Kam a jak jedeme?
Pomalu se z
Berouna přesouváme ku Praze. Nejedeme po dálnici, takže projíždíme přes Loděnici, okolo zajímavé stavby.
Za čím jedeme?
Loděnice se rozkládají v Křivoklátské vrchovině hned u 10. sjezdu z dálnice
Plzeň - Praha, cca 8 km na severovýchod od
Berouna. Obcí protéká stejnojmenný potok, kterému všichni místní říkají Kačák.
První písemná zmínka je z 23. ledna 1179 - tento den se nedaleko konala bitva Soběslava II. s Bedřichem o český trůn.
R. 1873 si na okraji obce nechal postavit pražský podnikatel Antonín Cífka neorenesanční zámek, který sloužil k bydlení jako rodinná vila. Později v sousedství založil vinice a vybudoval tenisový kurt, který byl údajně prvním tenisovým kurtem v Čechách. Po první světové válce přestal sloužit svému účelu, byla zde stáčírna likérů, misijní škola a kanceláře. Po druhé světové válce se neudržoval a začal chátrat.
R. 2010 ho koupil ruský majitel, zámek zrekonstruoval na ženský pravoslavný klášter sv. Václava a Ludmily. Dal plastová okna, nechal udělat fialovou omítku a přidal pozlacené kříže. Obnovil i původní vinice - také tam nechal dát pravoslavný kříž. Mezi zámkem a vinicemi je samostatná zvonice s 10 zvony. Každou neděli v 9,55 hodin se zde rozezní zvonkohra - samy sestry zvonky rozeznívají pomocí rukou a nohou.
Uvnitř je vzácný ikonostas i ostatky svatých a také malý obchod s knihami. Ten je určitě veřejnosti přístupný. Nám se podařilo projít nenápadně okolo dveří tohoto obchodu do setmělého interiéru a tam vpravo zahlédnout nasvícený ikonostas. Nikdo nás neviděl (to si aspoň myslíme) a tedy ani nevyhodil. Raději jsme se tam však dlouho nezdrželi.
V polovině 20. století byly v obci v objektech bývalé přádelny vybudovány Gramofonové závody, kde se od r. 1951 vyrábějí vinylové gramofonové desky. R. 1985 tady bylo vydáno LP Porta 1985 - byla to nejrychleji vydaná deska hudebního festivalu Porta. Zde byly vyrobeny i první československé magnetofonové pásky a r 1988 první československé kompaktní disky. V současné době se ve stejné firmě s novým názvem GZ Digital Media vyrábí i DVD.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Přímo u monastýru je pouze velké parkoviště. Určitě není možnost zde sehnat něco k jídlu. To se musí zajet do centra. Tam několik možností je. My jsme jedli v
Berouně v
pivovaru Berounský medvěd.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to zvláštní stavba. Četka jsem, že je až kýčovitá. Já bych řekla, že řada ruských kostelů je určitě kýčovitější. Ikonostas uvnitř nás mile překvapil. Je to něco jiného, než jsme poznali na Slovensku při naší
cestě po dřevěných kostelících, ale zaujal nás.
Ostatní informace
Málokdo asi ví, že Loděnice se proslavili i ve filmu. Na nádraží byl r 1966 natočen jeden z historicky nejúspěšnějších českých filmů – Menzelovy Ostře sledované vlaky. R. 2003 se na místní faře natáčel další z dílů básníků - Jak básníci neztrácejí naději.
Pokud budete mít s sebou děti a budete se s nimi chtít projít, můžete vyrazit po modré turistické trase na jih přes trať. Po necelých 2 km dojdete k přírodní památce Syslí louky u Loděnice, kde na ovsíkových loukách žije původní populace kriticky ohroženého sysla obecného. Je to veverkovitý hlodavec, přibližně 20 cm dlouhý s hustým, hnědavým kožichem a velkými oči. Přední tlapky jsou jsou výrazně kratší.
Pokud si budete chtít udělat trochu delší výlet, můžete po modré pokračovat až na rozcestí Boubová (5 km), odkud vede červená vpravo do
Svatého Jana pod Skalou (2 km) nebo vlevo na
Karlštejn (2,5 km) a dál pak po modré do
Srbska (2 km) na vlak. Uděláte si tak příjemnou procházku v
CHKO Český kras.
Pokud půjdete po modré na opačnou stranu, dojdete po 12 km přes rozhlednu
Lhotka u Berouna do
Berouna k vlakovému a vlastně i autobusovému nádraží. Jen nedaleko je
pivovar Berounský medvěd, kam si můžete zajít na jídlo nebo jen na pivo.
Poslední aktualizace: 25.5.2018
Loděnice - obec a bývalý zámek, nyní monastýr sv. Václava a Ludmily na mapě
Diskuse a komentáře k Loděnice - obec a bývalý zámek, nyní monastýr sv. Václava a Ludmily
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!