Loading...

Litovel, Čertův most a ještě něco k tomu

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Vycházka - půldenní Do přírody Na kole Se psem

Kam a jak jedeme?

V divné době, která toho zase až tak moc neumožňuje, je důležité si udržovat dobrou náladu a minimum turistické kondice alespoň pravidelnými krátkými výlety. Druhou lednovou neděli jsme proto za cíl zvolili Litovelsko, konkrétně historické centrum královského města a okolí obce Mladeč, kterou proslavily zejména krápníkové jeskyně ve vápencové „hoře“ Třesín.

Během výletu nás čekají nejen zajímavé památky téměř všech historických architektonických slohů, ale i krásná příroda na okraji CHKO Litovelské Pomoraví, lesní romantické stavby 19. století, vodní toky, mokřady a také nějaká ta jeskyně. Mnohé jistě potěší i fakt, že se jedná opravdu o výlet fyzicky i časově nenáročný – jen bláto dokáže být chvílemi docela nebezpečná „svině klouzavá“.

Za čím jedeme?

Litovel je krásné historické město, které založil na počátku II. poloviny 13. století sám nejvýznamnější český král, tedy Přemysl Otakar II. (on ten Karel IV. byl opravdu hlavně římským císařem). I v době koronavirových zákazů a uzavřených interiérů má svým návštěvníkům vždy co nabídnout. A platí to i pro nás, kteří se sem poměrně často a rádi vracíme.

Naši cestu Litovlí zahájíme u části městských hradeb, které byly vybudovány v I. pololetí 14. století a nacházejí se mezi Švédskou ulicí a dětským dopravním hřištěm. Po krátké zastávce u Olomouckého rybníka, jehož hladinu brázní hejna vodního ptactva se vydáme k náměstí „otce zakladatele“, tedy Přemysla Otakara II.

Jedná se o místo, kde jsou soustředěny mnohé zajímavé stavby a cenné pamětihodnosti nejrůznějších architektonických stylů i historických období. A náměstí je také místem, kde poprvé pochopíme, proč se Litovli říká Hanácké Benátky.

Zmínit v tomto případě musíme zejména pozdně gotickou radnici, pod kterou protéká Nečíz, což je vlastně rameno řeky Moravy. Radniční budova, kterou charakterizuje vysoká „vyhlídková“ věž, byla upravena renesančně i barokně. Naproti radnici se tyčí barokní morový sloup, dílo Václava Rendera z roku 1724.

Naší pozornosti by ovšem neměly uniknout ani budovy tvořící severní frontu náměstí. Jedná se o zdobný – původně renesanční - Langův dům z roku 1542 (dnes ovšem v podobě barokních úprav z I. desetiletí 18. století a z roku 1878) a secesní Záložnu z roku 1913. Zde za normální situace funguje informační centrum.

Z náměstí se vydáme k slavnému Svatojánskému mostu z konce 16. století. Kamenný šestiobloukový most je nejstarší stavbou svého typu na Moravě (a třetí nejstarší v českých zemích) a zdobí jej Sturmerova socha sv. Jana Nepomuckého z I. čtvrtiny 18. století. Most je i dnes plně funkční pro silniční dopravu.

Poté opouštíme světskou část Litovle a zamíříme na pole sakrální. V praxi tzn., že se kolem renesančního Domu soukenického cechu (dnes knihovna) vydáme ke kostelu sv. Marka (skvělá – i když dnes již převážně barokní - záležitost, jejíž historie se začíná psát již na počátku 14. století) a sousední kapli sv. Jiří (krásná, pozdně gotická stavba z konce 15. století). Následují Hanácké Benátky z druhé strany radniční budovy, znovu hlavní náměstí a odjezd. A i když je Litovel jen malé, desetitisícové město, máme v nohách „již“ přibližně 3 kilometry a možná ještě o kousek více …

Po přejezdu do Mladče (cca 7 km), odstavíme vozidlo na parkovišti a vydáme se po modré TZ k Čertovu mostu. Možná se v tomto případě opravdu jedná o romantickou stavbu Liechtensteinů z konce 19. století (přemostění dvou skalních bloků), ale varianta, že most vytvořil sám ďábel, když pomáhal vyhrát sázku jednomu místnímu sedlákovi, je mi tak nějak sympatičtější …

Hned za – či spíše pod – mostem se nachází jeskyně Podkova. Jedná se vlastně o umělé podkovovité propojení dvou slepých skalních chodeb, kterým se dá v létě volně projít (je ovšem lepší být malý a hubený, jinak to zase až tak volné není). Přes zimu se ale kvůli pospávajícím netopýrům zavírá mříží. A tak pokračujeme blátem kolem Mlýnského potoka dál. Čeká nás totiž ještě nepříjemně kluzký výstup k Rytířské síni.

Ta vznikla koncem I. třetiny 18. století jako antický chrám a relaxační místo Liechtensteinů při honitbách v tamních lesů. Z chrámu, který se původně pyšnil 16 vysokými jónskými sloupy, toho do současnosti moc nezbylo. Od roku 1910, kdy ji prý zničili vandalové, se jedná o smutného solitéra, tedy sloup jediný, navíc ještě evidentně často obtěžovaný novodobými pseudoumělci, tedy sprejery a různými rytci.

Tím máme téměř splněno. Čeká nás už jen cesta podél Mlýnského potoka a kolem starého stavidla na parkoviště v Mladči. Před odjezdem ještě nahlédneme do malé kapličky, kterou někdo tak trošku „vysklil“. V nohou jsme měli další (spíše necelé) 4 km a před sebou cestu přes Loštice, Mohelnici a Zábřeh do Šumperka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pro někoho výlet půldenní, pro jiné celodenní, pro všechny limitovaný koronavirem a vládními zákazy. Většinou zmatečnými, vzájemně si odporujícími si a často i zcela zbytečnými. Takže to jídlo, pití a ubytování až v lepších časech ...

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbilo: Oblíbená, dobře známá místa, pro která platí, že opakování je matkou moudrosti. A tak jsme s chutí opakovali …

Nelíbilo: Neskutečná „blátotlačka“ mezi Čertovým mostem a Rytířskou síní. Vzhledem k tomu, že meteorologové slibovali mrazy (a v Šumperku bylo téměř bílo), jsme ji opravdu nečekali.

Ostatní informace

Utrácet jsme ze známých důvodů nemohli (a tvarůžky jsme nakoupili nedávno v Šumperku), takže tentokrát opravdu jen ty nápoje pro vozidlo i jeho posádku. Calá mladečská část našeho výletu je však volně přístupná kdykoliv a v Litovli se za exteriéry také neplatí.

Poslední aktualizace: 29.1.2021
Litovel, Čertův most a ještě něco k tomu na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Litovel, Čertův most a ještě něco k tomu

Jeskyně Podkova
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně Podkova
Jeskyně
Tato jeskyně je jedna z několika nalezených malých jeskyní v Mladečském…
0.3km
více »
Mladečské jeskyně
Mladečské jeskyně
Jeskyně
Mladečské jeskyně se nacházejí na západním okraji obce Mladeč u Litovle v…
0.6km
více »
Mladečské jeskyně - fotografování v jeskyních
Mladečské jeskyně - fotografování v jeskyních
Tipy na výlet
Mladeč je víska na okraji CHko Litovelské Pomoraví, nedaleko vesnice vede Hanácká dálnice R35 z Olomouce do Mohelnice, z Litovle do Mladče dnes vede…
0.6km
více »
Romantickým areálem Lichtenštejnů v CHKO Litovelské Pomoraví
Romantickým areálem Lichtenštejnů v CHKO Litovelské Pomoraví
Trasa
Tato chráněná oblast se rozkládá převážně v údolní nivě přirozeně…
0.7km
více »
Řimické vyvěračky
Řimické vyvěračky
Pramen
Ačkoliv nejznámější moravské jeskyně nacházíme v oblasti, které se říká Moravský kras, oblast Moravy je bohatší i na další jeskyně. A celkem nedalek…
0.7km
více »
Jeskyně na Olomoucku - Mladečské jeskyně
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně na Olomoucku - Mladečské jeskyně
Jeskyně
Na rychlostní silnici Olomouc-Mohelnice sjedete na 248km a na následném kruhovém objezdu se vydáte směrem na Mladeč. Po pár…
0.8km
více »
Mladeč – Pomník padlých
Mladeč – Pomník padlých
Pomník
Pomník padlých z 1. světové války v Mladči najdeme ve svahu, který míří od návsi přes koleje k návrší Skalka (kde je jeden z…
0.8km
více »
Mladeč – Kaple sv. Floriána a sv. Barbory
Mladeč – Kaple sv. Floriána a sv. Barbory
Kaple
Mladeč je všeobecně známý díky krasovým jeskyním v podzemí vrchu Třesín. Vlastně i díky ním patří k nejstarším obydleným místům v…
0.8km
více »
Měrotín (u Litovle) - vápencový lom Skalka
Měrotín (u Litovle) - vápencový lom Skalka
Skalní útvar
Nedaleko historického města Litovel se v krasové oblasti mezi obcemi…
0.9km
více »
Turistické rozcestí Mladeč náves
Turistické rozcestí Mladeč náves
Rozcestí
Toto velké turistické rozcestí se nachází na návsi v obci Mladeč, asi 8 km od centra Litovel. Jedná se o rozcestí dvou turistických…
0.9km
více »
Mladeč – Kříž u lomu Skalka
Mladeč – Kříž u lomu Skalka
Kříž
Podle vzhledu se dá usoudit, že kříž poměrně nedávno prošel nějakou…
0.9km
více »
Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu
Litovelským Pomoravím k Čertovu mostu
Tipy na výlet
Průjezd Litovelským Pomoravím je naší pravidelnou, většinou Jarní…
1.1km
více »
Geologické varhany, přírodní památka u Měrotína
Geologické varhany, přírodní památka u Měrotína
Přírodní památka
Zajímavý geomorfologický útvar a PP Geologické varhany Brodka se nachází v Olomouckém kraji i okrese, v katastru obce Měrotín,…
1.2km
více »
Pomlázka v Pomoraví
Pomlázka v Pomoraví
Tipy na výlet
Vlakem tam, na kole zpátky. Již téměř povinností je mezi spoustou…
1.3km
více »
Nové Zámky
Nové Zámky
Zámek
Zámek Nové Zámky stojí v rozsáhlém lesním komplexu na levém břehu řeky Mo…
1.7km
více »
Bílá Lhota – Měník (okr. OL) – dvě kaple
Bílá Lhota – Měník (okr. OL) – dvě kaple
Kaple
Vesnička Měník je součástí obce Bílá Lhota, od které je vzdálena asi…
1.7km
více »
Nové Zámky u Litovle-zámek
Nové Zámky u Litovle-zámek
Zámek
Osada se zámkem Nové Zámky, místní část Mladče je 22 km sz od…
1.9km
více »
Nové Zámky
Nové Zámky
Přírodní park
Západně od Litovle (asi 5 km) navazuje na komplex lužních lesů romanticky…
1.9km
více »
Měrotín – kostel sv. Martina Tourského, vzácný dotek renesance
Měrotín – kostel sv. Martina Tourského, vzácný dotek renesance
Kostel
Renesančních kostelů u nás moc nenajdeme. Většinou si ještě uchovaly „temně“ středověkou tvář nebo už je „zachvátilo“ baroko či styly ještě mladší. …
2km
více »
Řimice – Kalvárie i válečné pomníky
Řimice – Kalvárie i válečné pomníky
Drobné památky
Náves v Řimicích, součástí Bílé Lhoty na Litovelsku, má pěkně umístěné…
2.3km
více »
zavřít reklamu