LUXEMBURG - památka UNESKO
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Tentokrát se podíváme do dalšího města v zemích Beneluxu chráněného UNESkem, hlavního města Lucemburského velkovévodství, nazývaného též Luxembourg Ville. Nejstarší části města leží na strmých svazích a v meandrovitých údolích řek Alzette a Pétrusse. Vzniklo již ve 4. stol jako římská osada, která se později stala základem opevnění Castellum Lucolinburhuc. Strmé skalnaté svahy a dokonalé opevnění učinilo z místa nedobytnou pevnost na křižovatce významných obchodních cest. V letech 1247-1437 tu vládla limburská dinastie, hrabě tohoto rodu se stal římsko německým císařem a jeho syn Jan Lucemburský byl v r. 1310 korunovám českým králem. V r. 1354 Karel IV vyhlásil toto město za sídlo Lucemburského vévodství.
Historie města byla pohnutá, stejně jako historie celé země, vystřídali se tu Burgunďané, Španělé, Rakušané, kteří z tohoto města vybudovali jedno z nejlépe opevněných měst , nazývalo se Gibraltar severu. Později se stalo součástí Francie, v r. 1866 sloužilo jako pruská pevnost a teprve v r. 1867 se stalo Lucembursko nezávislým státem.
Za čím jedeme?
V tomto unikátním městě se nejen unavíte dobýváním rozsáhlého opevnění a jistě nevynecháte jednu z nejkrásnějších vyhlídek z hradeb do údolí Alzette, odkud je vidět bezpočet viaduktů překlenujících údolí v několika směrech a hlavně klášter Abbaye de Neumunster s centrem národní kultury v jeho sousedství. Corniche, jak se tato cesta nazývá, byla pojmenována jako "nejkrásnějšíbalkon v Evropě". Pod sebou za řekou uvidíte dolní město Grund, kdysi dělnická čtvrť , která byka zrestaurována a je nyní centrem umělců, tichých kaváren a procházek s výhledy na mohutnou citadelu Platau du Rham. To vše ještě se skalnímy útesy provrtanými štolami jako ementál nazývanými Kozí skály, tvoří bizardní kontrasty.
Mohutnost opevnění můžete obdivovat i z Alfonsova mostu, ze kterého je vidět i moderní centrum města v kontrastu s starými hradbami. V cenrtu města najdete královský palás Palace Grand Ducal, nedaleko od hlavního náměstí Willam Square. Vedle katedrály pany Marie najdete i rozsáhlou jezuitskou kolej , vše nedaleko paláce.
Tomuto městu je tředa věnovat rozhodně více času, než je jednodenní prohlídka, četná muzea a další části centra města jsem nestačila navštívit.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Lucemburg je velmi drahé město, není tak multikulturní, jako jiná města Bemeluxu, je sídlem výzmanných evropských institucí a tudíž i sídlem dobře placených úředníků. Restaurace hlavně ve starém měste s výhledy va hradby Citadele du St. Esprit spolu s kasárnami horního města snad nemá cenu ani zmiňovat, prostě jako všude, hranolky s pivem.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Teprve po několikerém vyběhnutí moutných hradeb, jesm objevila veřejnosti dostupný výtah u Platau du Rham, který dopravuje obyvatenstvo z dolního do horního města zadarmo. Na všech vyhlídkách je dostatek laviček k odpočinku i vnímání okolí. Můžete pozorovak vlaky všech typů a velikostí, jak křižují na složitém systému viaduktů na pozadí nádhernách památek.
Ostatní informace
Spojení nezi dvěma hlavními městy Bruselem a Lucemburkem je rychlé, ale není zadarmo. Trvá 3 hodiny a tak i zpět tento výlet pořídíte za 70 euro. Vstupy do muzeí jsem nestihla, ale vešteré kostely i katedrály jsou volně přístupné a fotit můžete jak je libo.