Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Jedeme na dovolenou na Slovensko. Jsme oba v důchodu, tak jsme si to naplánovali na 5 - 6 týdnů. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady i zámky, podívat se na dřevěné kostelíky, ale také se zastavit v historicky zajímavých městech. Jedním z nich je právě i Liptovský Hrádok.
Liptovský Hrádok leží na soutoku řeky Váh a Belá, východně od Liptovského Mikuláše. Na základě archeologických nálezů je doloženo, že na území města bylo prehistorické pohřebiště. Předchůdcem Liptovského Hrádku byla osada Belsko, její existence je potvrzena už od 13. století.
Na území dnešního Liptovského Hrádku byli původně tři hrady. Do současné doby se dochoval pouze jeden. První písemné zmínky o něm jsou z r. 1341. Hrad byl postaven na pět metrů vysoké vápencové skále. Měl za úkol střežit obchodní stezku. I když ho obklopovali vodní příkopy a vysoké opevnění, byl několikrát dobyt a poškozen.
Vznik samotné obce souvisí s rozvojem hrádockého panství, které r. 1731 odkoupila královská komora. Od hradu směrem na jih byla vybudována ulice, která byla r. 1777 osazena lipovým stromořadím. Lípy jsou prý nyní typické nejen pro tuto ulici, ale pro celý Liptovský Hrádok. Později se tato část ulice stala základem pro vytvoření arboreta. Najdete ho v severní části v městské zástavbě. Je sice malé svoji rozlohou, ale svým významem jedinečné. Je to nejvýše položené arboretum ve Střední Evropě, nacházejí se tam dřeviny z naší i světové dendroflóry, které jsou v seznamech - Červených knihách více států.
V letech 1600 - 1603 byl hrad renesančně přestavěn a byl přistaven zámeček. Po požáru r. 1803 byl obnoven už jen zámeček, ze středověkého hradu zbyla jen zřícenina, která r. 1930 byla zabezpečena před zřícením. V 20. století proběhly další opravy, údajně je nyní zámek po rekonstrukci. Když jsme se tam my zastavili, tak jsme však zvenku viděli skoro všude jen lešení. To byl také důvod, proč jsme areál pouze obešli, ale dovnitř jsme nešli.
Nejvíc nás zaujala kaplička se sochou Jana Křtitele, která byla koncem 18. století postavena na skalce, která vyčnívá z jezírka nedaleko hradu. Při zkoumání kapličky jsme si všimli vyhlídky na skále na druhé straně silnice.
Hned pod kopcem s vyhlídkou je plocha, kde jsme parkovali.. Patrně se zde neplatí, ani když je hrad otevřen. Hned jsme na vyhlídku vyrazili. Je to kousek do prudkého kopce, v závěru jsou i vysoké schody, ale výhledy jsou odměnou za námahu. Nahoře jsou i tabule s panoramatem, tak moc dobře víme, které hory vidíme. Před námi jsou Roháče i Vysoké Tatry. A samozřejmě i celý Liptovský Hrádok se zámkem a hradem. Shora zámecký areál vypadal zajímavě, ale do otevření byla ještě hodina času, tak dlouho se nám skutečně čekat nechtělo.
Na tabuli u silnice u jezírka jsme si přečetli, že za shlédnutí stojí např. První zemědělská (poľnohospodárska) škola, jejíž budova je z r. 1799 a byla to ve své době jediná taková škola v Uhersku. Lesnictví se vyučovalo i ve slovenštině. Zajímavou historii má i Bielovská budova ze 17. století. Byla to zámecká hospodářská budova. Starý pivovarský komín je památkou na to, že tu býval i pivovar.
Na seznamu chráněných památek jsou zapsány varhany z r. 1799 a socha sv. Františka z Assisi asi z r. 1900, které jsou v klasicistickém římskokatolickém kostele (ve druhé polovině 13. století zasvěcen sv. Martinovi z Tours)
Sídlo Národopisného muzea je v bývalé administrativní budově solného skladu z r. 1728.
Městem jsme pouze projížděli a dlouho se nezdrželi. Proto jsme zde ani nejedli.
Jak jsem psala, zaujala nás kaplička na jezírku a vyhlídka. Výhled byl jako z rozhledny, i když nebyl kruhový.
Hrad je otevřen o letních prázdninách od 1.7. do 31.8. Prohlídky jsou denně vždy v celou hodinu od 10,00 do 16,00 (to začíná poslední prohlídka), minimální počet osob je 6. Prohlídka trvá 25 – 40 minut.
Vstupné: dospělí 3,- €, deti od 6 do 12 roků 1,- €
V době konání svateb je vstup omezený.