Kam a jak jedeme?
Při naší zpáteční cestě z
Hřenska pokračujeme v návštěvě rozhleden. Je jich tady spousta, tak si Ota musí doplnit mezery ve svém rozhlednovém katalogu. Tomu prostě nejde zabránit.
Za čím jedeme?
Merboltice je středověká lánová obec, která je jen 2,5 km na východ od jiné lánové obce – od
Valkeřic. Rozkládá se na území dlouhém zhruba 4 km podél Merboltického potoka jižně od
Benešova nad Ploučnicí. První písemná zpráva je z r. 1352, kde je uvedena Merbotonis villa. Protože r. 1357 je v dokumentech uváděn farář, musel zde v té době být i kostel. Až do 16. století patřily k panství
hradu Ostrý, který byl postaven ve 13. století nad
Ploučnicí a který je zhruba 10 km severním směrem.
Pak se spolu s
Valkeřicemi staly součástí konojedského panství, které od r. 1650 vlastnil rod Šporků. Ten se zasloužil o rozvoj obce. R. 1709 zde nechal vybudovat nový
kostel sv. Kateřiny. Zvyšuje se počet obyvatel, rozvíjí se zemědělská i řemeslná výroba a s tím související služby. R. 1925 zde bylo např. pět mlýnů, dvě lisovny oleje a sedm hostinců.
Po poválečném odsunu Němců se sem poměrně rychle stěhovali obyvatelé z vnitrozemí, stěhovali se do roubených domů, tzv. podstávkových a tím je zachránili před chátráním nebo dokonce před demolicí. Řada jich je vidět ze silnice. Nejstarší pochází již z konce 18. století. Dochovaly se i stodoly, špýchary, kolny a dokonce i kamenné klenuté mostky. Díky mimořádně dochovanému souboru lidové architektury zde byla r. 2005 vyhlášena památková zóna, která zahrnuje téměř celou zástavbu obce. Mezi pozoruhodné stavby patří devět zděných klasicistních statků a asi deset architektonicky zajímavých zděných domků z přelomu 19. a 20. století. K významným stavbám patří škola z r. 1896 a zvonice kostela sv. Kateřiny. Kostel i hřbitov byl r. 1975 zlikvidován, že se podařilo zachránit zvonici, je skoro zázrak. Ta byla po r. 2000 opravena, v přízemí byla zřízena kaple sv. Kateřiny a okolo obnoven hřbitov. Ta od silnice moc vidět není, je nutno vyjet po šikmé pěšině nahoru, kde je i vchod na hřbitov. Je to čtyřboká věž zvonice. Přízemí a první patro je kamenné, druhé patro je dřevěné, střecha má tvar jehlanu.
Necelé 2 km na jihovýchod na čedičovém
Strážném vrchu (601 m) stojí stejnojmenná
rozhledna. Kopec se stal turistickým cílem již r. 1886, z vrcholu byly pěkné výhledy. Proto nahoru místní vybudovali pohodlnou cestu a o dva roky i malou chatku. R. 1893 zde stála již výletní restaurace, ke které r. 1901 byla přistavena rozhledna. Ta nepřežila dobu první světové války. R. 1925 došlo k rozšíření hostince, vybudování kuželkové dráhy a postavení kamenné rozhledy. Po 2. světové válce byl hostinec uzavřen a neudržovaná rozhledna se při silné bouři r. 1963 zřítila.
Až r. 2006 byla postavena nová
rozhledna dřevěná. Snaha ji postavit byla už dřív, jen nebyly peníze. Osmiboká dřevěná rozhledna na betonovém podstavci je 12 metrů vysoká. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 8 metrů vede 9 kamenných schodů a 3 žebříky celkem se 36 špriclemi. Když jsme tam letos byli my, byl na ní vstup zakázán, bylo vidět, že dřevěné trámy i žebřík trouchnivý, ale bylo také vidět, že se provádí výměna. Tak snad nebude zavřena dalších několik let. I z betonové podezdívky byly hezké výhledy. Shora mají být vidět Krkonoše, Jizerské a Lužické hory, Ještědský hřbet, Česko - Saské Švýcarsko, Labské pískovce s
Děčínským Sněžníkem, blízkou Bukovou horu, vrcholy Českého středohoří (Velké Sedlo, Milešovka), ale také na jihu
Říp a vrcholy Kokořínska a
Českého ráje.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
U rozhledny možnost občerstvení není. Nějak jsme nepochopili, jak na tom poměrně malém vrcholu mohla být restaurace, rozhledna a ještě kuželková dráha. Ani v blízkém okolí asi možnosti na občerstvení nejsou. Takže raději něco s sebou.
Kdo by chtěl v této oblasti někde přespat, tak mohu doporučit rekreační areál Slunce v Žandově. Z obce je to cca 12 km na sever. Mají zde chatky, nechá se spát i ve stanu, příp. v karavanu. Je zde občerstvení a co bylo nejpříjemnější, součástí je i velký bazén, kde se koupete v minerální vodě. Běžně v kempech nespíme, ale tady se nám líbilo.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna je hezká, výhledy asi ještě hezčí. Jen nás zaskočilo, že značená cesta k rozhledně je silně zarostlá, a to z obou stran, tj. z obou obcí. Asi bych to pochopila, pokud by cesta vedla pouze z obce nahoru a pokud je rozhledna uzavřená, tak tam asi nikdo nemá co chodit. Jenže informace o zákazu vstupu byly až nahoře. A modrá turistická trasa vede přes rozhlednu z
Valkeřic až na Havraní vrch, kde na ni navazuje další značená trasa.
Ostatní informace
K rozhledně se nechá jít ze dvou stran. Obě cesty měří zhruba 2 km.
V Merbolticích je možno zaparkovat u zvonice a po modré se vydat pěšky. Cesta vede okolo Zvonkového kamene, kde dle pověsti sídlí permoníci. Tato cesta je označená i jako Röslerova naučná stezka. My jsme si obec projeli den před tím, když jsme sháněli ubytování. Proto jsme se rozhodli na rozhlednu jít z opačné strany – z Velké Javorské. Zaparkovat se nechá na konci obce. Cesta pak vede po zelené přes Havraní vrch do bývalé obce Havraní, odkud se pokračuje po modré.
Obec Havraní existovala dle písemných zdrojů od r. 1565 až do druhé světové války. Žili zde hlavně chalupníci, obyvatelstvo se živilo i předením, ale hlavně lesními pracemi a obchodem s máslem. Byl zde tesař, pěstoval se zde dokonce chmel, existoval zde spolek dobrovolných hasičů. R. 1778 se tady při svých cestách zastavil i císař Josef II., na jehož počest byly vysazeny dvě lípy. Po odsunu německých obyvatel obec už nebyla osídlena a zanikla. Pozoruhodný je příběh starého muže – pastýře ovcí, který zde ještě nějaký čas žil sám. Bylo to ještě v době, kdy už domy chátraly. Proto obec obehnal ostnatým drátem, aby mu do studní ovce nepadaly. Nyní tam jsou zarostlé základy domů, zbytky studní a zplanělé ovocné stromy.
Zpátky jsme se rozhodli použít neznačenou, na mapě čárkovaně označenou cestou, která do Velké Javorské odbočuje z modře značené cesty do Merboltic. Pravděpodobně tudy vozí nahoru materiál na opravu rozhledny. Tato cesta byla široká, pohodlná.
Zelená turistická trasa, po které jsme se vydali z Velké Javorské, z rozcestí Havraní pokračuje přes Novosedlo a Podlesí k žel. stanice Horní Police u Žandova (6,5 km). Na opačnou stranu vede přes Loučky až téměř k žel. stanici Kravaře v Čechách (9 km).
Poslední aktualizace: 19.10.2019
Merboltice- vesnická památková zóna, rozhledna Strážný vrch, bývalá obec Havraní na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Merboltice- vesnická památková zóna, rozhledna Strážný vrch, bývalá obec Havraní
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!