Loading...
Mladeč je všeobecně známý díky krasovým jeskyním v podzemí vrchu Třesín. Vlastně i díky ním patří k nejstarším obydleným místům v našich končinách, byť jsou tam velké časové odstupy. Právě v jeskyni byl objeven pozůstatek člověka kromaňonského typu, tedy již moderního člověka, který se označuje jako sapiens.
Někde na Třesíně snad v pozdějších dobách mohlo být nějaké slovanské hradiště, ale lokaliota není nijak zvlášť zdokumentovaná. Současné sídlo je datované zhruba od poloviny 14. století. Současný počet obyvatel se pohybuje kolem sedmi stovek a kromě samotné Mladče obec zahrnuje sousední Sobáčov a Nové Zámky, kde dnes sídlí v lichtenštejnském zámku sociální ústav.
Mladeč zřejmě nemíval vlastní kostel (zato blízký Chudobín jich měl hned několik). Současný farní úřad sídlí v blízkém Měrotíně. Aby přeci jen místní věřící docházet do vzdálenějších míst, je v Mladči od roku 2003 k dispozici kaple zasvěcená sv. Floriánovi a sv. Barboře. Kapli vysvětil 31. 8. 2003 tehdejší olomoucký arcibiskup Jan Graubner (v roce 2022 Primas český). Jedná se o jednoduchou stavbu na obdélníkovém půdorysu. Kaple má opačnou orientaci, tedy na východní straně vstup, na západní oltář. Kaple má jednoduchou sedlovou střechu s čtvercovou šablonovou krytinou. Před vstup je mírně předsazená čtvercová věž se zvonem pod jehlanovitou stříškou. Denní světlo proniká do kaple velkými okny ve štítech budovy a skleněnými stěnami v zadní části stavby. Základní kámen zasazený v jižní stěně prozrazuje, že stavba byla zahájena 23. 9. 2002, tedy celý objekt byl dokončen za necelý rok. Stavbu navrhl ing. architekt Viktor Čehovský a náklady na stavbu dosáhly cca 1,2 mil. Kč. Bohoslužby v kapli jsou nepravidelné. Vnitřní vybavení stavby je poměrně prosté, stejně jako vnější, je i vnitřní omítka hladká, po stranách dva svaté obrázky Madony a Krista. Oltářní straně dominuje velký dřevěný kříž s Kristem, stranách v rozích sošky sv. Floriána a sv. Barbory. Po stranách dvojice lavic v pěti řadách. Za pozornost stojí i odkrytý krov s dřevěným obložením horních částí stěn kaple.