Mělnické Vtelno a pivovar Neumann
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Tento článek vznikl tak trochu ze sentimentality. Obec Mělnické Vtelno zahrnuje původní tři samostatné obce – ještě Vysoká Libeň a Radouň. Ta byla ze všech tří jmenovaných nejmenší, ale právě tam bydlela moje babička, kam jsem jako holka jezdila každé prázdniny na dovolenou. A když jsme zjistili, že ve Vtelně mají minipivovar, bylo rozhodnuto. Při zpáteční cestě z dovolené se zde zastavíme.
Za čím jedeme?
Všechny tři obce leží na trase Mladá Boleslav – Mělník. V dávné minulosti zde byly mokřiny. Právě podle zde rostoucích vrb byla obec pojmenována – vetla je staročesky vrba. Mělnické Vtelno je jedna z nejstarších českých obcí. Podle archeologický nálezů byla tato oblast obydlená již od starší doby kamenné (5000 před n.l.). Hlavním důvodem byla úrodná půda a dostupné zdroje vody. V r. 1937 bylo ve Vysoké Libni v bývalé Bubníkově cihelně objeveno 9 jam s předměty z doby bronzové (cca 600 před n.l.). R. 1945 se zde našli i římské mince. Takže i tyto nenápadné obce mají svoji historii.
V 9. století je v písemných dokladech zmiňováno Vtelno. Vtelenská tvrz stála přibližně na místě dnešních domů čp. 6, 9, 8, 7 a 78. Patřil k ní poplužní dvůr na místě čp. 10. Tvrz byla podzemní chodbou spojena s nedalekým kostelem sv. Michaela Archanděla. Jeho existence je doložena již od r. 1260. Údajně tento kamenný kostel byl stavěn kolem staršího dřevěného kostela, aby nemuselo dojít k přerušení bohoslužeb. K jeho rozebrání došlo až po dostavbě kamenného kostela. V jeho stěnách jsou vsazeny náhrobní kameny Mikuláše a Doroty Vtelenských z let 1612 - 1613. První – největší zvon kostel získal r. 1483, další dva pak v r. 1559 a 1567. K dnešní barokní přestavbě došlo r. 1760 za hraběnky Černínové. Poslední rekonstrukce kostela proběhla v r. 1995
O Vysoké Libni jsou písemné záznamy až z r. 1207. Je však prokázáno, že již v 7. století našeho letopočtu zde bylo sídliště. I zde měla být tvrz – v r. 1552 se měnil majitel, proto se zachovaly písemné zprávy. Její základy se nachází v areálu bývalého pivovaru, který byl součástí panského dvora již kolem r. 1650. Pivo se v něm vařilo až do r. 1915, kdy vyhořel. Dochovala se studna, která byla součástí tvrze. Vysoká Libeň nemá svůj kostel – uprostřed návsi stojí kaplička zasvěcená sv. Trojici až r. 1914 na místě mnohem starší kaple. Z té se dochoval jen zvon z r. 1744. Okolo kapličky byly v letech 1920 a 1928 vysazeny lípy republiky.
Mezi dvěma již zmíněným obcemi leží nejmenší z nich – Radouň, původně Radujen – odvozeno od slova radovat se. Již v r. 1260 tu stál farní kostel sv. Havla. V r. 1384 obec patřila německému řádu rytířskému. Zdejší jejich sídlo bylo spojeno podzemní klenutou chodbou s kostelem a podle pověsti dokonce i s řepínským hradem. Horní polovina kostelní věže je dřevěná, kostel si zachoval gotický ráz. V letech 1998-2000 byla provedena jeho generální oprava.
Radouň se zapsala do dějin konce 2. světové války. V okolních lesích již od r. 1943 se schovávali partyzáni. Ve dnech 4.-5. května se soustředili na řepínském zámku. Dne 7.5. tam vyslalo německé velitelství oddíly SS. Právě na konci Radouně narazila přední hlídka na barikádu a byla zlikvidována, zneškodněn byl i transportér. Když Němci dorazili, obsadili sousední statek. Při přestřelkách shořela stodola, dvě dívky si Němci vzali jako rukojmí. Nakonec byly vyjednány podmínky jejich odchodu. V boji padlo 7 místních lidí a asi 20 německých vojáků. Na jejich památku byl r. 1960 odhalen pomník, který stojí v blízkosti kostela.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V západní části Mělnického Vtelna je minipivovar Neumann, který kromě dobrého jídla a pití nabízí od letošní roku i ubytování, vhodné hlavně pro cyklisty. Je to noclehárna – 4 čtyřlůžkové pokoje. Dva mají vždy společné WC a koupelnu. Je nutné mít vlastní spací pytel, ale cena za lůžko 120,- Kč/osoba/noc je myslím hodně příjemná. Dokonce i kolo bude přes noc zabezpečeno před krádeží.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Musím přiznat, že asi minipivovar, kvůli kterému jsem sem přítele nalákala. Mne zajímala změna, která se zde stala za ta léta, kdy jsem zde nebyla. A musím přiznat, i tady to žije. Trochu jsem si to tu prošla, ale už plánujeme se sem někdy vypravit a vzít si s sebou kola. Cyklistický terén je tu rozhodně lákavý.
Ostatní informace
Musím uznat, že kromě zajímavých kostelů, ale i některých statků nemají obce tak moc co nabídnout. Mělnickým Vtelnem však vede cyklostezka, která obec spojuje s řadou zajímavých míst. Na rozhlednu Hradišť je to 6 km, dalších 16 km je to na rozhlednu Vrátenská hora. Na Bezděz je to 30 km, na Mělník 25 km, na Kokořín 18 km, do Mladé Boleslavi 26 km, na máchovo jezero 36 km. Podle svých schopností se nechá udělat několik zajímavých cyklistických okruhů. V řadě případů cestou pojedete okolo malých zámečků, i když pravděpodobně nepřístupných. A když se to spojí s nabízeným ubytováním v minipivovaru, může to být docela zajímavá dovolená.