Loading...

Na pltích po Dunajci

Tipy na výlet Rodina s dětmi Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

Plavení na pltích po řece Dunajec se můžete zúčastnit v oblasti Zamaguří, jenž je součástí Pieninského národního parku. Během 11 km plavby, která trvá podle stavu vody cca 1,5 - 2 hodiny, proplavete 9 km Průlomem Dunajce, což je nejkrásnější část Pienin. Po celou dobu plavby budete mít po levé straně Polsko a po pravé Slovensko, neboť řeka Dunajec je hraniční řekou.

Nástupní místa pro plavbu jsou na začátku obce Červený Kláštor nebo za vesničkou Majere. Z lodě vystoupíte na kraji obce Lesnica. Odtud je to asi 0,5 km k chatě Pieniny, kde se nachází parkoviště. Z přístaviště k chatě se můžete v případě zájmu nechat odvézt koňským povozem. Zpět do Červeného Kláštora se dostanete buď po cestě kolem Dunajce (pěšky či na zapůjčeném kole) nebo po silnici kolem obce Haligovce s nedalekými Haligovskými skalami turistickým mikrobusem nebo taxíkem.

Za čím jedeme?

Dunajec
Dunajec  •  Foto: Kimca

Splavování Dunajce na pltích má tradici více než 130 let. Plť je vlastně loď podobná voru, ale s tím rozdílem, že kmeny stromů na pltích jsou vydlabané, tudíž si zde můžete pohodlně sednout. Jednotlivé kmeny jsou k sobě spojeny lanem a tvoří tak celou plť. Pltě jsou vpředu ozdobeny chvojím, takže se nemusíte bát, že při projíždění peřejemi budete mokří, chvojí většinu vody zadrží.

Voda v Dunajci většinou není moc hluboká (v závislosti na vypouštění přehrady, která se nachází před splavovanou částí řeky), ale pokud byste se na lodi necítili jistě, pltníci vám zapůjčí plovací vestu. Děti ji dostanou povinně. Při plavbě vás doprovázejí pltníci, kteří pltě řídí a vyprávějí vám při tom o projížděných místech. Jsou oblečeni do krásně vyšívaných horalských krojů, na hlavě mají klobouk s mušličkami. K mušličkám se váže tradice z dob, kdy se pltníci plavívali až k Baltskému moři – kdo cestu úspěšně absolvoval, mohl si na klobouk připnout jednu mušličku. U děvčat byli potom samozřejmě žádanější chlapci s větším počtem mušliček. Další zajímavost se váže k nejužšímu místu plavby nazvanému Jánošíkův skok. Zde prý honili vojáci Jánošíka a on, prchajíce před nimi, byl nucen řeku přeskočit, čímž se zachránil. Do své družiny potom přijímal pouze chlapce, kteří řeku přeskočili na stejném místě jako on.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžete po skončení plavby v chatě Pieniny v Lesnici nebo v Červeném Kláštoru. My jsme se dobře najedli v Goralské reštaurácii u Petríka, která se nachází asi 300 m od nástupního místa na pltě v Červeném Kláštoru. Zde nabízejí tradiční slovenské horalské speciality jako brynzové halušky se slaninou, brynzové pirohy se smetanou a slaninou, goralský talíř, gazdovský talíř s výborným bramborákem, atd.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Po cestě se vám naskytnou krásné pohledy na vápencové skály, skalní útesy a Bradla. Hlavně skála Tri koruny (982 m n. m.) je vděčným objektem na fotografování, neboť během plavby ji uvidíte několikrát, a to z různých stran. Také samotná jízda autobusem v oblasti Zamaguří je zážitkem - samé kopečky, srázy, na nich se pasou stáda ovcí, sem tam salaš, několik čapích hnízd i s čápy a v neposlední řadě krásný pohled na hřeben Vysokých a Belianských Tater.

Dunajec je oblíbenou vodáckou řekou, proto vás při plavbě budou 'doprovázet' rafty, kajaky a kánoe, jejichž osazenstvo na sebe nevázaně pokřikuje přes celou řeku, což trochu ruší požitek z plavby. Proto je lepší účastnit se plavby v dopoledních hodinách, kdy na řece vládne trochu menší ruch než odpoledne.

Ostatní informace

Sezóna pltí trvá od 1. 4. do 31. 10. Vstupné se pohybuje 8,50-10 € za dospělého, podle toho, se kterým pltnictvím se vypravíte či jedete-li jako skupina.

U skály zvané Jánošíkův skok se hezky usmívejte, protože vás fotí fotograf. Svoji fotku na pohlednici si můžete koupit po skončení plavby za 2,50 €.

Pro sběratele turistických známek – známky zde nehledejte (s výjimkou pokladny pltnictva p. Hubceje v Červeném Kláštoru) v kamenných budovách, ale u venkovních stánků s upomínkovými předměty.

Vzhledem k horší dostupnosti místní Dopravy v této části Slovenska, doporučuji tuto oblast i plavbu navštívit s některou organizovanou skupinou, zájezdem, např. z okolních oblastí - Tater, Levočských Vrchů či Bardějovska. Agentur a jednotlivců, které tyto zájezdy pořádají, je velké množství.

Počet soutěžních bodů: 2
Partner výletu
Poslední aktualizace: 30.7.2010
Na pltích po Dunajci na mapě
Autor: Kimca
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Na pltích po Dunajci

Expedice Halič - 2. část
Expedice Halič - 2. část
Cestopisy
Po náročné túře Velkým Sokolem, při níž si takřka všichni účastníci promáč…
0.4km
více »
Plavba po Dunajci.
Plavba po Dunajci.
Tipy na výlet
Po propršeném červnovém dni se počasí poněkud změnilo. Černá mrač…
0.4km
více »
Červený Kláštor
Červený Kláštor
Městečko
Obec na břehu řeky Dunajce v blízkosti slovensko-polské státní hranice. O…
0.4km
více »
Klášter v Červeném Kláštoru
Klášter v Červeném Kláštoru
Klášter
Vesnička Červený Kláštor leží na hranicích s Polskem nedaleko…
0.4km
více »
Červený kláštor
Červený kláštor
Tipy na výlet
Jedeme autem z Vyšných Ružbachů do Pieninského národního parku, ale…
0.4km
více »
Pieniny - Prielom Dunajca
Pieniny - Prielom Dunajca
Tipy na výlet
Jeli jsme z našeho výchozího bodu z Vyšných Ružbachů do Pieninského…
0.4km
více »
Jedeme na Slovensko - část pátá - Pieniny
Jedeme na Slovensko - část pátá - Pieniny
Cestopisy
Čtvrtek 9.7. Oblast Roháčů máme za sebou. Kvůli Otovo problémům s palcem…
0.7km
více »
Dunajec
Dunajec
Řeka
Vzniká spojením Černého a Bílého Dunajce. Řeka protéká údolím uprostřed h…
0.8km
více »
Pieniny-okruh: Červený Kláštor - sedlo Cerva - Targov - Lesnica - Prielom Dunajca - Červený Kláštor
Pieniny-okruh: Červený Kláštor - sedlo Cerva - Targov - Lesnica - Prielom Dunajca - Červený Kláštor
Trasa
Asi 16 km dlouhý okruh ve slovenské části Pieninského národního parku.…
0.9km
více »
Turistická známka č. 726 - Schronisko PTTK Trzy Korony – Sromowce Niżne
Turistická známka č. 726 - Schronisko PTTK Trzy Korony – Sromowce Niżne
Turistická známka
Schronisko Trzy Korony wybudowano na przełomie lat 1929 i 1930 przez Komisję Turystyczną…
1.7km
více »
zavřít reklamu