Muzeum Hýskov a zřícenina hradu Jenčov
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vyrážíme do malebného údolí řeky Berounky. Náš výlet má hned dva cíli. Tím prvním je rodný dům spisovatele Františka Nepila v jeho rodné obci Hýskov a druhým cílem je romantická zřícenina hrádku Jenčov. Jako dopravní prostředek jsme tentokrát využili auto.
Za čím jedeme?
Obec Hýskov leží nedaleko Berouna, na levém břehu řeky Berounky a první písemná zpráva o ní pochází z konce 11. století, kdy je zmiňována v listinách Vyšehradské kapituly.
V roce 1929 se v domku na okraji obce narodil v rodině zedníka spisovatel František Nepil. Ačkoliv se ještě za jeho dětství rodina odstěhovala do Svatého Jana pod Skalou a posléze do Prahy, Nepil se stále do Hýskova vracel, protože zde zůstali bydlet jeho prarodiče.
V jeho rodném domku se nyní nachází kulturní a informační centrum obce a je zde umístěna stálá expozice připomínající život a dílo tohoto spisovatele s osobitým stylem psaní a nezapomenutelného vypravěče. Jeho charakteristický hlas a styl vyprávění si můžeme v muzeu připomenout na audio nahrávce.
Po návštěvě hýskovského malého, ale pěkného muzea nasedáme do auta a přes Nižbor, směřujeme křivoklátskými lesy k obci Běleč. Před ní, u osady Skalka auto odstavujeme a vydáváme se navštívit druhý cíl tohoto výletu, zříceninu hradu Jenčov.
Z osady Skalka nás k němu dovede červená turistická značka.
Lovecký hrádek Jenčov byl vystavěn na skalnatém ostrohu, který ze tří stran obtéká potok Vůznice, asi v polovině 13. století za vlády krále Václava I.. Patří mezi jeden z nejmenších královských hradů v Čechách. Byl tvořen pouze dvěmi kamennými stavbami. Obytnou částí a čtyřbokou věží. Do dnešních dnů se toho z hrádku zachovalo poměrně dost a je vyhledávaným romantickým místem při toulkách Křivoklátskem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Žádné restaurační služby jsme při tomto výletě nevyužili, při cestě na Jenčov jsme si s sebou vzali pouze flašku s pitím.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Ukázka audio nhrávky v Muzeu Františka Nepila.
Jeho nazamněnitelný hlas jsme dokázali poslouchat více jak půl hodiny.
Ostatní informace
Vstupné do Nepilova rodného domku 20,- Kč. Otevřeno mají celoročně ÚT-SO od 10 hodin.
Zřícenina hradu Jenčov je volně přístupná.