Na kole kolem Merklína
Tipy na výlet • Romantika • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Obec Merklín najdeme cca 20 kilometrů jihozápadně od Plzně. My jsme sem dojeli autem přes dálnici D5 kde jsme odbočili na Stod a dále do Merklína. Cílem cesty byl místní raně barokní zámeček kde se konal 19.5.-20.5.2012 - 9. ročník výstavy bonsají a suiseki. Tu jsme si prohlédli dopoledne a odpoledne si udělali asi 20 kilometrový okruh po okolí. Cílem byl zámeček Ptenín a zřícenina hradu Roupov.
Za čím jedeme?
Od Merklínského zámečku jsme se vydali dolů z kopce přes náměstí a přes most přes řeku Merklínku se po zelené turistické značce vydali k Ptenínu. Na konci Merklína jsme se napojili na polní cestu vlevo a vesele pokračovaly až k místu kde se napojuje opět na silnici, tam opět do leva přes most a za mostem je potřeba odbočit do lesa a pokračovat podél Merklínky. No my lehce zakufrovali a vydali se do prudkého kopce lesem, a jak to bívá chlap chybu nepřizná a nikdy se nevrací, pokračovali stále do kopce. Po kilometru se napojili zpět na silnici a vystoupali po ní až na Srnčí vrch. Kopec je to řádný, rozhodně je lepší to objet podél říčky. Pak už rychlí sjezd do Ptenína. Zámeček a mini muzeum je nedaleko návsi, ale uvítali nás pouze zavřené dveře a cedulka že sezóna skončila 15.září 2011. Zámek je přestavěný z bývalé zemědělské usedlosti v roce 1688 v renesančním slohu a v roce 1728-1738 přebudován na barokní. Z malé části je opraven, ale bohužel o turisty evidentně moc nestojí. Mnohem hezčí je náves s rybníkem, kde jsme chvilku spočinuli a občerstvili zásobami z batohu, protože obchůdek byl zavřený.
Vrátili jsme se kousek zpět na křižovatku a odbočili vpravo na Otěšice, kde je pěkný kostelík, bohužel též nepřístupný. Asi kilometr za vesničkou odbočíme na křižovatce vpravo na Roupov. Zřícenina hradu je na kopci nad vesnicí a je přístupná pouze z části. Jde o hrad ze 14. století, který v druhé polovině 15. století prošel rozsáhlou přestavbou. Od roku 1817 je hrad již zříceninou. Do dnešních dnů se zachovalo především pozdně gotické východní křídlo, s průjezdem a hradní kuchyní z 16. století. Část zříceniny je nepřístupná, ale ke cti majitele je potřeba říci, že všude bylo vysekáno, zdivo je zakonzervováno a na první pohled je vidět, že majitel vynakládá nemalou péči.
Z Roupova do Merklína je to už téměř jen z kopce asi pět kilometrů, podél krásných luk, které v této době naprosto úžasně kvetou a Merklínského rybníka. Jen k zámku je to kousek do kopce. U zámku nás pak uvítala krásná ještěrka pobíhající po zdi.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ač krásná neděle, tak všude zavřeno, po cestě se občerstvit bylo prakticky bez šance, nakonec jsme s povděkem dali alespoň v Merklíně na náměstí zmrzlinu v cukrárně a naproti byla otevřená večerka.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bohužel musím konstatovat, že spoustu obcí by se rádo stalo turistickými cíly, budují info centra, turistické trasy, ale brzy zjistí, že provoz je ekonomicky náročný a pak je zavřeno. Na to pak navazují i ostatní služby, které jsou nedostatečné, nebo žádné.
Ostatní informace
Turistická známka číslo 1382 Ptenín byla nedostupná, mini muzeum zavřené, takže výše vstupného nám není známa, bohužel zavřen byl i obchůdek a úřad, další dvě místa kde se turistická známka dá koupit, takže jsme odjeli s prázdnou.
Turistická známka číslo 542 Roupov je dostupná po zazvonění u hradní brány, bohužel my se nedozvonili. Mrňousek byl z toho trochu smutný, těšil se na dvě turistické známky a nevezl si ani jednu.