklady nepřesáhnou 100 tolarů.
V roce 1714 měly lázně již mnoho pokojů. Ke stavbě modernější lázeňské budovy mělo dojít v roce 1725, ale stavba byla odsunuta kvůli výstavbě zdejšího Lichtenštejnského hospodářského dvora, která si vyžádala větších finančních nákladů, než se původně očekávalo. Stavba lázní započala v roce 1731 a to přímo u léčebného pramene, kde byly dokonce položeny základy. Stavba nebyla nikdy dokončena. Jedním z hlavních důvodů bylo, že stavba na mokré půdě, skoro močále, by si vyžádala daleko větší náklady. Proto byl nakonec nový lázeňský dům postaven až v r. 1733 na současném místě. Původní architekturu je možné shlédnout i dnes v historické budově lázní, kde je umístěna jídelna, restaurace, balneoprovoz a místnosti pro léčebné procedury.
V nynější době prošli rekonstrukcí především vývěry sirné kyselky v okolí lázní a obci.
Hned naproti vstupu do lázeňského areálu,u točny autobusů,je nově otevřeno veteran muzeum,při zdejším penzionu a cukrárna.
V obci dominuje také kostel Nanebevzetí Panny marie.Pod ním se nachází historické uličky a unikátní vinotéka ve vinném sklípku.
K obci patří nedaleká část- Lípy,na návrší,přezdívané zdejšími jako Větřák.
Nad lázeňskou obcí se zdvihá legendární Velký Kosíř s přírodním parkem.na jeho vrchol vede Mánesova stezka(ze Slatinic 6km).
Velice hodnotné území je také na Melém Kosíři,který je dostupný silničkou zhruba 2km od obce.
V areálu lázní je restaurace a před vstupem do areálu hned další tři.Také cukrárna a penzion(veteran muzeum je ve stejné budově).Jednou z nejstarších hospůdek je hostinec Na Figleně(v zatáčce přímo pod kostelem).
1O minut chůze od lázní, bycom došli mezi domky, k lovecké chatě Lumpík.
Lázně Slatinice je jedna z mála obci do kterých bych se vždy vrátil.Krásné lázně a umocňující příroda lesů Velkého Kosíře působí dobře na srdci i duši všech návštěvníků a turistů.Velice pěkné místo a na výlet vřele doporučuji a to v každém období.
Areál lázní je přístupný celoročně.Nedaleké muzeum veteránů je otevřeno sezoně.
http://www.lazneslatinice.cz/
http://www.veteranmuseum.cz/de/zucastnili-jsme-se/
https://www.turistika.cz/mista/lazne-slatinice-zimni-exkurz