Areál vodního slalomu Ondreje Cibáka v Liptovském Mikuláši
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za sportem • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při návštěvě Liptovského Mikuláše jsme neopomněli navštívit Areál vodního slalomu Ondreje Cibáka. Tento umělý kanál se nachází na levém břehu Váhu přibližně 1,5 km od centra města. Odbočí se k němu ze silnice z Liptovského Mikuláše na Ploštín a Iľanovo hned za mostem.
Za čím jedeme?
Kanál začíná startovacím bazénem o délce 680 metrů. Z něho vycházejí dvě samostatná ramena, které se přibližně v polovině spojují a v jednom korytu pokračují zpět do Váhu. Slalomová trať v levém ramenu je méně obtížná, jmenuje se Váh. Trať v pravém ramenu je kratší a obtížnější, její jméno je Orava. Pravé rameno je pro vodáky otevřené pouze při dostatku vody.
Areál vodního slalomu byl dostavěný a uvedený do provozu v roce 1978. V roce 2002 prošlo rekonstrukcí jedno rameno a v roce 2004 následně druhé.
I když byl kanál uměle vyhloubený, břehy nejsou srázné, ale pozvolna se svažují. Jejich zpevnění oblými kameny dodává kanálu přírodní charakter.
Okolí kanálu je zatravněné, na břehu i v dělícím pásu vedou upravené cestičky. Na levém břehu jsou lavičky k posezení a sledování vodních aktivit. Několik můstků překlenuje obě ramena kanálu a umožňuje tak pohyb mezi břehy a na dělící pás. Za soutokem na levém břehu je postavená tribuna.s potřebným zázemím.
Slalomová trať je dlouhá 420 metrů, výškový rozdíl mezi jejím začátkem a koncem je 7,6 m. Šířka ramen a společného koryta se pohybuje od 8 do 12 metrů při průměrné hloubce 0,8 m. V některých úsecích je minimální sjízdná hloubka 1 metr. Průtok vody se pohybuje do 25 m3 za sekundu. Obtížnost tratí je WW II až WW IV.
Umělý kanál uvedenými parametry a vybavením splňuje podmínky pro pořádání různých mezinárodních závodů. Například v roce 2007 se zde uskutečnilo Mistrovství Evropy v kanoistice na divoké vodě dospělých. Kanál je domovským olympijských vítězů Michala Martikána (Atlanta v roce 1996) a Eleny Kaliské (Atény 2004).
Areál je v provozu od začátku dubna do konce října. V květnu a v červnu bývá otevřená trať Orava, ve zbývajících měsících trať Váh.
V průběhu tohoto období zde probíhají tréninky kajakářů, závody ve vodním slalomu a předem nahlášené akce. Dále sportovní agentury se sídlem přímo v areálu nabízejí veřejnosti rafting (několik jízd po dobu dvou hodin), kayaking, hydrospeed a školu kajaku. Slalomové tratě si lze také pronajmout. Doporučuje se včasná rezervace a objednání.
Nejlepší podmínky a dostatek vody jsou v jarních měsících při tání sněhu a v letním období při déletrvajících deštích.
Areál vodního slalomu je výletním cílem místních i mnohých turistů. Divoká voda valící se korytem je sama o sobě zajímavou podívanou. Nevšední je pak sledování kajakářů, jak bravurně se vypořádají s peřejemi, válci, jazyky a dalšími záludnostmi na trati. Piluji jednu branku několikrát za sebou, občas předvedou neplánovaný eskymácký obrat. Mají můj obdiv nejen pro svoji sílu, kondici, ale i techniku, se kterou překážky zdolávají.
Komu by nestačilo sledování aktivit na valící a hučící se vodě v kanálu, může si v jeho těsné blízkosti v Adrenalin centru zahrát minigolf, painball, zastřílet si z luku nebo se projet na čtyřkolce atd. V době naší podvečerní návštěvy aktivity zely prázdnotou.
Areál vodního slalomu nese jméno Ondreje Cibáka (1926 - 2000). Svůj život zasvětil divoké vodě. Ať už jako závodník, reprezentant, trenér či průkopník v projektování vodních slalomových tratí. Navrhnul několik umělých kanálů na Slovensku, v Itálii, Makedonii, Finsku, Německu, Chorvatsku, Španělsku a Švédsku. Samozřejmě stál u zrodu kanálu v Liptovském Mikuláši.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u parkoviště vedle hlavní tribuny je bufet s občerstvením. Dalších nespočet možností občerstvení a stravování je v Liptovském Mikuláši.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Jestli patříte mezi ty, které divoká voda uchvacuje, tip na výlet je pro vás. Kanál mne zajímal i z profesního hlediska. Přeci jen podobné stavby nejsou všude na potkání.
Ostatní informace
Areál vodního slalomu je volně přístupný, na tréninky se vstupné neplatí. Přilehlé parkoviště je rovněž zdarma.
Podrobnosti o možnosti splout kanál na raftu, o čase, ceníku a dalším se dočtete na:
http://www.adrenalincenter.sk/rafting