Národní park Connemara
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jsme na dovolené v Irsku a snažíme se poznat nejkrásnější přírodu tohoto ostrovního státu. Proto musíme navštívit i tento park.
Za čím jedeme?
Najdete ho ve střední části západního území ostrova, východně od města Letterfrack. Tam také najdete parkoviště, infocentrum a jeden ze vstupů do parku, který prý patří k nejkrásnějším parkům v Irsku. Tvoří ho dva horské hřebeny, údolím pak protéká řeka Polladirk. V parku je řada jezer, rozsáhlé močály, rašeliniště. Území parku bylo osídleno již v počátku irského křesťanství, což dokazují megalitické hrobky a klášterní stavby. Mezi snad nejznámější patří neogotické panství Kylemore Abbey v severní části parku. V této oblasti žijící lidé chovají speciální koňské plemeno – tzv. Connemara pony.
Hlavním městem oblasti je Clifden, malé městečko na pobřeží. Nedaleko začíná známá pobřežní silnice Road of the Sky, která je jednosměrná právě z tohoto směru, vede malými přístavními vesničkami, mezi vřesovištěm.
Národním parkem je Connemara od r. 1980 a zabírá plochu cca 2000 hektarů. Často se zde tvoří mlhy, turistické stezky zde jsou, ale prý jsou dost špatně značené. Nejvíce navštěvovaná je Diamantová hora Diamond Hill (496 m). Tam jsme vyrazili i my. Na vrcholu je mohyla a za hezkého počasí je vidět pobřeží Atlantiku s ostrůvky. Výchozím místem je parkoviště Letterfrack, odkud vedou čtyři barevně odlišené, dobře značené, různě dlouhé okruhy. I když převýšení není vysoké, i tady to chce pořádnou obuv, protože cesty jsou hodně kamenité.
- zelený okruh – Ellis Wood Nature Trail – je to nejkratší okruh, měří jen 0,5 km a jako jediný nevede do hor. Je to krátká příjemná procházka, která vede okolo malého vodopádu a oblastí, která tak trochu připomíná prales.
- žlutý okruh – Sruffanboy – měří 1,5 km – měří 1,5 km. Zde se již dostáváte do horské krajiny a otevřou se i výhledy zpátky do údolí.
- modrý okruh – Lower Diamond Hill Walk – měří 3 km a zavede vás dále na svah Diamantové hory.
- červený okruh – Upper Diamond Hill Walk – měří 3,7 km a jako jediný nevede z parkoviště. Tento okruh začíná na modrém okruhu a jako jediný vede na vrchol.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Spali jsme vždy v kempu. Přes park jsme projížděli z kempu u města Westport, večer jsme pak dojeli do Galway. Možnost občerstvení je ve Visit centru u parkoviště u města Letterfrack. Můžete si tam dát polévku, kávu, čaj i něco sladkého. Zdejší asi specialitou je, že k polévce vždy dostanete chléb a máslo. Setkali jsme se s tím již dřív.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zdejší krajina je fakt divoká. Jen cesty jsou trošku upravované (ale skutečně jen trochu) a všude tu jsou kvetoucí vřesoviště. Sice teprve začínaly kvést, ale i to se nám moc líbilo. A jak se trochu dostanete nad okolní krajinu, otevírají se výhledy na mnohá jezera. Sice jsme je měli v mlze, mracích, či co to bylo, ale byli jsme nadšeni.
Ostatní informace
Po tomto parku je pojmenována irská whiskey, která se vyrábí v palírně Cooley. Všechnu svou whiskey destilují dvakrát a na část své produkce používají slad sušený nad rašelinou – a právě takto vyráběná whiskey se jmenuje Connemara a je to jediná irská whiskey, která má kouřové aroma. Ve Skotsku je to daleko běžnější. Samozřejmě jsme si ji koupili, ale dostali jsme ji až na trajektu, když jsme přejížděli do Anglie. V Irsku jsme na ni nenarazili, možná i proto, že jsme neměli čas shánět nějaké speciální prodejny. V samoškách ji nevedou. A protože máme whisky rádi, i kouřové, tak nám tato také chutnala.