Kam a jak jedeme?
Obě vyhlídky, které jsme navštívili se nachází přímo na hranici s Německem.
První z nich byla vybudována na nejvyšším bodu tohoto pohoří, na vrcholu Luž.
Druhá vyhlídka, Jánské kameny, vznikla na výrazném skalním bloku nedaleko obce Krompach.
Pro přenus mezi oběma vyhlídkovými místy jsme použili automobil.
Za čím jedeme?
Vyhlídka LužAuto jsme zaparkovali u stejnojmenné chaty pod kopcem a po červené turistické značce jsme se vydali na vrchol samotný do nadmořské výšky 793 metrů.
Přes ten procházela od nepaměti hranice mezi Čechami a Lužicí, což dokládají dochované hraniční kameny ze 16. století. V roce 1823 byl postaven na vrcholu dřevěný hostinec, o 10 let později k němu přibyla i rozhledna. V roce 1882 byla zásluhou saského turistického spolku na Luži vystavěna nová, zděná horská bouda s 10 metrů vysokou rozhlednou, umístěné na její střeše. Tento turisty oblíbený výletní objekt byl v provozu až do konce druhé světové války. Na počátku roku 1946 chata vyhořela a již nikdy nebyla obnovena. Pozůstatky chaty byly upraveny jako vyhlídková plošina, na německé části hory byla v roce 2020 otevřena malá rozhledna. Z Luže jsou krásné výhledy na Krušné hory, České Středohoří, Děčínský Sněžník, Jizerské hory či Krkonoše s nepřehlédnutelnými dominantami v krajině jako Ralsko, Bezděz, Trosky či Ještěd. Na německé straně je k vidění kraj Horní Lužice.
Skalní vyhlídka Jánské kameny
Auto jsme zaparkovali v obci Krompach a to konkrétně v její místní části Valy. Odtud nás k Jánským kamenům dovedla žlutá a následně zelená turistická značka. Tyto dvě turistické trasy tvoří v okolí Krompachu kruh, takže nazpět do obce jsme se nemuseli vracet stejnou cestou.
Vyhlídka Jánské kameny byla zpřístupněna na výrazném skalním bloku na konci mohutné čedičové skalní zdi v roce 1882. Rok předtím byla v její absolutní blízkosti vystavěna zdejší horská chata. Ta stejně jako mnoho dalších staveb na hranici s Německem začala po druhé světové válce chátrat a své rekonstrukce se dočkala až roku 2001. Bohužel v čase naší návštěvy byla vyhlídková plošina z technických důvodů uzavřena, ale i z prostoru před chatou se nám nabídl krásný výhled směrem na Německo, a to hlavně na město Oybin se zříceninou hradu a kláštera, či na hraniční horu Hvozd s rozhlednou na německé straně. V okolí Jánských kamenů je vyznačena i stejnojmenná naučná stezka se čtyřmi informačními tabulemi, které jsou této skalní vyhlídce a jejímu okolí věnovány.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občertvit se dá na chatě Luž či v Krompachu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejkrásnější byl určitě výhled z Luže.
Ostatní informace
Vrchol Luž je celoročně volně přístupný.
Vyhlídka Jánské kameny je přístupná přes turistickou chatu Johan a zda-li je již dostatečně technicky zajištěna a zpřístupněna jsem se bohužel nikde nedočetl.
Poslední aktualizace: 18.7.2021
Na dvě vyhlídky Lužických hor, Luž a Jánské kameny na mapě
Kvalita příspěvku:
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Na dvě vyhlídky Lužických hor, Luž a Jánské kameny
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!