na Pravčickou bránu a do Tiché soutěsky
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Z campu na Mezní Louce, kde jsme byli ubytováni, je dobré se vydat po červené TZN k Pravčické bráně, Po cestě jsou zajímavé skalní útvary. Po prohlídce Pravčické brány je dále u cesty i Jeskyně Českých bratří kolem níž sejdeme do Hřenska. Odtud po žluté do Tiché soutěsky, kde nás převezou na pramicích až do blízkosti Mezního můstku. Zde se cesta dělí a je možno do Mezní Louky jít po zelené TZN přes Meznou, nebo po žluté TZN pokračovat do oblati Strže, kde přestoupíme na modrou TZN.
MEZNÍ LOUKA
obec 2 km SV od Mezné
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 12 C4
lidová architektura
Vlastní popis objektu ve stručné formě
Původní lesovna z roku 1892 byla později přestavěna na hotel. Obec je vyhledávanou jako východisko tras do Českosaského Švýcarska. Obec je významnou křižovatkou turistických značek v oblasti Labských pískovců. Prochází tudy naučná stezka česko německého přátelství.
Velice zajímavou cestou, která je značena červenou TZN, dojdeme kolem zajímavých skal až na Pravčickou bránu
PRAVČICKÁ BRÁNA
přírodní lokalita 5 km SV od Hřenska
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 12 C3
Sokolí hnízdo (1833 - hostinec)
Jiný název objektu Prebišská brána
Vlastní popis objektu ve stručné formě
Národní přírodní památka. Skalní brána s rozměry 21 m na výšku a rozpětím 30 m se řadí na první místo v evropském měřítku. Vznikla erozivním postupem v pískovcovém masivu. Dnes je její vyhlídková plošina již nepřístupná. Blízká občerstvovna nazývaná Sokolí hnízdo vznikla prvně již v roce 1826 a později v roce 1881 byla přestavěna pro ubytovací účely. K lokalitě je nejlepší přístup po červené TZN z Hřenska, nebo Mezní Louky.
Odtud postupujeme dále po červené TZN a zanedlouho dorazíme k odbočce vedoucí k Jeskyni Českých bratří. Jedná se o poměrně velký převis a tak zasluhuje návštěvu. V minulosti se zde prý ukrývali pronásledovaní členové Českobratrské církve. Vrátíme se zpět na červenou TZN a pokračujeme až na křižovatku se žlutou TZN a silnicí u Tří pramenů. Odtud pokračujeme dále až do Hřenska
HŘENSKO
obec 13 km S od Děčína
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 12 C3
kostel sv. Jana Nepomuckého (1768)
hraniční přechod
Nejnižší bod ČR na Labi (115 m.n.m)
povodňové značky na hotelu Labe
lidová architektura
První zmínka o objektu 1488
Vlastní popis objektu ve stručné formě
Původně zde stávala pouze hospoda a teprve v 16. století zde byla založena osada. Majitelé panství (Clary-Aldringen) v 19. století podchytili turistiku a ta se stala jedním z jejich dobrých příjmů. Následně nechali i okolí poněkud kultivovat. V roce 2002 byla část obce vystěhována a začala dlouhodobá sanace některých skalních bloků, které hrozily zřícením. V Hřensku také začíná naučná stezka "česko německého přátelství" vedoucí až do Mezné, značena je červenou TZN. Jižně a jihovýchodně se také nachází několik staveb vojenského opevnění z roku 1937. Červená TZN pokračuje z Hřenska jižním směrem k Labské stráni a po této cestě můžeme spatřit zajímavý přírodní úkaz zvaný Obří hrnce (mísy), které se nacházejí v místech, kde TZN opouští silnici. Oblast východně od Hřenska se nazývá České Švýcarsko a nachází se zde nesčetně mnoho zajímavých skalních útvarů s ukázkami pseudokrasových jevů a je součástí rozsáhlého komplexu přírodní ochrany nazývaného CHKO Labské pískovce.
Po prohlídce tohoto městečka přestoupíme na žlutou TZN, která nás dovede až k přístavišti loděk v Tiché soutěsce
TICHÁ SOUTĚSKA
lokalita mezi obcemi Hřensko a Mezná
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 12 C3
Vlastní popis objektu ve stručné formě
Kaňon vzniklý zavrtáváním Kamenice do pískovcového masívu. Stejně jako Divoká soutěska je i její část zpřístupněna pouze na pramicích. Prvně byl pro turistiku otevřen roku 1890. Na její začátek u obce Mezná vede zelená TZN z Mezní Louky do Růžové. Mimo místo, kde je přístup umožněn pouze loďmo, je celá Tichá soutěska označena naučnou stezkou stejného názvu. Ta vede ze Hřenska a je součástí naučné stezky česko německého přátelství.
Pramicí urazíme vzdálenost zhruba jednoho kilometru a tato jízda je spojena s výkladem. Za přístavem nastoupíme opět na žlutou TZN, která nás dovede k rozcestí u Mezního můstku. Odtud se můžeme vydat dále po žluté TZN do oblasti Strže, kde přestoupíme na modrou TZN a pokračujeme dále na Mezní Louku. Také však můžeme vyzžít zelenou TZN, která ná po stoupání přivede do obce Mezná.
MEZNÁ
obec 2 km S od Růžové
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 12 C3
lidová architektura
Mezní můstek přes Kamenici
Vlastní popis objektu ve stručné formě
Obcí prochází zelená TZN z Růžové do Mezní Louky. Obec sama leží mezi Tichou a Divokou soutěskou na toku Kamenice směřujícím do Hřenska. Vede tudy též naučná stezka česko německého přátelství do Hřenska.
Odtud pokračujeme dále do Mezní Louky po zelené TZN a po silnici.
Za čím jedeme?
skály, lesy, příroda celkově, Pravčická brána, Tichá soutěska, Romantika
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
z vlastních zásob a pak v restauračce ve Hřensku. Ubytování jsme měli zajištěno v campu na Mezní Louce
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi hezké skály a lesy. Také báječná projížďka na pramicích v Tiché soutěsce. Co se nám však nelíbilo, že vstup do restaurace na Sokolím hnízdě je zpoplatněn, neboť se již nachází v areálu Pravčické brány, Takže se vám může stát, že si tu dáte i docela dost drahé kafe.
Ostatní informace
všude budete platit 75,- Kč, což je za vstup do restaurace Sokolí hnízdo moc, ale třeba za převoz na pramicích v Ticé soutěsce za to stojí