Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Mikulov, město, které vzniklo na počátku 12. století, se při naší dovolené u Novomlýnských nádrží, stalo cílem našeho výletu. Do Mikulova jsme se dopravili pohodlně z našeho přechodného bydliště v Pasohlávkách autobusem.
Výlet jsme začali na mikulovském náměstí, jemuž vévodí barokní sloup Sousoší Nejsvětější trojice. Odtud je to jen kousek k další mikulovské zajímavosti, kterou je Dietrichsteinská hrobka.
Hrobka vznikla v polovině 19. století, kdy rod Dietrichsteinů přestavěl vyhořelý kostel sv. Anny. V hrobce je pochováno celkem 44 příslušníků tohoto šlechtického rodu v měděných a mosazných rakvích. Rakve jsou položeny na krásně vyřezávaných dřevěných katafalcích. Nejstarší rakev pochází z roku 1639. Do hrobky byla po jejím dokončení přenesena i těla příslušníků rodu, která do té doby byla uložena pod kostelem sv. Václava.
Dalším cílem našeho putování je Svatý kopeček, na který nás zavede modrá turistická značka. Svatý kopeček, který je jedním z vrchů Pálavy a je ideálním místem pro výhled na celý Mikulov. Na jeho vrch vede křížová cesta s krásně udělanými skalními kaplemi. Na vrchu samotném je pak dominantou poutní kaple sv. Šebestiána se zvonicí a v lesním porostu si můžeme prohlédnou Boží hrob.
Naše další cesta pokračuje stále po modré značce na rozcestí Mariánský mlýn, kde přejdeme na značku žlutou, která nás zavede do ulice U Lomu, na jejímž konci se po červené dostaneme až k jeskyním Na turoldu. Tyto jeskyně jsou největším vápencovým druhohorním jeskyňovým systémem u nás. Znovu pro veřejnost byly otevřeny v roce 2004 a ačkoliv v nich není skoro žádná krápníková výzdoba, určitě jsou zajímavé a vyplatí se je navštívit.
Od jeskyní se vrátíme zpět k městu a po červené značce pokračujeme ke Kozímu hrádku. Tato bývalá dělostřelecká věž z 15. století, která sloužila k obraně města, je dnes přebudována na vyhlídkové místo, které nabízí opět krásný pohled na město. Z Kozího hrádku je pak vidět i další zajímavé místo Mikulova, židovský hřbitov.
Ten jsme ale nenavštívili a po červené značce jsme pokračovali směrem do centra města. Minuli jsme kostel sv. Václava, který byl bohužel zavřený a tak jsme se vydali na mikulovský zámek. Hrad, který byl předchůdcem zámku, vznikl v polovině 13. století a po mnoha přestavbách se stal nepřehlédnutelnou dominantou tohoto krásného města. V současné době v něm sídlí regionální muzeum. Současnou podobu získal zámek po druhé světové válce, kdy byl znova vystavěn po zničujícím požáru z dubna 1945.
Prohlídkou zámku jsme naše celodenní putování po Mikulově ukončili.
Skoro stále putujeme po městě, takže míst k občerstvení je mnoho. Nás plně uspokojilo občerstvení u jeskyní Na turoldu.
Celé město a jeho památky jsou krásné. Nejvíce se nám asi líbilo na Svatém kopečku.
Dietrichsteinská hrobka: otevřena v dubnu, květnu a říjnu denně od 10-17 hod, červen-září denně 9-18 hodin. Vstupné 70 a 40 Kč.
Jeskyně Na Turoldu: otevřeno v květnu, září a říjnu ÚT až NE 9-16, červen až srpen 9-17. Vstupné 80 a 50 Kč.
Kozí hrádek: když je otevřeno, je na něm vyvěšená vlajka, vstupné 20 a 10 Kč.
Zámek: otevřeno duben a říjen 9-16, květen, červen, září 9-17, červenec a srpen 9-18 od úterý do neděle. Vstupné 150 a 75 Kč.