Loading...
V hospodářsky a zemědělsky využívané krajině Lounska mnoho souvislých zalesněných ploch není, ale Peruc a jeho severní část je takovou výjimkou.
Záleží, jak se do Peruce dopravíte, ale vycházku lze zahájit u centrálního rozcestí u nákupního střediska Coop. Modrá turistická značka nás provede kolem kostela sv. Petra a Pavla, rozhodně se podívejte dovnitř, k zámku, který je veřejnosti nepřístupný. Nevadí, vstoupíme do zámeckého parku a dojdeme k muzeu české vesnice, kde sídlí i infocentrum s velmi ochotnou paní. Od IC pokračujeme po psaníčkových značkách NS parkem k Boženčině studánce. Po prohlídce studánky pokračujeme po modré značce, které klesá kolem radnice k Oldřichovu dobu.
Od Oldřichova dubu vede modrá značka chvíli po silnici, ale pak uhýbá vlevo a pokračujeme pohodlnou polní cestou, která nás dovede ke Krásné vyhlídce. Chvíle zastavení stojí určitě za to. Před sebou vidíme krásně kopečky středohoří, kde dominuje Raná a vpravo Oblík. Pro orientaci nám na vyhlídce složí informační panel.
Z vyhlídky nás modrá značka provede lesním úsekem do osady Chrastín, což je jak jsem se dočetl na informačním panelu, jediná osada na Lounsku obklopená lesy. Z Chrastína od rozcestí pokračujeme ještě chvíli po modré, modrá se odpojuje vpravo, my na odbočce jdeme vlevo po žlutých psaníčkových značkách naučné stezky na rozhlednu Stradonka.
Z vybudované nevysoké dřevěné rozhledny máme před sebou kopečky Českého středohoří jako na dlani. Ona by tam rozhledna ani nemusela být, je jen jakousi připomínkou na dobu Keltů a hradiště, které bylo v okolí. Zleva vidíme Ranou, Oblík, Košťál. Milešovku, Kletečnou až po Házmburk. Abychom se v tom neztratili, jsou na rozhledně informace o místech, na která se díváme. Mnoho pěknějších výhledových míst na takové množství kopečků středohoří neznám.
Od rozhledny sestoupíme po žlutých psaníčkách do Stradonic. Na turistickém rozcestí zatočíme vpravo, míjíme chalupu s možností zakoupení TZ a turistických vizitek a směřujeme zpět do Peruce. Kousek za Stradonicemi, ve svahu, je bývalý uhelný důl, kdo se tam nechce šplhat, může si o tomto místě přečíst na informační tabuli na rozcestí po Chrastínem. Pokračujeme stále po psaníčkových značkách kolem řady vodních ploch, až přijdeme k hotelu Oldřichův dub s možností občerstvení.
Je jen na vás, jak budete pokračovat zpět do centra Peruce. Buď se nejkratší cestou vrátíte k Oldřichovu dubu a vpravo nahoru po modré zpět k zámku, nebo si cestu ještě kousek prodloužíte po NS třeba až na červenou a poté přijdete k centrálnímu turistickému rozcestí.
Určitě jde o místo, které není tolik turisticky navštěvované a je to možná škoda.
Prohlídneme si městys Peruc s místy spojenými s naší historií, Oldřichův dub, Boženčinu studánku. Můžeme se podívat do muzea české vesnice, projít zámecký park.
Rozhlédneme se z krásných vyhlídek do Českého středohoří. Zejména Rozhledna Stradonka je skvělým výhledovým místem.
Možnost jídla a pití je celkem omezené. Lze využít pohostinnosti hotelu Oldřichův dub, který míjíme v závěru výletu. Ve Stradonicích sice vede trasa kolem hospody, ale otevírací doba je až v pozdních odpoledních hodinách. Tak nezapomeňte hlavně na pití.
Historická Peruc se o své památky stará velmi pěkně a vše je krásně upraveno. Vrcholem výletu jsou krásné výhledy na kopečky Českého středohoří. Procházíme jedním z mála souvislých lesních porostů na Lounsku.
Utratíte pouze za vstup do muzea české vesnice v Peruci, ale je to spíše symbolické vstupné.
Výhledy do kraje a radost z pohybu je zdarma.