Muzeum východních Čech - historické stojánky na vánoční stromky a andělská zvonění
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Nevlídné počasí, kdy mrholí a teploty jsou jen slabě nad nulou, do přírody příliš neláká. Rozhodli jsme se proto po nějakém čase opět navštívit Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Za čím jedeme?
Vždy tu vedle stálých nebo dlouhotrvajících expozic průběžně probíhají také časově omezené expozice a výstavy. Při jedné návštěvě se všechny exponáty nadají prohlédnout, natož si o nich přečíst veškeré informace. Nebudu zde popisovat jednotlivé expozice a výstavy, soustředím se pouze na jednu, která mne upoutala. Vystavenými exponáty jsou stojánky na vánoční stromky, andělská zvonění, skřipce na svíčky a lamety.
Vánoční stromky se zpočátku upevňovaly do dřevěných stojanů ve tvaru kříže nebo do dřevěných zahrádek. Později se vánoční stojánky vyráběly z důvodu stability z těžších kovů jako je železo a litina. Podobně jako vše ostatní podléhaly také módním trendům. Proto vídáme stojánky různých tvarů s motivy větviček, šišek, zvířat, andílků, figur … a také se secesními prvky. Od 30. let 20. století se začaly objevovat stojánky s možností dolévání vody, aby stromek déle vydržel a nezačal brzy opadávat.
Dalšími vystavenými exponáty jsou andělská zvonění. Tento původem německý symbol Vánoc se brzy rozšířil do celé Evropy. Lidé si jej dávali pod vánoční stromek nebo na stůl.
Určitě tuto vánoční dekoraci znáte a mnozí ji máte doma. Teplý vzduch z hořících svíček roztáčí horní plechový větrník, na kterém jsou připevněné drobné kovové části. Ty při otáčení naráží do zvonečků nebo cylindrů a rozezvučí je. Andělská zvonění bývala vysoká přibližně 30 cm. Zdobily je litografie s křesťanskými motivy, Ježíškem v jesličkách, Mikulášem, anděly, třemi králi …. Na vrchu samém byl velice často umístěný anděl s trubkou. Pozdější andělská zvonění nahradil vánoční plechový stromeček s korálky na větrníku.
Novodobá andělská zvonění nebo repliky těch starých se dají koupit na internetu za několik desetikorun až stokorun. Můžete na nich dětem vysvětlit fyzikální jev, který uvádí celou tuto vánoční dekoraci do pohybu. Jen nenechávejte malá dítka s hořícími svíčkami bez dozoru, zvláště pokud máte doma „malé pyromany“. Nemuseli byste mít Vánoce šťastné a veselé, jak se zpívá ve známé písničce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Muzeum východních Čech je v centru města. V okolí je dostatek možností ke stravování nebo občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Škoda, že andělských zvonění není v expozici více. Bylo by zajímavé je vidět v chodu a poslechnout si cinkání (zvonění).
Ostatní informace
Výstavu „Historické stojánky na vánoční stromky“ uvidíte v Muzeu východních Čech v Hradci Králové ještě do 26. ledna 2014. Muzeum však nabízí daleko víc, tak někdy zavítejte. Otevírací doba je od 9 do 17 hodin každý den kromě pondělí. Vstupné činí 50 Kč, zlevněné 20 Kč, rodinné 100 Kč. Více na www.muzeumhk.cz.
Pokud nechcete v zimním období po muzeu chodit v kabátech a bundách nebo je nosit v rukou, můžete je včetně doplňků uložit do zamykatelných skříněk. Vratná kauce na klíček, který obdržíte v pokladně, je 50 Kč.