Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Za kulturou
Jedeme do Třebívlic podívat se do muzea Urliky von Levetzow.
Cestou do Třebívlic jsme se zastavili u národní přírodní památky Kamenná slunce u obce Hnojnice. Je to pozůstatek sopečné činnosti. Tzv. Kamenná slunce vznikla chladnutím jílových jader.Slunce mají velikost od několika cm až do 1 m. Lokalita je chráněna od roku 1953, je ale poškozována návštěvníky.
Obec Třebívlice leží v Českém středohoří v lokalitě kde se nachází české granáty. K nejvétší těžbě došlo na přelomu 15. a 16. století za vlády Lobkowiczů. V roce 1789 byl vydán dekret, že všechny nalezené granáty patří vrchnosti.
V Třebívlicích je muzeum Urliky von Levetzow, která se v roce 1821, když jí bylo 17 let, potkala v Mariánských Lázních s básníkem J. W. Goethem, tehdy již 72letým. Vznikl mezi nimi velmi silný citový vstah. Goethe požádal o ruku Urliky, byl však odmítnut. Urlika zůstala básníkovi věrná, nikdy se nevdala. V roce 1824 se natrvalo odstěhovala do Trěbívlic ke své matce. Po smrti matky v roce 1868 se stala Urlika majitelkou panství. Byla pravou dobroditelkou zdejšího lidu.Zemřela ve věku 95 let. Je pochována v hrobce na zdejším hřbitově.
Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Třebenicích, kde je muzeum českého granátu. Zde se dozvíte vše o těžbě a výrobě šperků z českého granátu. Mezi exponáty najdete i šperky Urliky von Levetzow. Mají tu i třetí největší český granát vážící 2,64 g. Ve věži kostela muzea českého granátu je čtvrťový mechanický hodinový stroj se třemi ciferníky.
Najíst se můžete v hospodě U nás, kde vám uvaří na co máte právě chuť.
Líbylo se nám celé muzeum, i kachny na rybníce.
V muzeu Urliky von Levetzow je vstupné 20 kč
V muzeu českého granátu je vstupné - základní 30 kč
snížené 20 kč (studenti, důchodci)