Fotografie (44)
• Foto:
jircak
Kam a jak jedeme?
Vracíme se
z dovolené ve
Finsku. Abychom jen stále neseděli v autobuse, naplánovali nám ještě procházku v Trakai nebo koupání v jezeře, na jehož břehu se rozkládá.
Za čím jedeme?
Okresní město Trakai leží na poloostrově uprostřed jezernaté krajiny na jihovýchodě Litvy, do hlavního města
Vilnius je to necelých 30 km na východ. Město je hodně navštěvované turisty.
První hrad byl postaven ve dnešním Starém Trakai (Senieji Trakai), který je 6 km jihovýchodně od Trakai, založil ho r. 1321 litevský velkokníže Gediminas. Právě sem přestěhoval své sídlo z Kernavė. Dnes je tam vidět ještě zřícenina hradu.
Nové Trakai se rozkládá na na poloostrově mezi jezery Galvė a Luka. První zmínka je z r. 1337. Tam v letech 1350-1377 vybudoval Kęstutis, vévoda z Trakai
další hrad. Sloužil k obraně města, ale také byl předsunutou obranou hlavního města
Vilnius. Hrad měl 7 věží, které byly vzájemně propojeny 10 metrů vysokou stěnou. Okolo byl široký příkop. R. 1409 Trakai získala městská práva a město se rychle stalo střediskem obchodu.
Hrad jako své letní sídlo naposledy užíval král a velkokníže Zikmund I. , který zemřel r. 1548. Když se r. 1569 Litva spojila s Polskem, znamenalo to pro město ústup ze slávy, a to politické, později i hospodářské. V 16. století bylo na hradě vězení. Během Rusko-polské války v letech 1654-1667 byl zničen a již nikdy nebyl zcela opraven.
Toto území vč. zříceniny hradu získal r. 1678 dominikánský klášter. Až však v 70. letech 20. století zde mniši postavili
klášter a kostel.
Nejvýznamnější památkou města je vodní hrad na malém ostrově v jezeře Galvė na sever od města. Vznikl současně s hradem na poloostrově jako zesílená obrana města. Začátkem 15. století ho velkokníže Vytautas přebudoval na obytnou rezidenci litevských panovníků. I tento hrad od 16. století ztrácel na významu. V 18. století zde bylo vězení, ale nakonec byl pobořen. Zachovaly se pouze zbytky věží a hradeb.
Počátkem 20. století se podle historických dokumentů a archeologických výzkumů začalo s dostavbou do podoby z 15. století. Rekonstrukce byla přerušována, dokončena byla počátkem 90. let 20. století. Za vstupní branou je zámecký dvůr, vlevo bývaly kasematy se zbrojnicí, sklady a vězení. Do vlastního hradu se vstupuje po padacím mostě, z nádvoří vedou dřevěné schody do jednotlivých místností. V hradě je nyní muzeum historie a současnosti Trakai, kde získáte informace ze života šlechty a zdejších nevolníků.
Ve městě jsou dva kostely. Římskokatolický kostel Panny Marie založil r. 1409 litevský velkovévoda Vytautas. Původně gotický kostel byl barokně upraven. Pravoslavná komunita žila v Trakai od r. 1844, kostel Narození Nejsvětější Matky Boží si však postavili až r. 1863. Během 1. světové války byl kostel hodně poničen. Opraven byl však až r. 1938. Až v této době se zde opět začaly konat mše.
Ve městě můžete ještě vidět několik původních typických karaimských domů se třemi okny (podle lidové tradice „jedním pro Boha, jedním pro majitele, a jedním pro velkoknížete Vytautase“), Karaimské etnografické muzeum a karaimskou synagogu (Trakai Kenesa). Je to dřevěná synagoga s vnitřní kopulí. Stále se využívá k původnímu účelu.
Ve městě se pravidelně v srpnu koná festival klasické hudby.
Roku 1991 byl na ochranu historického centra města vyhlášen Trakaiský historický národní park o rozloze 82 km².
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve městě jsme nejedli, protože u autobusu nám ještě naše paní kuchařka připravila poslední oběd na naší dovolené. Určitě však ve městě je několik možností, kde se najíst.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město je poměrně malé. Celý poloostrov měří necelé 4 km i s cestou na ostrov. Zaparkovat se nechá na několika parkovištích, která jsou převážně zpoplatněna. Zdá se, že snad parkoviště vlevo od vjezdu do severní části poloostrova je zdarma. Většina památek je v severní polovině poloostrova, kterou jsme prošli i my. Pro lepší orientaci je dobré sehnat si mapku města na infocentru (je nedaleko mostu na ostrov).
Ostatní informace
Pokud byste chtěli spojit prohlídku města s koupáním, nechá se určitě zdarma zaparkovat na lesním parkovišti, které je na odbočce ze silnice č. 107 na západní straně jezera, tedy západně od poloostrova. Z parkoviště vede cesta na pláž, odkud je vodní hrad vidět. Do města je pak cca o 1,5 km dál.
Poslední aktualizace: 15.12.2017
Litva - starobylé město Trakai na mapě
Diskuse a komentáře k Litva - starobylé město Trakai
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!