Milešov, Milešovka a hrad Sukoslav
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Z obce Milešov se vydáme na nejvyšší horu Českého středohoří, Milešovku. Zde navštívíme meteorologickou observatoř s vyhlídkovou věží. Z Milešovky se vydáme do obce Černčice a dál budeme pokračovat na hrad Sukoslav. Z hradu sejdeme do obce Kostomlaty pod Milešovkou. Do Bíliny kde bydlíme, se vrátíme autobusem. Do Milešova jsme se nechali přivézt autem.
Za čím jedeme?
Zámek Milešov stojí na místě původního hradu ze 14. Století. Hrad byl po roce 1603 přestavěn na renesanční zámek a v letech 1662 – 76 rozšířen o tři barokní křídla. Zámek je však veřejnosti nepřístupný. Z Milešova se vydáme po červené na vrchol nejvyšší hory Českého středohoří, Milešovku s nadmořskou výškou 837m. Cesta z obce Milešov až na vrchol je dlouhá 3 km. Milešovka je po právu nazývána královnou této oblasti. Vrchol hory je největrnějším místem v ČR a je zde také zaznamenáno nejvíce bouří na našem území. Není proto náhoda, že se jí říká Donnersberk (Hromová hora). V roce 1825 zde hostinský z Milešova Antonín Weber začal prodávat turistům občerstvení a pro případné nocležníky zde vybudoval mechovou chýši (stavba z větví a roští vybavená mechovými lůžky). Tato stavba byla brzy nahrazena zděnou stavbou a v roce 1850 zde byla vybudována kamenná rozhledna. Další proměna se datuje na rok 1903, kdy začala stavba meteorologické observatoře s vyhlídkovou věží. Observatoř plní svou funkci do dnes. Zpřístupněn je spodní Ochoz rozhledny. Z vrcholu Milešovky se vydáme asi 500m po červené na rozcestí pod Milešovkou a odtud dál po modré asi 1,5km do obce Černčice. Na rozcestí v obci se dáme po zelené asi 5,5km směrem k hradu Kostomlaty. Tato zřícenina gotického hradu z konce 13. století se nazývá Sukoslav a najdeme ji v nadmořské výšce 580m. Hrad založili páni z Rýzmburka na místě bájného slovanského hradiště Sukoslav, odtud také jméno hradu. Hrad byl dostavěn roku 1330 pány z Oseka. Roku 1434 byl hrad dobyt husitským hejtmanem Jakoubkem z Vřesovic. Rod Vřesovců zde vládl až do Bílé hory. Petru a Oldřichu z Vřesovic byl hrad zkonfiskován a novým majitelem se stal Humprecht starší Černín z Chudenic. Na počátku 17. století přestal být hrad trvale obýván. Zřícenina je poměrně zachovalá . Dochovaly se pozůstatky dvou válcových věží, obvodové palácové zdi, části hradeb, vstupní brána, příkop a sklepení. Z hradu se vydáme do 1 km vzdálené obce Kostomlaty pod Milešovkou. Zde naše pěší putování končí asi po 12 km. Autobusem se vracíme do Bíliny.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se dá v Milešově v hospodě U mušketýra. Občerstvení je také na vrcholu Milešovky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nádherný výhled z Milešovky na České středohoří a Krušné hory. Pohádková zřícenina hradu Sukoslav (natáčela se zde pohádka Nejkrásnější hádanka)
Ostatní informace
V observatoři je nepřetržitý provoz, ale vstup je denně od 10 – 17 hodin (musíte zvonit). Vstupné je 35 kč.
Autobus dle jízdního řádu z Kostomlat do Bíliny za 28 kč.