Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Po ubytování v penzionu ve Smrečanech nám zbývaly do večeře tři hodiny času. To je přiměřený čas na vycházku na vrch Háj Nicovô (747 m n. m.) nad Liptovským Mikulášem, na kterém se nachází známý vojenský hřbitov padlých ve 2. světové válce.
Zpevněná cesta s ojedinělým provozem poskytuje výhledy na Nízké Tatry, Západní Tatry i Chočské vrchy. A dále na obce Smrečany, Veternou Porubu, Vitálišovce a na sídliště Podbreziny, které je součástí Liptovského Mikuláše. Po loukách a polích kolem cesty rostou různé luční květiny a poletuje množství motýlů, zvláště bělásků.
Přibližně po hodině volné chůze jsme u památníku a vojenského hřbitova. Dalších několik odstavečků bude o tomto pietním místě.
Jedny z nejtěžších bojů během 2. světové války na bývalém území Československa se odehrávaly při osvobozování Liptovského Mikuláše. Dne 4. dubna 1945, po 62 dnech urputných bojů, sovětské a československé jednotky město osvobodily. Boje se však neobešly bez ztrát na lidských životech. Vojáci 1. československého armádního sboru, kteří padli při osvobozování města, byli pochováni na vrchu Háj Nicovô (747 m n. m.) severovýchodně od města.
V roce 1950 bylo místo upravené na důstojný vojenský hřbitov, svojí plochou největší na Slovensku. V následujících letech bylo jádro hřbitova přeměněné v pietní areál s památníkem. Jeho středem vede monumentální schodiště, na jehož začátku se nachází vlevo sousoší znázorňující přísahu před bojovou zástavou, a vpravo sousoší symbolizující mír a vítězství. Schodiště stoupá k dominantě památníku, štíhlému pylonu ve tvaru čtyřbokého komolého jehlanu s pěticípou hvězdou na vrchu. Jeho podstavec je zdobený reliéfy zobrazujícími uctění zástavy, pomoc raněnému, kladení věnců a výjev nad hrobem.
Pietní areál navržený architekty Ladislavem Bauerem a Aladárem Búzikem doplnili svými díly mikulášští sochaři Alfonz Groma a Miroslav Ksandr. Dokončený areál byl zpřístupněný veřejnosti 9. května 1961.
Po obou stranách památníku se nacházejí hroby 1386 českých a slovenských vojáků, kteří bojovali v jednotkách 1. československého armádního sboru. Od roku 1985 tu má svůj hrob také armádní generál Martin Dzúr, který se narodil v roce 1919 v Ploštíně u Liptovského Mikuláše, na druhé straně Váhu.
Pietní areál s památníkem a hřbitovem je národní kulturní památkou Slovenska. Pečuje o něj město Liptovský Mikuláš a státní orgány. Od památníku jsou výhledy na část Liptovského Mikuláše, Liptovskou Maru a Chočské vrchy za ní.
U vstupu do areálu si žádné občerstvení nekoupíte. Dole v Liptovském Mikuláši je možností k občerstvení dostatek.
I když vojenské hřbitovy nejsou vyhledávaným místem, několik návštěvníků jsme zde potkali. Chodí sem na vycházku z Liptovského Mikuláše.
Pokud byste se chtěli na vojenský hřbitov s památníkem jen podívat a ušetřit si výstup z Liptovského Mikuláše, můžete k areálu přijet autem. Malé parkoviště, přibližně 200 metrů od schodiště, je mimo výroční události prázdné nebo poloprázdné. Parkovné se neplatí. Vstup do pietního areálu je volný, časově neomezený.